anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Smart Wifi Orange vs. Telekom

Firefly
Cunoscător
De câteva zile apuc și eu sa ma uit la TV și ma înnebunește reclama celor de la Telekom cu Smart Wifi ul lor. Ce-i drept pare o chestie grozava și ma întrebam dacă și la Orange exista asa ceva?
Dacă Orange nu oferă asa ceva cred ca un astfel de produs poate 'fura' un număr destul de mare de clienți Orange, mai ales elevi de liceu sau studenți.
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
@Ce ai vazut tu in reclama Telekom nu este altceva decat un router wifi cu suport gsm. Adica introduci o cartela SIM in el pe care ai activat deja o optiune de internet, bagi jucaria in priza si ai internet. Pana si defunctul Zapp avea ceva asemanator inca de pe la inceputurile anilor 2000. Tin minte ca rulau o reclama cu niste studenti intr-o camera de camin, pana de curent iar ei continuau sa stea pe net pentru ca aveau nu-stiu-ce-modem portabil alimentat din portul USB din laptop. Ceva asemanator comercializa si Orange. 1. Huawei B525 4G Plus Fixed Flybox https://www.orange.ro/magazin-online/modemuri/huawei-b525-4g-plus-fixed-flybox 2. Huawei B311 Fixed Flybox 4G https://www.orange.ro/magazin-online/modemuri/huawei-b311-fixed-flybox-4g-white-cu-antena 3. Alcatel HH40V LTE Flybox https://www.orange.ro/magazin-online/modemuri/alcatel-hh40v-lte-flybox 4. Huawei E5573B Airbox https://www.orange.ro/magazin-online/modemuri/huawei-e5573b-airbox Ultimul este un hotspot wifi portabil, cu acumulator (nu necesita priza) si vad ca este sigurul ramas pe stoc, din cele prezentate aici. Repet, nimic special. Partajarea conexiunii la internet o poti face extrem de simplu si usor cu ajutorul unui smartphone de buget + o cartela SIM prepay avand o optiune internet prepay activa.

Vizualizare soluţie în postul original

88 Răspunsuri 88

Vio73
#StarMember
Cu plăcere!

Ascary
Campion certificat
Petrișor antena pare ok pentru imbunatatirea semnalului,insa repet,daca tu ai un 50Mbs pe download stai foarte bine. Poti castiga inca 10-15 Mbs in plus sau s-ar putea sa nu castigi deloc daca semnalul este ok dar atat îți furnizează antena Orange in zona ta. S-ar putea sa dai banii degeaba. Daca aveai doar 10-15 Mbs acum da,mergea investitia insa tu ai o viteza foarte buna pentru download si streaming 4K la Netflixul din televizor.

Petrisor
Junior entuziast
Ok. Pai atunci nu mai arunc cu banii. Vin timpuri grele Merci!

Vio73
#StarMember
Antena nu te ajută prea mult dacă e încărcare pe rețea în zona ta!

Vio73
#StarMember
Am văzut și eu minunea asta de smart wifi de la Telekom, pe viu. E drăguț, dar în zona mea, gâfâie rău de tot în comparație cu Orange. Văd aceeași problemă ca și la al meu, doar că se manifestă altfel. La ăsta de la T, nu poți viziona filme sau alte minuni, că nu are viteză, iar la Orange, ți se termină traficul la viteză mare, după ceva timp. Oricum ar fi, tot trebuie mărit consistent traficul la Orange, pentru că rețeaua duce. Iar unde nu duce, trebuie reconfigurată. Părerea mea!

Ascary
Campion certificat
In aceasta perioada aglomerată Telekomul 4G nu a mers prea bine De la 50Mbs a scazut uneori pe la 5-6 Mbs. Cred ca m-am grabit un pic cu abonamentul facut la ei. Ma gandesc sa reziliez mai ales ca a aparut in zona si RDS-ul prin fibra optica.

Vio73
#StarMember
Dacă se poate rezilia, ar fi ideal.

Vio73
#StarMember
Oricum, e bine că merge cu 6 Mbps, pentru că am observat prin zonă cu uneori vitezele indoor la rețeaua aia, nu sar de 1-2 Mbps.

Anonim
Neaplicabil
Acel Smart Wifi este un fel de 2G la început de drum (vezi google ce spune)

Vio73
#StarMember
E slab rău de tot, am văzut!

