anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Schimbare cartela prepay doar la Orange shop?

Nexus11
Junior entuziast

Pe site-ul orange scrie ca se poate schimba cartela orange prepay cam oriunde. Din păcate nu e chiar asa sau cel puțin pentru situația descrisa de mine. Am trebuit sa schimb o cartela deoarece era foarte veche și nu avea nici 4g măcar. Am fost prin vara în Târgu Ocna. Prin apropiere de mama prietenei mele ca ea este deținătoarea numărului de telefon. Acolo este un orange store(partener orange cred). Ei au spus atunci ca nu au cartela și ca eventual ar trebui sa dea comanda de ea și ca ar dura mai multe zile pana ar veni(noi fiind în vizita nu aveam cum sa mai venim alta data). Am sunat atunci la nr de la prepay și mi s-a transmis ca doar la Orange magazin mare se schimba cartela nu se schimba la parteneri. (telefon dat în august 2022).Zilele acestea i-am aduce un telefon mai bun dar care ar fi cam inutil dacă el nu ar avea 4g. A fost acolo la acel orange și i s-a spus ca ei nu au cartele și sa încerce poate au noroc pe la Onești. Pana la urma unde se pot schimba cartelele prepay? Ea nu dorește sa ia alt număr ca acel număr îl cunoaște multă lume. Daca era în Iași rezolvam ușor, dar altfel ce opțiuni sunt reale nu din regulamentul Orange?

1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Salut, Nexus!

O schimbare de SIM PrePay se poate face astfel:

  • dacă SIM-ul este defect/ deteriorat: în orice magazin din reţeaua Orange (francize, parteneri şi Orange Shop) 
  • daca SIM-ul a fost pierdut sau furat: doar în magazinele proprii Orange (nu şi la parteneri) 

Uite aici toate detaliile - https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-schimb-cartela-sim-prepay-70

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

DanielaH
Moderator

Salut, Nexus!

O schimbare de SIM PrePay se poate face astfel:

  • dacă SIM-ul este defect/ deteriorat: în orice magazin din reţeaua Orange (francize, parteneri şi Orange Shop) 
  • daca SIM-ul a fost pierdut sau furat: doar în magazinele proprii Orange (nu şi la parteneri) 

Uite aici toate detaliile - https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-schimb-cartela-sim-prepay-70

Anonim
Neaplicabil

În orange store nu îți face nimeni schimbare de sim la prepay, vor spune ca trebuie abonament pt schimbare de sim, doar cei din orange Shop fac schimbări de sim la prepay și nu toate ca și cei de acolo te mai ia cu vrăjeală ca trebuie abonament.  

Nexus11
Junior entuziast
  • Adrian89 Atunci care e recomandarea? Sa treacă pe abonament ar primi și cartela noua? Sau alta cartela sau vizita în oraș ce are shop? 

Recomandarea mea, este să mergeți la un Shop. E cel mai sigur loc unde se poate face schimb prepay. Ai locațiile magazinelor aici https://www.orange.ro/shops/ 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut Nexus11,

Problema in cazul tau nu e magazinul, ci disponibilitatea SIM-urilor. Trebuie intr-adevar sa aiba un SIM blank pentru transfer. Daca au, se poate face din orice Orange Shop/Store etc. Daca nu...se face acolo unde au si blank-uri. 🙂

Dupa parerea mea, ai doua variante:

  1. mergi intr-un magazin unde au si SIM-uri blank pentru inlocuire
  2. dai comanda si astepti sa vina in magazin.
Client Orange

Nexus11
Junior entuziast

Cum iti dai seama ca acel magazin are sim blank? Este ceva pe net sau cum? Asa dacă nu au și la Onești atunci ar trebui prin Bacău ceea ce este enorm de mult pentru un simplu sim. 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Din pacate, nu stiu nicio modalitate (cel putin pentru tine, ca si client) de a afla daca un magazin are sau nu blank-uri. Singura varianta (si nu e garantat ca merge), ar fi sa ajungi in cel mai apropiat magazin, si sa sune ei intern, daca au cum, sa afle daca exista blank-uri in alte magazine, inainte sa bati drumul pana acolo.

Client Orange