anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

date mobile nefuntionale germania

Ionut3
Începător

Buna , ma aflu pe teritorriu SEE de 8 luni , am folosit prima luna cartela cu optiune 12 euro in suedia. dupa expirarea optiunii am cumparat o cartela locala si am folosito pana acum 10 zile cand m-am stabilit in germania pentru o luna .doresc sa ma intorc in romania in urmatoarele zile.  am revenit la cartela orange , am incarcat cu credit 6 euro , roamingul este activ , pot efectua apeluri , primesc apeluri , probabil am depasit limita de trafic de date in SEE in aceste 8 luni si nu mai doresc sa activez optiune decat cand intru in romania .problema este ca nu imi funtioneaza internetul ,am incercat sa selecteaz alt operator , am modificat APN din Net in Internet , resetat telefon , resetat setari internet de la operatori orange . si nimic .Stiti careva vreo rezolvare??   Multumesc !

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Te cred... Dar din pacate depinzi de semnalul oferit de operatorii de acolo. Daca asta iti ofera...asta ai. Deci, daca si la ceilalti operatori pe care te poti conecta, semnalul e la fel...nu ai foarte multe variante.

Cu toate astea, sugestia mea ar fi sa te conectezi la un WiFi, si sa-ti descarci hartile pentru uz offline. Nu stiu daca Waze-ul are optiunea asta. Daca nu, poti folosi Google Maps sa-ti descarci harta, sau Here WeGo (fostul Nokia Maps). Ambele suporta harti offline. In felul asta, nu mai ai nevoie de conexiune de date.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

13 Răspunsuri 13

delfinas
#StarMember

Ionuț, bun venit in Comunitate!!!

Cât mai ai din creditul de 6 euro?

mai am 6,03 euro credit

Este activat roamingul pe date mobile, din telefon?

da este activat , am atasat o poza mai sus la postare 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

Data Roaming e activ in telefon? Pentru ca, din moment ce serviciile de voce iti merg dar datele nu, cel mai probabil acolo e problema.

Vezi doar ca, din moment ce esti pe credit, in momentul in care activezi datele mobile, s-ar putea sa se consume foarte repede.

Ai aici tarifele de roaming pentru Germania.

Client Orange

este activat 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Esti pe Edge, Ionut... Nu ma mira ca nu se deschide nimic. Daca cu selectie manuala de retea, de la alt operator, nu prinzi macar macar un 3G, preferabil 4G...nu prea ai sanse sa folosesti acel net.

Client Orange

aveam nevoaie in ideea ca in cateva zile ma intorc in tara si am nevoaie doar pentru waze pana intru in romania si acolo imi activam optiune 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Te cred... Dar din pacate depinzi de semnalul oferit de operatorii de acolo. Daca asta iti ofera...asta ai. Deci, daca si la ceilalti operatori pe care te poti conecta, semnalul e la fel...nu ai foarte multe variante.

Cu toate astea, sugestia mea ar fi sa te conectezi la un WiFi, si sa-ti descarci hartile pentru uz offline. Nu stiu daca Waze-ul are optiunea asta. Daca nu, poti folosi Google Maps sa-ti descarci harta, sau Here WeGo (fostul Nokia Maps). Ambele suporta harti offline. In felul asta, nu mai ai nevoie de conexiune de date.

Client Orange

aveam in gand si varianta cu maps oflline dar am zis ca poate reusesc cu online ca e mai ok. dar daca nu se poate asta este . facem ce putem. multumesc pentru informatii!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Cu drag. 🙂

Da, e evident de ce ar fi fost mai bine cu harti online. Dar...asta e situatia. Oricum, si daca aveai date ca lumea, tot e bine sa ai un backup, pentru orice eventualitate. In caz ca treci prin zone fara semnal, sau cu semnal foarte slab.

Poate pe drum prinzi semnal mai bun, si atunci...compenseaza.  Unde ai si date, te folosesti de date si de toate avantajele care decurg de aici. Unde nu ai, macar folosesti harta offline.

Client Orange

delfinas
#StarMember

Poate că ar trebui sa încarci cu o opțiune de 12 euro, după niște luni in care cartela a fost nefolosită, inactivă.

aveam nevoaie doar pentru google maps de internet , in cateva zile vreau sa ma intorc in tara si sa nu mai cumpar alte cartele prepay si cu toata birocratia asta a nemtilor pana te intregistrezi ma gandeam ca pot folosii internet din cred pentru o zii