anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Functionare apel doar pe 4g

Eu1984
Junior

Buna seara.

Sunt abonat nou portat de 1 saptamana.

De ce cand apelez trece telefonul de pe 4g+ pe 4g simplu. La finalizarea apelului trece inapoi pe 4g+ unde sta conectat cam tot timpul.

Cei de la 300 au zis ca nu au disponibil asa ceva. Imi e greu sa cred..

Pe vodafone statea doar pe 4g+ si in timpul apelului. Alti domni de la 300 au zis ca e o setare care se face dar in final nu am rezolvat nimic.

Va multumesc.

24 Răspunsuri 24

Salutare. Face asa peste tot. Am incercat. Am facut un drum prin mai multe orase si statea doar pe 4g in timpul apelului. La vodafone doar pe 4g+ statea cu acelasi telefon un samsung note 10 lite cu android 12.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Ai sa razi, dar am incercat azi intr-o zona cu 4G+ si din 5 teste, 4 au ramas in 4G+ pe timpul apelului. Deci ori e o problema cu implementarea volte, pentru Orange, pe telefonul ala, oori...e o problema pe cont. Telefonul e dual-SIM? Poti incerca si celalalt slot?

Daca nu face nicio doferenta, incerca eventual si o resetare pe cont sunand la 300.

Screenshot-uri mai jos. Cu si fara 4G+. In aceeasi zona, in timpul apelului. Odata ce apelul s-a inchis, trecea oricum inapoi pe 4G+.

 

Client Orange

Salut.

Am incercat in slotul 2. La fel. Cei de la 300 zic ca nu au disponibil asa ceva la orange. 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Nu au disponibil...ce? 4G+ sau VoLTE pe 4G+? Pentru ca, din cate pot eu sa vad, ambele exista si par sa functioneze ok.

Client Orange

Apel pe 4g+. Important de mentionat ca eu am abonament la Orange Romania Comunicattions.

La vodafone mi au facut o setare in sistem de am putut beneficia de apel 4g+. Acum parca imi pare rau ca m am portat pe Orange.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Ah, e posibil sa nu fie la OROC... Poti incerca si o resetare din sistem. Poate merge dupa asta. Daca nu...ori e din telefon ceva (nu are implementata chestia asta) ori nu merge la OROC.

Client Orange

Au facut si resetare din sistem degeaba. Cred ca nu au disponibil asa ceva,inca. Poate in lunile urmatoare. Desi folosesc aceeasi retea ambele orange uri OROC  si Orange SA.  Nu i asa? 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, ar trebui sa fie aceeasi infrastructura. Dar serviciile par sa fie inca diferite. 

Client Orange

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut Eu1984,

Bine ai venit in Comunitate.

E posibil ca cei de la 300 sa aiba nevoie de un mic reminder cum e cel de aici de exemplu. 4G+ nu e altceva decat Carrier Aggregation (2CA, 3CA). Il gasesti si sub numele de LTE-A(dvanced). Si iti trece pe 4G pentru ca asa se face conexiunea de voce prin VoLTE. Nu stiu sa ai VoLTE prin 2CA. Cel putin nu la Orange. Nu stiu la Voda cum e. Si din pacate nu pot testa pentru ca nu am 2CA in zona.

De asemenea, nu stiu sa existe o setare in telefon pentru asa ceva. Nici la Vodafone, nici la Orange. Singurul lucru pe care trebuie sa-l ai este 4G si antene care sa emita pe mai multe benzi, in zona ta, astfel incat telefonul sa poate face agregarea lor. Deci da, avand in vedere lucrurile de mai sus, cred ca e normal sa-ti treaca in 4G, dupa care 4G+ dupa ce se inchide apelul. Problema cred ca e la implementarea VoLTE. Fie la Orange, fie in telefon. Nu pare sa stie sa foloseasca 2CA pentru voce. Cel putin nu inca.

Client Orange