anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cartela suspendată în Moldova

Anton25
Începător

Bună tuturor.

Sunt în Republica Moldova și am o cartelă prepay pe care nu am folosit-o de ceva timp. Astăzi am activat opțiunea de 12 Euro credit, însă în continuare se afișează că numărul este suspendat. Ar fi cauza faptul ca aceasta opțiune e valabilă pentru statele SEE, Moldova nefiind parte a acestei comunități?

Ideea e ca vreau sa activez mobile hotspot pentru o călătorie în EU, însă telefonul nici nu îmi ofera posibilitatea, menționând să conectez Orange România.

Soluția ar fi să mai activez o opțiune pentru Moldova? Sau în momentul când voi ajunge în zona de acoperire rețea a României/statelor SEE se va reactiva numărul, respectiv va funcționa și roamingul?

Mulyumesc anticipat!

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@Anton25: Bun venit în Comunitatea Orange. Da, pentru Moldova nu era ok opțiunea de 12€, ci mergea cea de 16€. Dacă nu ai nevoie de un volum mare de date mobile poți activa opțiunea pentru Moldova cu 2GB pentru 5€. Altfel, o opțiune completă cu minute și date mobile, atât în roaming Moldova cât și în România la întoarcere ar fi asigurată de opțiunea de 16€.

Detalii regăsești aici: https://www.orange.ro/roaming/moldova/

Screenshot_20240625-013012_Chrome.jpg

 Și da, opțiunea de 12€ va funcționa când te vei afla în zona statelor SEE /României. Nu uita, pentru Moldova ai nevoie de "roaming pentru toate țările". Să te asiguri că este selectat în meniul MyOrange (Altele-->Roaming). Numai bine. 

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

FLo1
#StarMember

@Anton25: Bun venit în Comunitatea Orange. Da, pentru Moldova nu era ok opțiunea de 12€, ci mergea cea de 16€. Dacă nu ai nevoie de un volum mare de date mobile poți activa opțiunea pentru Moldova cu 2GB pentru 5€. Altfel, o opțiune completă cu minute și date mobile, atât în roaming Moldova cât și în România la întoarcere ar fi asigurată de opțiunea de 16€.

Detalii regăsești aici: https://www.orange.ro/roaming/moldova/

Screenshot_20240625-013012_Chrome.jpg

 Și da, opțiunea de 12€ va funcționa când te vei afla în zona statelor SEE /României. Nu uita, pentru Moldova ai nevoie de "roaming pentru toate țările". Să te asiguri că este selectat în meniul MyOrange (Altele-->Roaming). Numai bine. 

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Salutare!

Cu siguranță opțiunea respectivă nu este ceea ce trebuie și era indicat să activezi o opțiune de 16 euro sau dedicată pentru Republica Moldova.

Din acest motiv îți apare ca fiind numărul suspendat!

Baftă!

MCostel
Cunoscător

Salut,

Din păcate opțiune 12 euro nu este valabilă în Moldova (beneficiile de trafic de internet roaming fiind disponibile in tarile SEE).

Ce te-a determinat sa alegi această opțiune?

Poți găsi aici ofertele disponibile pentru roaming in Moldova.

https://www.orange.ro/roaming/moldova/ 

În funcție de ce ai nevoie poți găsi și oferte mai accesibile.

Optiunea de 12 euro va funcționa fără probleme în spațiul SEE.

Este recomandat pe perioada călătoriei folosirea wifi atunci când există iar pentru o ședere mai îndelungată folosirea unei cartele locale.

Mare atenție la consumuri pentru a nu risca sa fii taxat din credit la consumarea beneficiilor.

DanielaH
Moderator

@Anton25, te-au ajutat răspunsurile primite aici? Daca da, marchează-l pe cel mai bun ca soluție. În felul acesta îi vei ajuta și pe ceilalți membri să găsească mai ușor informațiile dorite. Mulțumim.

Miha_Z
#StarMember

Buna, ai reusit sa folosesti cartela? Ce optiune ai folosit de 5 E sau 16 E?