Mihai_9
Explorator
Sunt client al companiei Orange din 1997. 4 abonamente la Orange. Persoana juridica. Recent am facut o cerere de reofertare . Sunt contactat de o doamna Iasmina care imi propune pachetul de 15€ tva inclus (pachetul standard de pe site care il poate obține orice cetățean al României fara nici o zi de vechime în retea) , iar pentru vechime imi oferă 50% reducere in primele 8 luni. Asta ar însemna că primesc pachetul la 7.5€ tva inclus. Pana aici totul ok. Surpriza mare vine acum, pachetul are o perioada contractuala exclusiva de 24 de luni, iar după cele 8 luni pachetul va avea un cost de 15€ tva inclus, pana în luna 24. Pachetul standard de pe site. Practic dupa 24 de ani de vechime în retea, nu primesc absolut nimic. Primesc un pachet standard, care il poate primii orice cetățean al României, fara nici măcar o zi de vechime în retea. Si ca totul sa fie cum trebuie, stimata doamna Iasmina (cea care m-a si reofertat de altfel), lasa o nota pe contul meu, ca eu sa numai primesc o alta oferta de la alta persoana daca nu accept oferta dânsei. Acum eu ma întreb, vreunul din voi, toți cei de aici, acceptați un pachet standard de 15€ care il poate obține orice abonat fara nici măcar o zi de vechime în retea, dupa ce tu ai o vechime de 23 de ani, si oferi bani companiei Orange de 23 de ani ? Acum cei de la Orange zic ca sunt eu un client mai pretentios ca nu accept un pachet standard dupa 23 de ani de vechime. Ca și curiozitate, ar accepta cineva un pachet standard dupa o vechime de 23 de ani ? Acum pentru cei care întâmpinați aceeași problema, va dau un sfat. Cum vad eu rezolvarea din punctul meu de vedere. La telekom au o promoție de Black friday, primești absolut totul nelimitat, la 0€. Am comandat deja o cartela de la telekom cu totul nelimitat. Care urmează sa ajunga prin curier. Cartelele sunt gratis momentan, promoție de Black friday. Bineînțeles nu cred ca vor rămâne gratis. Din câte am citit pe site lor, acestea vor fi 5€ tva inclus. Si fara perioada contractuala. Si acum ma gândesc, cum este mai bine, sa plătesc la Orange 15€ tva inclus dupa 24 de ani de vechime, sau la telekom 5€ tva inclus, pentru aceleași beneficii ? Eu voi baga cartela de la telekom in telefon, si o voi folosii o perioada simultan cu ceea de la Orange. Ca sa verific semnalul, viteza de internet, etc. Daca voi vedea ca serviciile telekom se ridica la așteptările mele, si semnalul va fi bun, iar internetul va functiona bine, voi renunta definitiv la Orange, si imi voi porta nr la telekom. Pana acum am fost probabil ca mulți alții de aici, m-am ferit de nou, m-am ferit de schimbare Acesta este singurul motiv pentru care nu am plecat încă la telekom. Dar acum ca am apucat sa comand aceasta cartela, o voi folosii o perioada, si daca voi vedea ca nu am probleme cu semnalul, iar internetul funcționează bine peste tot, voi face portarea numerelor la telekom si voi rămâne la telekom. Asa ca, sfatul meu, nu va feriti de nou, nu va feriti de schimbări este o mare greșeală. (greșeală care recunosc, am făcut-o și eu pana azi). Comandați cartelele de la telekom cat sunt încă gratis, iar dacă sunteți mulțumiți de semnal în zona voastră, faceti schimbarea imediat. Curaj celor care au tot ezitat exact ca mine, sa faca schimbarea. Telekom e soluția. Si in final un calcul matematic rapid referitor la cost. Orange 7.5€ x 8luni = 60€ ( în primele 8 luni ) 15€ x 16 luni = 240 € . 240€+60€ = 300€ . In total la Orange as platii 300€ in 2 ani de zile. La telekom 5€ x 24 de luni = 120€. In 24 de luni, scutiți 180€ la un singur abonament. Daca sunteți persoana juridica si dețineți 4 abonament ca mine, in 24 de luni scutiți 720€ pentru 4 numere de telefon , având aceleași beneficii, doar operatori diferiți. Alegerea va aparține. Astept părerile voastre.

Corina78
Începător
Reclama e sufletul comertului .Daca orange nu are o reclama pentru acelasi tip de produs,da ,poate fura clienti .

VasT
Explorator entuziast
Orange are modemuri 4G care merg si cu PrePay cu care ai mult mai mult net. Doar ca abon. au prioritate pe retea. In plus nelimitatul de la Telekom nu e nelimitat e 80G. Daca depasesti teoretic te limiteaza la viteza, practic daca mai ai loc in retea nu te limiteaza. 4G Orange vs 4G Telekom e foarte diferit. Unde Telekom are 40mbs Orange are 100, in plus la Orange latenta e mult mai mica.

Petrisor
Junior entuziast
Oferta actuala Orange are un abonament cu net 4g nelimitat. Chiar merita!