anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

4G-ul la prepay se activeaza doar cu extraoptiune?

Neaplicabil
Hello! 🙂

Aparent, daca nu ai o extraoptiune activa, nu ai nici 4G (si implicit nici serviciile derivate). Indiferent daca ai sau nu credit pe cont. Si ma intrebam de ce. E un bug pe undeva?
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
Salut tuturor! Pentru că au mai fost discuții recente pe alte topicuri despre acest subiect, revenim aici pentru a clarifica situația expusă de arsradu. Într-adevăr, pentru Orange PrePay accesul la viteze 4G este disponibil doar cu activarea unei opțiuni din oferta comercială (https://www.orange.ro/prepay/). Nu este vorba despre un bug, scopul acestei politici fiind acela de a proteja clienții utilizatori de servicii de voce și date. La viteze 4G consumul de internet este mult mai mare, iar dacă nu există o opțiune activă, creditul se consumă mult mai repede.

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

Razvan
#StarMember
Orange nu permite acces în 4G, decât cu o opțiune activă de minim 5 euro.

Neaplicabil
Dap, am observat. :)) Ma intrebam de ce. E o chestie de politica? Si daca da...care ar fi logica? Adica...e ceva de genul: "iti dam acces de internet...dar te limitam la viteza." :)) Care ar fi ideea? Sunt zone in Bucuresti unde, pe 3G, e ca si cand n-ai avea net. Pentru ca nu poti face browsing. Nu se incarca nimic. Deci, ori ai 4G, ori n-ai net deloc. Nu stiu, nu vad rostul unei astfel de politici (daca e vorba de o politica). Cu atat mai mult cu cat 3G = no internet (in anumite circumstante).

Razvan
#StarMember
E politica firmei, probabil din rațiuni de costuri de operare a rețelei 4G. Probabil că există o justificare, dar nu știu să răspund, că nu am acces la astfel de studii/informații.

FaraUnID
Campion certificat
Nici nu exista opțiuni prepay mai mici de 5 euro care sa ofere acces la internet. Nici pe partea de voce, nici pe partea de date. Cat privește viteza de acces la internet și pe 4G sunt momente când ai internet ca și cum ai fi pe 3G-ul de prima generație. Tind sa cred ca Orange a renunțat în mai dezvolta infrastructura 3G, cel puțin pe partea de date, și din acest motiv promovează 4G. Plus ca se lucrează intens pe dezvoltarea infrastructurii 5G.

RafaHelper
#StarMember
Salut @arsradu, Nu e un bug, asa a fost proiectat sistemul sa functioneze. In viitor o sa vezi abonamente care vor fi limitate pe tip de retea si viteza. In Finlanda s-au implementat deja acest tip de abonamente si primesti viteze mai mari sau acces la retea 5G in functie de cat platesti.

Neaplicabil
Din cate am putut eu sa-mi dau seama, limitarea asta nu e facuta pe principiul “cine plateste mai mult”. Iar eu unul nu-i vad rostul catusi de putin. Nu platesti mai mult daca iti consuma din credit in loc de extraoptiune? Nu are niciun sens dpdv financiar sa nu dai acces la 4G pe credit. Nu ca ai vrea neaparat asta (ca user). Pentru tine, ca user, e mult mai avantajos sa-ti activezi o extraoptiune. Dar atunci ce rost are sa limitezi ceva ce tehnic iti poate aduce un profit imediat mai mare? Chestia asta nu are niciun sens pentru mine. Si mie unul mi se pare o omisiune mai mult decat orice altceva. Dar daca nu e, si este implementat intentionat asa, as fi curios sa stiu care a fost ideea din spatele deciziei. Pentru ca, cu toate ca nu ma plang de existenta extraoptiunilor, ba din contra, mi se par super avantajoase, in continuare nu vad rostul unei astfel de restrictii.

teacher_
#StarMember
Din păcate am constatat și eu asta... La o reîncărcare de 4 Euro, nu aveam 4G, și eram destul de revoltat, până mi s-a explicat situația. Sper doar sa nu crească acest plafon, de 5 Euro 🙂

sarighiol
Junior entuziast
Accesul în 4G/VoLTE/WiFi pentru cartelele preplătite Orange fără opțiune activă/în perioada de grație ar fi fost de mare folos pentru descongestionarea rețelelor 2G și mai ales 3G, care în unele locuri „gâfâie” funcționând la capacitate maximă între orele 8 - 22. Unele stații de bază Orange extrem de aglomerate au configurația de a ține telefoanele 2G în stand-by pe frecvența de 900 Mhz și de a le „arunca” pe frecvența de 1800 Mhz în apel. Procedura a fost cât de cât eficientă în vremea când majoritare erau telefoanele 2G, dar acum când majoritare sunt telefoanele 3G și în marile orașe cele 4G, oferirea accesului în 4G pentru toate SIM-urile este ceva care-și face pe zi ce trece din ce în ce mai mult simțită nevoia. De curând chiar și Telekom a făcut asta, deși are număr de clienți muuuuuuult mai mic decât Orange! Vodafone asigură accesul în 4G a majorității cartelelor prepaid. Digi Mobil oferă acces în 4G pentru toate cartelele prepaid, indiferent că sunt în perioada activă sau perioada de grație, și este foarte cunoscută ieftinătatea serviciilor mobile Digi. Când oare și Orange va urma exemplul celorlalți operatori???

DanielaH
Moderator
Salut tuturor! Pentru că au mai fost discuții recente pe alte topicuri despre acest subiect, revenim aici pentru a clarifica situația expusă de arsradu. Într-adevăr, pentru Orange PrePay accesul la viteze 4G este disponibil doar cu activarea unei opțiuni din oferta comercială (https://www.orange.ro/prepay/). Nu este vorba despre un bug, scopul acestei politici fiind acela de a proteja clienții utilizatori de servicii de voce și date. La viteze 4G consumul de internet este mult mai mare, iar dacă nu există o opțiune activă, creditul se consumă mult mai repede.

alvnadi
Începător
Am observat si eu ca daca incarc cu prepay 4 euro nu am numai 3G doar acest lucru nu e mentionat corect! Cu prepay 5 euro am de toate..