anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Telefonul meu Google pixel 6 pro nu are acces la 4G

Raul2
Junior

Bună ziua, recent am schimbat telefonul, am trecut de la un xiaomi redmi note 10 pro la un Google pixel 6 pro.

Pe xiaomi rețeaua era de tip 4G - 4G+ , in schimb pe noul telefon rețeaua este de tip LTE. Țin să precizez că am selectat din setările telefonului opțiunea de 5G (sau cea mai mare rețea pe care o găsește).

Am sunat la operatorii Orange și mi s au comunicat următoarele:

-semnalul slab în zona în care locuiesc. (Total neadevărat, tot timpul am avut 4G pe telefonul vechi). Mi au făcut o setare pentru noul telefon dar tot LTE am.

- am sunat a doua oară și mi s a transmis că LTE este egal cu 4G. Știm toți că nu este adevărat, 4G este superior la orice capitol, de la zona de acoperire la viteza de transfer față de LTE ( long-term evolution).

A mai întâlnit cineva problema asta? Orange nu deține setările de internet pentru brand ul Google? 

Mulțumesc!

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

E o chestie de soft si de producator. 🙂 In unele regiuni, pentru unii producatori, 4G apare pe telefon ca si LTE, in altele apare chiar 4G. E doar icoana, care poate fi diferita de la un caz la altul. Nu afecteaza cu nimic semnalul propriu-zis. La Pixel-uri cred ca asa e pentru toata lumea. La alte brand-uri, stiu ca apare diferit in functie de regiunea pentru care e produs telefonul.

Ca idee, si Pixel 6-le meu afiseaza conexiunea la reteaua 4G in exact acelasi fel, cu icoana de LTE. Nu e o problema.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut Raul,

Bine ai venit in Comunitate!

4G si LTE sunt unul si acelasi lucru. 🙂 Deci, nu-ti fa griji. Nu e o problema cu telefonul.

Client Orange

Raul2
Junior

Pe multe site uri 4G și LTE sunt doua lucruri diferite. Am testat viteza de download și da, este una de 4G, nu știu de ce apare denumirea de LTE pe telefon.

S a rezolvat, mulțumesc de răspuns!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

E o chestie de soft si de producator. 🙂 In unele regiuni, pentru unii producatori, 4G apare pe telefon ca si LTE, in altele apare chiar 4G. E doar icoana, care poate fi diferita de la un caz la altul. Nu afecteaza cu nimic semnalul propriu-zis. La Pixel-uri cred ca asa e pentru toata lumea. La alte brand-uri, stiu ca apare diferit in functie de regiunea pentru care e produs telefonul.

Ca idee, si Pixel 6-le meu afiseaza conexiunea la reteaua 4G in exact acelasi fel, cu icoana de LTE. Nu e o problema.

Client Orange

Mulțumesc de explicație!

O zi bună!