anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum decodez un telefon?

Laura_cio
Senior
Cum se realizează decodarea telefonului din contul Orange?
1 Soluţie acceptată‚

Miha_Z
#StarMember

Poti solicita decodarea telefonului tau fie in Orange Shop, fie din contul My Orange accesat pe calculator/ laptop (NU din aplicatie).

 

Pentru a-l decoda din Contul tau My Orange trebuie sa accesezi sectiunea Servicii - service telefoane - decodare telefon. Apoi introduci seria IMEI a telefonului tau si vei putea vedea detalii despre taxa pe care trebuie sa o achiti si modelul telefonului tau. Dupa confirmare vei fi redirectionat in pagina unde vei putea efectua plata si apoi vei primi codul de decodare in contul online si intructiunile necesare pentru decodare (trebuie sa introduci un SIM din alta retea in telefonul tau si sa introduci codul de deblocare atunci cand ti se va solicita).

 

Pentru unele modele de telefoane, decodarea online nu este posibila prin introducerea unui cod de decodare, dar poti face acest lucru fie in Orange Shop, fie in Orange Service.

Termenul maxim de decodare a terminalului este de 15 zile lucratoare de la solicitarea clientului.

 

Sursa: https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-mi-decodez-telefonul-151

 

Vizualizare soluţie în postul original

30 Răspunsuri 30

Ascary
Campion certificat
Din contul Orange nu. Musai sa mergi cu el într-un magazin Orange.

Jay
Campion certificat
Servicii - service telefoane - decodare telefon si urmezi pasii.. intoducere imei telefon, afli cat te costa, confirmi si apoi primesti codul de decodare si instructiunile necesare.. în teorie, cam asta ar fi, nu stiu mai departe ce raspuns primesti pentru ca eu am preferat sa nu fac pe internet acest lucru ci sa merg personal.. In unele cazuri poti pierde garantia telefonului..

Vio73
#StarMember
Prin introducerea imei-ului și se plătește o sumă cu cardul. În ultima vreme nu prea mai sunt codate.

Razvan
#StarMember
Doar iPhone mai este codat.

Miha_Z
#StarMember

Poti solicita decodarea telefonului tau fie in Orange Shop, fie din contul My Orange accesat pe calculator/ laptop (NU din aplicatie).

 

Pentru a-l decoda din Contul tau My Orange trebuie sa accesezi sectiunea Servicii - service telefoane - decodare telefon. Apoi introduci seria IMEI a telefonului tau si vei putea vedea detalii despre taxa pe care trebuie sa o achiti si modelul telefonului tau. Dupa confirmare vei fi redirectionat in pagina unde vei putea efectua plata si apoi vei primi codul de decodare in contul online si intructiunile necesare pentru decodare (trebuie sa introduci un SIM din alta retea in telefonul tau si sa introduci codul de deblocare atunci cand ti se va solicita).

 

Pentru unele modele de telefoane, decodarea online nu este posibila prin introducerea unui cod de decodare, dar poti face acest lucru fie in Orange Shop, fie in Orange Service.

Termenul maxim de decodare a terminalului este de 15 zile lucratoare de la solicitarea clientului.

 

Sursa: https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-mi-decodez-telefonul-151

 

Romeo_
Senior certificat
In general decodarile se fac in service,cel putin asa stiam

Diana
Cunoscător
Poti decoda orice telefon achiziționat exclusiv din Orange shop, Orange store sau contul meu, astfel: Gratuit, dacă ai cumpărat un telefon fără abonament Pentru 413,45 RON (TVA inclus), dacă ai cumpărat un telefon cu abonament și soliciti decodarea în timpul perioadei contractuale Pentru 52,26 RON (TVA inclus), dacă ai cumpărat un telefon cu abonament și soliciti decodarea după expirarea perioadei contractuale Pentru decodarea telefonului trebuie să mergi cu el și factura fiscală în magazinele Orange.

Diana
Cunoscător
Precizare , din contul Orange s-a achizitionat telefonul , la asta se refera , decodarea se face numai in Orange Shop , eu am decodat un telefon acum multi ani , gratuit ,ca expirase perioada contractuala ,dar daca achizitionezi dual sim nu mai exista aceasta problema , nu mai sunt codate

Vio73
#StarMember
Probabil că nu mai au opțiunea de decodare din My Orange, pentru că nu prea mai sunt telefoane codate, dacă zici că numai din Shop se pot decoda.

Jay
Campion certificat
Optiunea de decodare o au in My Orange, insa nu stim pana la ce punct se poate ajunge si, pana nu trimite cineva un imei sa vedem ce se intampla, nu avem cum sa stim..

Miha_Z
#StarMember
Parerea mea este ca mai e valabila optiunea daca inca mai este trecuta in contul My Orange.

Vio73
#StarMember
Probabil că pentru Iphone și ce-o mai fi codat. Dar nu prea mai e nimic altceva.

eda2k
Cunoscător
Bună ziua, În primul rând, depinde despre ce telefon este vorba. Dacă este un telefoan cu taste (non-smartphone), se poate decoda cu un simplu cod. Acesta se poate solicita din contul online My Orange. Dacă vorbim de un telefon cu sistem de operare (smartphone), atunci decodarea se realizează doar într-un service. Tarifele au fost menționate mai sus ... Succes !

Vio73
#StarMember
Eu știu pe cineva care a decodat un Samsung A5 2015 din cont, plătind cu cardul. Asta acum vreo 2-3 ani.