anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Iphone 12, sanatate baterie 100% dar se descarca repede

Andrei99
Junior
Salut, am cumparat anul trecut de la orange un Iphone 12 prin septembrie, pana in momentul de fata sanatatea bateriei este 100%, dar telefonul se descarca foarte repede adica in 7-9 ore se duce imd.
Nu ma joc pe el, doar stau pe fb, insta, mereu inchid ferestrele de pe fundal, nu las nimic deschis, 5g off, localizare off, multe chestii inutile sunt pe off dar telefonul tot repede se duce, ma gandesc sa fie ceva la baterie dar nu mi explic sanatatea de 100% pana in Martie
12 Răspunsuri 12

Pololică
#StarMember
Daca il tii mai mult in frig (buzunar exterior), foarte probabil de la acest lucru sa se traga. Aplicatiile care utilizeaza bateria sunt in secundar.

Andrei99
Junior
Nu l tin in frig deloc, nu are treaba , este mai mult ca sigur de la baterie cred

Pololică
#StarMember
Daca bagi mana in foc ca nu e frigul si crezi sigur ca e bateria, de ce nu-l duci in service? Poate ai un scurt (putin probabil). Tot esti acoperit de garantie.

Andrei99
Junior
Pai o sa l duc in service, doar am intrebat aici daca a mai intampinat cineva problema Sper ca o sa l rezolve in cateva ore

Pololică
#StarMember
Sanse minime. Cel mai probabil vei primi telefon la schimb pana se repara. Stiu ca produsele Apple nu se repara imediat. Am in firma toti sefii cu IPhone (suntem doar 2 cu Android) si unul a fost trimis in service acum vreo 2 ani jumate la reparat (garantie). A durat vreo 3 zile (o zi trimis, o reparatia, o zi inapoi).

Andrei99
Junior
Primesc tot iphone la schimb ? In fine nu conteaza asta, doar sa stiu ca bateria merge iar si nu se mai descarca in halul asta, deci maxim ma enerveaza cand vad asa ceva si cand ma gandesc ca am sarit de la un Xiaomi cu o mega baterie se 5000 … si la asta de ma tine 7 ore , bine ca se incarca in 30 min macar :)))

Pololică
#StarMember
Sincer, nu stiu. In cazul meu, se pastreaza un IPhone in firma (de rezerva pentru situatii neprevazute).

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Inainte sa trimiti telefonul in service, incearca cateva chestii: 1. luminozitatea display-ului la jumatate (nu auto, ci setat la jumatate). 2. asigura-te ca nivelul semnalului este bun (peste jumatate, ideal full). Daca nu, treci pe o frecventa unde ai semnal mai bun. 3. dezinstaleaza pentru o zi FB, Insta, WhatsApp. 4. descarca telefonul pana la 0 (pana nu se mai aprinde sau nu sta aprins), si pune-l la incarcat pe inchis, pana la 100%. Daca ai incarcatorul original, ar trebui sa se incarce destul de repede. Compara rezultatele inainte si dupa. Daca rezultatul e la fel, poti sa incerci sa-l trimiti in service. Eu am iPhone 12, si cu semnalul destul de rau in zona, tot ma tine undeva la 1 zi jumatate, cu folosire medie. Daca e folosit intens, 7-9 ore e chiar foarte bine.
Client Orange

Andrei99
Junior
Am semnal prostut asa, 3 linii din 4, luminozitatea mereu este sub 50% , am incercat luminozitatea sa nu fie pe automat dar nu stiu cum ca tot mi se ridica automat la lumina soarelui De incarcat il bag de la 20% asa pana la 80-95% , niciodata 100% , asta o stiu de la alte telefoane ca se strica bateria daca o lasi 100 % , se incarca in 30-40 min oricum, mai mult ca sigur are ceva bateria , din septembrie pana in martie tot 100% sanatate, toate lumea se mira, dar daca l am incarcat cum trebuie eu zic ca e ok

