anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce reprezinta Orange Expert?

Miha_Z
#StarMember
In Orange Shop putem contacta un Orange Expert. Cu ce ne poate ajuta el?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
La nivel teoretic ar trebui sa fie o pesoana cu un bagaj de cunostinte peste medie si care este platita sa rezolve unele probleme relativ minore legate de produsele comercializate de companiei fara a mai trimite terminalul in service. - Instalarea cartelei SIM - Setarea conexiunii la internet și a contului de e-mail - Configurarea serviciilor SMS și MMS - Setarea contului tău Orange - Instalarea accesoriilor ce necesită conexiune prin Bluetooth - Verificarea și actualizarea software-ului de pe smartphone-ul tău - Transfer de agendă pentru 2 euro (TVA inclus) -> pe majoritatea smartphone-urilor exista functia de backup a contactelor in mod gratuit - Trasfer de agendă, poze și filmulețe pentru 8 euro (TVA inclus) -> exista serviciile de cloud gratuite unde poti face backup si ulterior avea acces la acele date de pe orice terminal Din propria experienta va pot spune ca mai bine invatati sa depanati singuri astfel de probleme relativ minore sau sa apelati la o persoana cunoscuta si care are un bagaj de cunostinte ceva mai bogat ca al vostru. De asemena exista pe internet N tutoriale extrem de bine realizate despre "cum sa..." Pe mine viata m-a invatat sa-mi rezolv singur astfel de probleme si sa apelez la serviciul specializat doar in momentul in care toate actiunile mele nu au avut sorti de izbanda.

Vizualizare soluţie în postul original

15 Răspunsuri 15

FaraUnID
Campion certificat
La nivel teoretic ar trebui sa fie o pesoana cu un bagaj de cunostinte peste medie si care este platita sa rezolve unele probleme relativ minore legate de produsele comercializate de companiei fara a mai trimite terminalul in service. - Instalarea cartelei SIM - Setarea conexiunii la internet și a contului de e-mail - Configurarea serviciilor SMS și MMS - Setarea contului tău Orange - Instalarea accesoriilor ce necesită conexiune prin Bluetooth - Verificarea și actualizarea software-ului de pe smartphone-ul tău - Transfer de agendă pentru 2 euro (TVA inclus) -> pe majoritatea smartphone-urilor exista functia de backup a contactelor in mod gratuit - Trasfer de agendă, poze și filmulețe pentru 8 euro (TVA inclus) -> exista serviciile de cloud gratuite unde poti face backup si ulterior avea acces la acele date de pe orice terminal Din propria experienta va pot spune ca mai bine invatati sa depanati singuri astfel de probleme relativ minore sau sa apelati la o persoana cunoscuta si care are un bagaj de cunostinte ceva mai bogat ca al vostru. De asemena exista pe internet N tutoriale extrem de bine realizate despre "cum sa..." Pe mine viata m-a invatat sa-mi rezolv singur astfel de probleme si sa apelez la serviciul specializat doar in momentul in care toate actiunile mele nu au avut sorti de izbanda.

Vio73
#StarMember
Când ai nevoie de ajutor pentru setarea smartphone-ului tău sau vrei să afli totul despre acesta, apelează la un Orange Expert în Orange shop, pe www.orange.ro/help sau prin apel gratuit la 300 / 0374300300. De asemenea, atunci când îți schimbi telefonul, un Orange Expert te va ajuta să îți transferi agenda telefonică, mesajele scrise, imaginile, filmele sau sunetele de apel pe noul telefon, în condiții de confidențialitate. În plus, când vrei să îți schimbi telefonul, Orange Expertul te ajută să îți transferi toate datele de pe telefonul vechi pe un card de memorie USB sau direct pe telefonul nou, în condiții de confidențialitate. Dacă îți place să explorezi singur funcțiile smartphone-urilor sau ești pasionat de tehnologie, intră în secțiunea de tutoriale video online și învață de la un Orange Expert tot ce poți face cu un smartphone. https://www.orange.ro/orange-care/orange-expert/index.html

Miha_Z
#StarMember
FaraUnID merci de raspuns si de sfaturile pe care ni le-ai oferit. Eu nu-mi bat capul cu aceste lucruri, de fiecare data cand schimb mobilul i-l dau sotului si el se ocupa de setarile si transferurile necesare. Si face gratis. 🙂 Ce-i drept e bine sa ai cunostinte care se pricep si la aceste lucruri.

Laura_cio
Senior
De un Orange Expert avem nevoie atunci ne trebuie asistenta specializată. Apelam gratuit la 300 sau 0734300300, sau accesam https://www.orange.ro/help/, dar îl putem găsi la orice Orange Shop când achiziționăm un smartphone și avem nevoie de setarea telefonului pentru utilizare. Totul este gratuit pentru setarea telefonului achiziționat, însă, pentru transfer agenda telefonică plătim 2€ ( TVA inclus), iar pentru transfer agenda, poze și filmulețe, plătim 8€ (TVA inclus).

Vio73
#StarMember
@Miha Z., Sincer, nici eu nu am nevoie. Imi fac singur orice la telefon sau pc.

Miha_Z
#StarMember
Felicitari, uite asa faceti economie de bani si puteti ajuta si persoanele mai putin familiare cu mobilele.

Vio73
#StarMember
Stai liniștită că toți apropiații mai în vârstă (vecini de bloc), rude, etc., sunt cu ochii pe mine. Cum mă văd, mă abordează cu întrebări sau îmi dau ceva de făcut. Cred că dacă îmi alegeam o altă meserie, era una în domeniul telecom. Măcar era mult mai bănoasă decât a mea. Oricum, pot spune că mă pricep destul de bine, fără să fiu lipsit de modestie.

Ascary
Campion certificat
Un Orange expert este bine venit. Nu toată lumea înțelege de la început cum se utilizează un smartphone. Exemplul lui Vio este unul foarte bun. Locuind (și ) la tara oamenii nu se pricep și de aceea îl abordează.

Romeo_
Senior certificat
Cred ca in orice Orange Shop/Store trebuie sa existe Orange Experti 😉

Jay
Campion certificat
Cred ca ar fi o lipsa mare de astfel de experți, daca toata lumea ar merge pentru orice la ei... Eu sunt departe de a fi expert, dar, întotdeauna mi-am facut singură setările si transferurile de care am avut nevoie, cu ce informații am avut la indemana.. Imi da o stare de bine cand reușesc să fac asta singură.. 🙂

Vio73
#StarMember
Nu trebuie să fii expert ca să-ți configurezi un telefon sau un laptop cu strictul necesar! Eu așa cred. Că ajuți și pe alții, consider că e ceva minunat și de bun simț!

Diana
Cunoscător
La cumpararea unui nou telefon la care dimensiunea sim-ului nu mai este corespunzatoare , Orange expert iti inlocuie sim-ul , lucru pe care nu-l poti face singur

FaraUnID
Campion certificat
@Diana SIM-urile din ziua de astazi se pot decupa e catre utilizator in functie de specificatiile telefonului fara a fi nevoie sa apelezi la un expret.

Alex_G_
Cunoscător
Sursa: https://www.orange.ro/revista-orange-shop/