anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Reparatie boxa Google home

Marco_40
Junior entuziast

Salutare !

Se poate repara o boxa Google home ? Nu imi mai vedea reteaua, i-am dat un reset to factory si acum nu mai finalizeaza operatiunea de instalare, ma lasa sa introduc toate datele, se conecteaza la retea, dar cand sa finalizeze instalarea imi spune ca ceva a mers prost si ma trimite in Google help sau sa renunt la instalare !

Daca stie cineva unde si daca se mai poate repara, astept un mesaj !

Multumesc,

Adrian

1 Soluţie acceptată‚

Marco_40
Junior entuziast

Salutare !

Am rezolvat-o ! Era din router....🤪

Am un Asus RT-AX55 si la ultimul update de firmware a ramas activat optiunea AX ( Wifi 6 ) si de aici nebunia....Azi, intr-un moment de brainstorming mi-am adus aminte ca nu toate device-urile suporta Wifi 6, l-am dezactivat si am facut reinstalarea acum 10 minute si s-a configurat imediat ! 

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si suport , datorita voua am ramas sa ,,sap" pe software, pentru ca eu eram convins ca era ceva hardware !

Apropo, merge si pe 5  GHz, asa am conectat-o acum ! Si eu citisem mai demult ca merge doar pe 2,4 GHz, dar nu e asa !!!

Seara frumoasa tuturor !

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

Marco_40
Junior entuziast

Salutare !

Am rezolvat-o ! Era din router....🤪

Am un Asus RT-AX55 si la ultimul update de firmware a ramas activat optiunea AX ( Wifi 6 ) si de aici nebunia....Azi, intr-un moment de brainstorming mi-am adus aminte ca nu toate device-urile suporta Wifi 6, l-am dezactivat si am facut reinstalarea acum 10 minute si s-a configurat imediat ! 

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si suport , datorita voua am ramas sa ,,sap" pe software, pentru ca eu eram convins ca era ceva hardware !

Apropo, merge si pe 5  GHz, asa am conectat-o acum ! Si eu citisem mai demult ca merge doar pe 2,4 GHz, dar nu e asa !!!

Seara frumoasa tuturor !

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

Excelent @Marco_40 și mulțumim pentru actualizarea topicului. Da, era de așteptat (deși nu menționează) să pună probleme pe WiFi6, deși nu specifică imperativ că nu se acceptă WPA2. Totuși când ceva nu e sigur, nuvelul ”basic” e de abordat. Dar BTW: Nu ai opțiunea unor mai multe SSID, dintre care unul să fie pe WiFi6? Ai putea rezolva acest neajuns....

O seară plăcută și te așteptăm în Comunitatea Orange și cu alte întrebări / idei / soluții. Pe curând.

Bun, deci, dupa cum ziceam, reteaua de wifi a fost problema de la bun inceput. Nu in felul in care imi imaginam eu ca va fi, cu ocazia asta am invatat ceva nou, dar da, se pare ca poate fi si asta.

Mersi frumos de update! Super util din punctul meu de vedere. Si ma bucur ca s-a rezolvat! 🙂

Client Orange

Suna a bug. Posibil sa trebuiasca facut un update/downgrade de soft. Vezi daca ai un update. Eventual incearca sa iei legatura cu cineva de la Google poate au o solutie pentru tine. Problema pare de soft la o prima vedere. 

Client Orange

Marco_40
Junior entuziast

Multumesc, am instalat ultima versiune a Google Home din Play store, dar nu vrea.  Acum un an mi-am setat in router sa-mi blocheze reclamele pe telefon !!! Oare de aici sa fie ? Incerc maine un reinstall sa vedem....!

Seara placuta !

Paaai…daca folosesti un dns filter/ blocker sau ceva similar…e posibil. :). Dar poti incerca sa-l dezactivezi temporar si sa testezi. Nu m-ar mira sa-ti blocheze accesul si la chestii utile. Cu atat mai mult cu cat modelul de business al Google se bazeaza destul de mult pe advertising.

Deci da, e posibil sa interfereze. Dar ti-am zis, incearca sa-l dezactivezi temporar si vezi daca rezolva problema.  

Client Orange

Marco_40
Junior entuziast

Da, maine asta fac....e singura optiune. Daca nu merge, am sa incerc sa o dau cuiva sa incerce pe alt router si telefon, sa vad daca merge !