anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Statusul comenzii online se misca invers

hdsi
Junior entuziast
Am o comanda la un 13 Pro Max - pana astazi avea statusul 'aprobata'. Acum si-a schimbat statusul inapoi la 'in procesare'.
Conform acestei pagini asta este ordinea : In procesare > Validare -> Aprobata -> La curier -> Livrata
https://www.orange.ro/help/cum-pot-afla-care-este-statusul-comenzii-mele-din-magazinul-online-107
Deci comanda mea a mers de la 'In procesare' la 'Aprobata' si acum e iar 'In procesare'.
Ce sa inteleg din asta ?
Mentionez ca la ultima comanda in 2019 nici nu mi a ajuns telefonul (11 Pro Max)... am asteptat 3 saptamani dupa el, toti de la call center ziceau ca ajunge si ca nu e stres, dar am anulat comanda telefonic si am luat de altundeva. Si comanda aia ce nu a ajuns avea status aprobata...
27 Răspunsuri 27

hdsi
Junior entuziast
Mai mentionez ca am prins ultimul telefon in stock - dupa ce am plasat comanda a iesit din stock. Ma tem sa nu fie o eroare la stock si de aia statusul comenzii a revenit la 'in procesare.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
E foarte posibil sa fie probleme cu stocul si cu afisarea produselor si a statusului pe site. Deci...da, presupunerea ta s-ar putea sa fie cat se poate de corecta. Intrebarea ar trebui pusa la Relatii Clienti, si fix legat de stoc. Pentru ca toate tin de asta. Daca telefonul nu e in stoc fizic, nici livrarea nu are cum sa se faca, si statusul comenzii se poate modifica si el.
Client Orange

hdsi
Junior entuziast
mersi de sfat - am sunat astazi pe la 17, i am explicat doamnei exact ce am zis si aici dar ea a zis ca totul e ok. asa mi au zis si data trecuta cand nu au livrat telefonul :))

delfinas
#StarMember
Cred că mai ai de așteptat. Pentru modelul ăsta unii așteaptă și 2 luni.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Cred ca aveti definitii usor diferite asupra cuvantului “ok”. :))) Nu prea e ok sa dai comanda si sa nu primesti ce-ai comandat. Dar cine stie…poate iti face o surpriza Orange si te trezesti cu telefonul la usa. Ce sa zic…? Sper sa fie/revina pe stoc si sa ajunga la tine. Daca nu…s-ar putea intr-adevar sa trebuiasca sa mai astepti oleaca. 🙂
Client Orange

Viocat
Senior certificat
Salut hdsi. Sunt destui solicitanti ai acestui telefon asa ca ar putea sa nu mai existe in stoc.

hdsi
Junior entuziast
mersi de reply-uri. mi se pare aiurea sa arate ca e in stock dar sa nu fie.. luni, in 28, este data de livrare. daca nu ajunge, sun la 300 iara. revin si aici cu un raspuns. ca masura de siguranta am mai plasat comanda si la alt magazin, cu livrare in showroom ul lor, in caz ca orange nu onoreaza comanda, care ajunge primul, ala il iau. prefer sa iau de la orange ca am reducere mare ca puncte thank you, dar aia e. am mai mare nevoie de telefon decat de reducere

delfinas
#StarMember
E o minune ca l-ai gasit in magazinul online. Probabil ca in aceeasi secunda au mai dat cativa si altii comanda pt acelasi model si, fiind mai multe cereri decat nr de bucati disponibile, va dura mai mult onorarea tuturor comenzilor.

hdsi
Junior entuziast
nu cred ca e mare minune, de o saptamana sunt modelele verzi in magazinul online - se, mini, pro si max.., apareau toate in stock. mai multe capacitati. si cam peste tot deja e in stock 13. sa nu uitam ca in 6 luni apare iphone 14. nu prea mai e nou 13 si deja piata nu l mai vrea asa tare. eu il vreau urgent ca nu mai am ecran la 11 pro 🙂

delfinas
#StarMember
Înseamnă că, in sfârșit, s a saturat piața de modelul ăsta! Dacă o să dai căutare în Comunitate, o sa vezi multe plângeri legate de dificultatea de a prinde un astfel de exemplar. Eu nu agreez iPhone, așa că nu am știut că au apărut în stoc în magazinul online. Acum o lună era dificil să le găsești și în cele fizice. Înseamnă.ca nu vei mai avea mult de așteptat.

Viocat
Senior certificat
Nu stiu cat de saturata e piata, insa sunt si cereri destule. Eu as lua un telefon ieftin la oferta ptr urgenta si as astepta sa il achizitionez de la orange.

hdsi
Junior entuziast
e periculos cu asteptatul ca nu stiu cand vine ! ori il iau acum… ori nu. idea e ca daca astept inca 2 luni dupa telefon o sa iau iphone 13 cu cateva luni inainte sa iasa 14, si pot avea 14 la aceiasi bani ca 13. am luat odata un 5s in vara, cu cateva luni inainte sa iasa 6. am fost foarte necajit ca nu am mai asteptat lol si de aia vreau sa rezolv acum si nu sa astept pana in aprilie, mai…

delfinas
#StarMember
Stai liniștit, că dacă cu 14 va fi aceeași problemă în livrare, cu puține bucăți disponibile, va dura luni de zile de la lansare până când îl vor achiziționa toți doritorii. Vom vedea în Comunitate aceleași plângeri ca și în cazul lui 13. 🙂

Viocat
Senior certificat
@delfinas eu cred ca vor fi mai mari problemele in perioada urmatoare cu privire la noile echipamente. Cu tot mai multe restrictii pe partea de aprovizionari de piese, vor fi mai putine dispozitive realizate. Bafta la achizitie hdsi!