anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Care o fi oare viteza 5G+ maxim posibilă oferită de către Orange România?

Anonim
Neaplicabil

Viteză obținută în urmă cu câteva minute în municipiul Bacău, în zona relativ central-sudică, pe telefonul ușor scos afară dincolo de geam, un Xiaomi Mi 10T Pro 5G, care nu mai primește niciun fel de update din luna Decembrie a anului 2022. Voi ce viteze obțineți?

13 Răspunsuri 13

arsradu
#StarMember

Salut,

Cam alea sunt vitezele in mod normal. Maxim se poate atinge pana la 1Gb/s (teoretic 1.5Gb/s) in anumite conditii.


Ai aici un topic similar cu ceva mai multe informatii. 

Client Orange

Anonim
Neaplicabil

Încep să cred că viteza 5G nu prea influențează încărcarea paginilor, ci este benefică doar pe download în primul rând, urmat de upload. Straniu, deși viteza pe Vodafone tot pe acest telefon este mult, mult mai mică (am făcut testul tot pe speedtest.net), cu internetul Vodafone paginile se încarcă efectiv instantaneu! Are cineva vreo idee de ce? O altă ciudățenie: 5G Orange oferit în banda 20? Sau în banda 3

Mmm depinde cum e configurata reteaua Vodafone-ului si la ce servere se conecteaza ca sa acceseze site-ul. De asemenea, exista posibilitatea sa iti ia paginile din cache, si de-asta sa para ca se incarca mai repede. Siii… poate fi si un delay la accesarea serverului.

Verifica ping-ul pe fiecare. E posibil ca ping-ul pe Orange sa fie mai mare, de aici si delay-ul in accesarea paginilor. 

Adica da, se poare chiar sa se incarce mai repede, dar poate fi si o incarcare de genul asta, semi-locala, ca sa zic asa, din cache-ul browser-ului. 
Dar da, pentru browsing, nu prea face o diferenta. Paginile nu sunt suficient de mari cat sa faca o diferenta. La download e altceva. Acolo da, viteza poate face o diferenta. 

Client Orange

În mod implicit, telefoanele sunt setate să stea pe rețeaua 4G, chiar dacă afișează 5G, din motive de eficiență energetică. Trecerea efectivă în 5G se face doar când telefonul descarcă fișiere mai mari. Dacă muți din 5G Auto în 5G On va sta permanent în 5G, dar bateria o să țină mai puțin

Vio73
#StarMember & September Problem Solver

Salutare!

Unde folosește 100 Mhz lățimea de bandă, depășește lejer 1200 Mbps în realitate, din maximul de 1500. Dacă sunt doar 80 Mhz, cum este la mine în oraș, cam maxim 1100-1200 Mbps. 

Ai un test chiar de-al meu atașat!

Baftă!

Anonim
Neaplicabil

Vio, da'...ce viteză ai!...Atât de mare în Pitești?...Să nu-mi spui că indoor!...Sau ai un model de telefon mai avansat, nu ca al meu, lansat în luna Septembrie a anului 2020?...În municipiul Bacău, Orange ne oferă viteze 5G+

Vio73
#StarMember & September Problem Solver

E outdoor, în Pitești! Am Xiaomi 13 T pro!

Anonim
Neaplicabil

1000000153.jpg

Anonim
Neaplicabil

Am înțeles. Dar privește capodoperele de screenshot-uri! 5G oferit în benzile 20 (puternic) și 3 (slab)! Asta indoor. Din câte știu eu, nu există agregare în banda 20. Să verific dacă acest model de telefon știe banda 7, dar aia parcă intră pe outdoor. Îmi vine să merg afară vreo 3 km lângă releul principal al municipiului Bacău, să văd ce indică pe Network Cell Info Lite. Dar altădată...am verificat acum peste geam: semnal 5G puternic, dar în banda 3. Și ca să închei: telefonul se comportă în modul 5G comutând între benzi ca la 4G/4G+, indoor/outdoor...interesant...

arsradu
#StarMember

Aparent acel 1Gb/s nu mai e atat de relevant cum credeam. Super! Enjoy!

Client Orange

Anonim
Neaplicabil

In majoritatea cazurilor este foarte relevant însă mai sunt și excepții.

catalin_tanase
Explorator

Cel mai mult am prins puțin peste 1000 mbps, în centrul Bucureștiului. În mod normal, am vreo 600. Din păcate, deși Bucureștiul are 5G mai peste tot, partea de rețea agregată (5G+) e doar în zonele centrale. În zona în care locuiesc (zona parcului Bazilescu) nu prind vitezele astea, chiar dacă am semnal 5G

Îmi amintesc că așa a fost și cu 4G-ul 🙂

FLo1
#StarMember

1000005291.jpg

 Și ce dacă n-ai multe sute de Mbps pe 5G-ul din roaming (OrangeFR), 4G+ e muuult mai ok... încă.