anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Portare Vodafone prepay in Orange

dantic
Junior
Buna ziua. As dori sa imi portez numarul din reteaua vdf in Orange dar din ce am de la un consultant Orange intr-un magazin portarea dintr-o cartela prepay in alta tot prepay nu este posibila. Intrebarea mea este urmatoarea: Care este cel mai scurt termen contractual pentru portarea la un abonament ?
Vreau foarte mult sa imi pastrez numarul de telefon pentru ca il am de multi ani si la fel de mult imi doresc sa scap de vodafone, nu am nevoie de abonament pe termen lung, reduceri la telefoane,etc.
Multumesc anticipat !
1 Soluţie acceptată‚

tomaciprian
Cunoscător
Ba da, este posibila si legala portarea unei cartele prepay dintr-o retea in alta. Consultantul respectiv nu a vrut sa te ajute pentru ca, el la fiecare "actiune" (portare,fidelizare,etc) primeste comision,iar portarea pe prepay este comisionata foarte putin vizavi de una pe abonament si necesita multe completari de date (serii SIM, nume, prenume, adresa) Incearca intr-un Orange Shop, NU Store, si pune-i sa citeasca urmatoarele informatii: https://www.ancom.ro/este-permisa-portarea-de-pe-abonament-pe-cartela-preplatita_5554 oferite de cei de la ANCOM.

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

teacher_
#StarMember
Salut! Cel mai accesibil pentru tine ar fi YOXO... Ai detalii mai jos: https://www.yoxo.ro/help/cum-portez-o-cartela-prepay-din-alta-retea-pe-yoxo/ Prima luna este gratuit (promoție) iar în ceea ce privește costurile, sunt relativ mici. Renunțarea se face la fel de simplu.

dantic
Junior
Multumesc pentru sugestie insa vreau sa merg inainte cu Orange.

alexandr_cebanu
Angajat Orange
Salut. 6 luni e cea mai scurta perioada pentru un abonament. Dar te asigur ca portarea se poate face și pe prepay direct nu doar pe abonament, trebuie doar un pic de "insistenta". Mult succes

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Cine ti-a zis ca nu e posibila portarea de la prepay la prepay? Eu am avut Vodafone si l-am portat la Orange, de pe prepay pe prepay. Am impresia ca cineva incerca sa te incalte cu un abonament. Informatia este eronata. Si cu toate ca nu ma mira incercarea de fraierire a clientului cu informatii scoase din burta, mi se pare de mare, mare pr*st gust. Du-te si cere portare la prepay. Atat trebuie sa faci. Ai aici mai multe detalii: https://www.orange.ro/help/cum-imi-pot-porta-numarul-prepay-in-reteaua-orange-15450
Client Orange

tomaciprian
Cunoscător
Ba da, este posibila si legala portarea unei cartele prepay dintr-o retea in alta. Consultantul respectiv nu a vrut sa te ajute pentru ca, el la fiecare "actiune" (portare,fidelizare,etc) primeste comision,iar portarea pe prepay este comisionata foarte putin vizavi de una pe abonament si necesita multe completari de date (serii SIM, nume, prenume, adresa) Incearca intr-un Orange Shop, NU Store, si pune-i sa citeasca urmatoarele informatii: https://www.ancom.ro/este-permisa-portarea-de-pe-abonament-pe-cartela-preplatita_5554 oferite de cei de la ANCOM.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Mi se pare fascinant totusi la ce nivel s-a ajuns. Deci mintim clientul pe fata, doar-doar si-o face abonament. Not cool, Orange. Not cool.
Client Orange

dantic
Junior
Am inteles, va multumesc foarte mult pentru ajutor in acest caz voi incerca in alt Orange shop in acest caz. Sincer m-am gandit ca nu prea avea chef de mine angajata care m-a trimis rapid, sambata dimineata era ceva de asteptat in situatia mea. Dar in necunostinta de cauza nu imi dau cu parerea ci mai bine intreb. Multumesc frumos inca odata ! O seara buna si un week-end placut !

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Seara faina si tie! 🙂 Te asteptam cu ganduri si cu vesti bune in Comunitate, dupa ce finalizezi portarea. Daca ai iPhone, vezi ca s-ar putea sa fie cateva probleme din cauza numarului nou temporar. SIM-ul e bine sa fie activat intr-un telefon non-iPhone daca se poate. Orice "dumb phone" e ideal pentru asta. Cel mai bine dezactivezi temporar iCloud-ul, pana se finalizeaza portarea, saaau, daca nu reusesti sa-i dai de cap nicicum, poti ulterior sa faci o schimbare de SIM intr-un magazin Orange. Eu asa am am facut. Pentru ca, avand iPhone, imi apareau mesajele din iMessage ca venind de pe numarul temporar, in loc de numarul meu (portat). Si asta chiar si dupa ce portarea se finalizase. Adica totul era pe numarul portat, doar iMessage era pe numarul temporar. Oricum, suntem aici daca mai ai nevoie de ceva. :) Seara faina si tie si un weekend minunat!
Client Orange

teacher_
#StarMember
@Dantic, Yoxo este tot din familia Orange 🙂 este un abonament pe care ți-l faci tu singur, și poți să ieși când dorești din el, asta e motivul pe care ți l-am recomandat.

Vio73
#StarMember
Salutare! Nu e nevoie să te portezi pe abonament. Te sfătuiesc să mergi într-un Shop Orange și să încerci portarea direct pe prepay. Și dacă nu vor, încerci în altă parte, pentru câ e dreptul tău să o faci. Baftă!

Razvan
#StarMember
În Orange Store nu îți dau niciun sim la schimb prepay, dacă nu îți mai funcționează. Comisionul la prepay este zero, deoarece compania este interesată doar de numărul de abonați și implicit, acordă bonusuri consistente la vânzarea lor. Portarea se poate face fie la abonament, fie la prepay, nu are importanță, însă comisionul agentului este cel care face diferența și stabilește prioritățile. Data viitoare, când mergi în orice magazin Orange, pui agentul să sune la 300 și să-l reclami că nu vrea să îți primească cererea de portare pe prepay, sa vezi cum dă înapoi. Punctual, răspunzând la întrebarea ta, perioada minimă contractuala este de 180 de zile, însă îl poți rezilia oricând atât timp cât nu achiziționezi și un telefon, sau te poți porta la prepay.

lopincaru
Junior
Se poate. 1an