anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pot testa gratuit rețeaua 4G Orange înainte de a mă hotărî să îmi fac un abonament?

Ascary
Campion certificat
Internet 4G Orange
1 Soluţie acceptată‚

imch
Cunoscător certificat
Nu ma pot gandi la o varianta clara prin care sa testezi reteaua mobila 4G a Orange gratuit. Poti investi intr-o cartela PrePay pentru a vedea cum se descurca reteaua si apoi sa o transformi intr-un abonament, dar asta nu inseamna gratuit, pentru ca acea cartela costa bani. Poti testa internetul de la orange, dar pe wifi, in orice magazin orange si in mall-uri, supermarket-uri si in alte zone prin Orange Wifi Zone. Nu conteaza daca esti abonat Orange sau nu. Pentru asta accesezi lista de retele wifi disponibile in zona in care te afli, alegi reteaua Orange Wifi, introduci numarul de telefon si primesti pe sms parola de conectare si apoi te intorci in pagina retelei, introduci parola si folosesti reteaua. Mai ai si varianta sa ai un prieten care sa aiba Hotspot 4G de la Orange in masina, sau care sa fie dispus sa "imparta" cu tine netul din abonamentul sau, dar tot pe wifi testezi :-). La alte metode de testare a Internetului de la Orange nu ma pot gandi.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

imch
Cunoscător certificat
Nu ma pot gandi la o varianta clara prin care sa testezi reteaua mobila 4G a Orange gratuit. Poti investi intr-o cartela PrePay pentru a vedea cum se descurca reteaua si apoi sa o transformi intr-un abonament, dar asta nu inseamna gratuit, pentru ca acea cartela costa bani. Poti testa internetul de la orange, dar pe wifi, in orice magazin orange si in mall-uri, supermarket-uri si in alte zone prin Orange Wifi Zone. Nu conteaza daca esti abonat Orange sau nu. Pentru asta accesezi lista de retele wifi disponibile in zona in care te afli, alegi reteaua Orange Wifi, introduci numarul de telefon si primesti pe sms parola de conectare si apoi te intorci in pagina retelei, introduci parola si folosesti reteaua. Mai ai si varianta sa ai un prieten care sa aiba Hotspot 4G de la Orange in masina, sau care sa fie dispus sa "imparta" cu tine netul din abonamentul sau, dar tot pe wifi testezi :-). La alte metode de testare a Internetului de la Orange nu ma pot gandi.

Razvan
#StarMember
Cred ca da, știu ca într-o perioada era o promoție valabila sa testezi internetul fix/mobil 4G la tine acasă pe o perioada de 14 zile, timp în care nu plătești nimic. După această perioadă, fie continui contractul pe care l-ai semnat, fie reziliezi fără costuri adiționale.

imch
Cunoscător certificat
@Razvan Asa stiam si eu, dar am verificat in conditiile contractuale ale Orange si nu mai scrie absolut nimic de cele 14 zile. Practic, contractul se considera intrat in vigoare la activarea serviciilor si il mai poti rezilia doar prin acordul partilor sau cu preaviz de 30 de zile si plata justei despagubiri, daca este cazul. La portare poti renunta la contract cu 24 de ore inainte de data anuntata pentru portare, dar nu imi aduc aminte daca beneficiezi efectiv de servicii inainte de asta pe numarul temporar dat de Orange.

Razvan
#StarMember
Mai este o varianta, comanzi online serviciile de internet 4G prin curier, conform legii ai 14 zile sa te răzgândești și dacă nu ești mulțumit de calitatea serviciului îl reziliezi fără costuri adiționale.

Vio73
#StarMember
Și eu cred că se pot testa cu prepay sau abonament de maxim 6 luni.