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Da, in mod normal (pentru incarcarile zilnice), 20-80%. Eu am zis 0-100% o singura data, in ideea de a-i reseta incarcarea (la Mac-uri stiu ca asa se face, de exemplu, deci banuiesc ca ar putea sa mearga si la iPhone-uri). Atata timp cat e una singura si nu devine o obisnuinta, nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji. Mai important e sa nu stai cu el in priza, la telefon, sau mai stiu eu, sa-l incarci in timp ce te joci (daca te joci). Sa nu consume mai mult decat incarca. Cam asta ar fi ideea. :) Si da, daca il incarci cum trebuie, nu ar avea de ce sa nu te tina. Ti-am zis. Vezi si cu aplicatiile alea. Stiu, am inteles ca le inchizi din aplicatii recente, astfel incat sa nu-ti mai stea in RAM. Dar mai bine decat uninstall nu stiu daca ai ce sa le dai ca sa fii sigur ca nu mai consuma nimic. Nu stiu, zic si eu. Si oricum, doar pentru test. Nu zice nimeni sa stai fara ele permanent. Cu toate ca, dupa parerea mea, nu ai nimic de pierdut. :)) Si eu m-am chinuit un pic cu luminozitatea. :) Felul in care o setezi pe control manual este asa: Settings > Accessibility > Display & Text Size > Auto-Brightness > Off. Now you're in control! 😄 (acum tu ai controlul).
Client Orange

Andrei99
Junior
Mersi frumos, multi ziceau ca are 2800 autonomia si d aia tine putin si nush ce, pai frate nici macar 15 ore acolo nu ma tine si nu ma joc deloc, doar intru cateodata pe fb,insta si nu l frec non stop, daca intru la fiecare 20-30 min e bine si scade intr un hal de mor, sincer daca stiam ca asa slaba e bateria la 12 … imi luam 11 pro max si stiam o treaba, dar sper sa fie ceva la baterie si sa o remedieze si sa tina ca o baterie normala nu 7-8 ore …

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Ceva ceva e la tine. Aia e sigur. Pentru ca pare sa scada cam mult intr-adevar. Dar nu te lua dupa miliamperi. Nu sta totul in miliamperi. Si e valabil la iPhone-uri mai mult decat la orice alt telefon. Trebuie doar vazut de ce scade... In general, in experienta mea, cam asa arata lista de posibile cauze: 1. Display-ul (luminozitatea) 2. Semnalul 3. Aplicatii Semnalul e de obicei trecut cu vederea. La fel si display-ul. Nu stiu... Ia-le pe rand. Vezi unde ai o diferenta notabila. 🙂 Binenteles, poti si sa-l trimiti in service. Dar si aici e bine sa stii ca: 1. Orange nu e AASP (Apple Authorized Service Provider). 2. Bateriile originale sunt destul de greu de gasit. Pentru ca Apple nu le vinde clientilor finali sau service-urilor neautorizate. 3. Chiar si cu o baterie originala, din cauza ca nu e imperecheata cu placa de baza, o sa-ti apara la Health cum ca bateria are nevoie de service. Nu afecteaza cu nimic functionalitatea. Dar e usor enervant. Din pacate, toate iPhone-urile de la X incoace au problema asta. Si tot din pacate, nu prea ai ce face. Asa a fost facut de Apple. 4. Reparatia o sa dureze cateva zile, timp in care nu ai telefon. De-aia ziceam. Vezi intai daca e sau nu o problema de hardware. Pentru ca odata trimis in service...o sa ai de asteptat, si posibil nici sa nu ti se inlocuiasca cu o baterie originala. Daca telefonul se trimite intr-un service autorizat (iStyle de exemplu), ar trebui sa fie ok. Dar tot vei avea de asteptat. Asa ca ar fi bine sa vezi intai daca chiar trebuie sa trimiti telefonul in service.
Client Orange