anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Demontarea antenelor 3g

Dimitrie569
Junior

Întrebare: demontarea antenelor 3g și înlocuirea lor cu 4g promisă până la sfârșitul anului 2025 va putea fi văzută în timp real pe harta de acoperire orange?

1 Soluţie acceptată‚

vladut12am
Cunoscător certificat

Salutare!

Sigur că da. Deja au apărut confirmări pe forumul Softpedia că Orange a oprit 3G în Drobeta-Turnu Severin, în Orșova și prin județul Teleorman (cu excepția orașelor acolo unde Orange nu partajează partea de radio cu Vodafone). Vei vedea și pe hartă că spre exemplu în Drobeta-Turnu Severin acoperirea 3G s-a redus substanțial, semnalul fiind teoretic disponibil doar afară, dar pe teren nu vei mai avea deloc.

Orange inchide 2G/3G din 2025 (pana in 2030) - Pagină 11 - Forumul Softpedia

Succes!

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

vladut12am
Cunoscător certificat

Salutare!

Sigur că da. Deja au apărut confirmări pe forumul Softpedia că Orange a oprit 3G în Drobeta-Turnu Severin, în Orșova și prin județul Teleorman (cu excepția orașelor acolo unde Orange nu partajează partea de radio cu Vodafone). Vei vedea și pe hartă că spre exemplu în Drobeta-Turnu Severin acoperirea 3G s-a redus substanțial, semnalul fiind teoretic disponibil doar afară, dar pe teren nu vei mai avea deloc.

Orange inchide 2G/3G din 2025 (pana in 2030) - Pagină 11 - Forumul Softpedia

Succes!

Vio73
#StarMember & September Problem Solver

Așa este, urmărim cu interes ceea ce se întâmplă și sperăm să se înlocuiască cu 4g în banda 1 (2100 Mhz).

 

vladut12am
Cunoscător certificat

Uite și un printscreen cu harta de acoperire 3G din Drobeta-Turnu Severin!

Orange 3G Drobeta-Turnu Severin.png

Ms mult, voi mai studia harta 🙂

vladut12am
Cunoscător certificat

Cu multă plăcere!

Harta se va actualiza în timp real.

Încă ceva: antenele 3g demontate vor fi înlocuite cu 4g , sau vor rămâne zone 2g sau fără semnal?

Demontarea se face cu înlocuire. Ar fi ciudat sa demonteze și în alta zi sa vina alta echipa sa monteze antena. 

Doar teoretic, în cazul în care antena este programata la schimb într-o zi și se defectează mai repede s-ar putea sa fie lăsată asa (câteva zile) sau înlocuită mai repede. Va depinde de zona dacă mai este acoperita și de alte antene.