anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

site olx.ro nu poate fi accesat - 403 ERROR

Maleta
Junior
Buna ziua, intampin dificultati in accesarea site-ului olx.ro din infrastructura fixa internet Orange, pe toate dispozitivele care le detin primesc eroare "403 ERROR", am incercat si de pe dispozitive mobile si fixe, browser-e diferite, si nici pe aplicatia de telefon nu functioneaza, intampin aceasta problema cam de o saptamana. A mai patit cineva?
9 Răspunsuri 9

Vio73
#StarMember
Salutare! Eu folosesc tot infrastructura Orange și nu am întâmpinat nicio problemă. Am încercat acum, atât prin wifi, cât și pe date mobile. Să nu ai alte setări care nu-ți permit accesul pe acest site;

teacher_
#StarMember
Salut! Sa înțeleg că doar când ești conectat pe infrastructura fixa nu merge? De exemplu, daca ești pe strada, funcționează?

Maleta
Junior
Da, pe date mobile functioneaza, datele mobile fiind in alta retea, site-ul raspunde si la ping Maleta-MacBook-Pro:~ cosmin$ ping www.olx.ro PING d3obqyvp6gkq33.cloudfront.net (54.230.235.55): 56 data bytes 64 bytes from 54.230.235.55: icmp_seq=0 ttl=247 time=13.391 ms 64 bytes from 54.230.235.55: icmp_seq=1 ttl=247 time=16.232 ms 64 bytes from 54.230.235.55: icmp_seq=2 ttl=247 time=16.340 ms 64 bytes from 54.230.235.55: icmp_seq=3 ttl=247 time=16.462 ms 64 bytes from 54.230.235.55: icmp_seq=4 ttl=247 time=16.697 ms 64 bytes from 54.230.235.55: icmp_seq=5 ttl=247 time=16.186 ms ^C --- d3obqyvp6gkq33.cloudfront.net ping statistics --- 6 packets transmitted, 6 packets received, 0.0% packet loss round-trip min/avg/max/stddev = 13.391/15.885/16.697/1.128 ms Eroarea 403 este o eroare de interzicere accesari unui server/site speram sa mai fi intalnit cineva problema sa ma ajute cu o solutie

teacher_
#StarMember
Sa nu fi primit ban pe olx de pe ip-ul tau de acasă...

Maleta
Junior
m-am gandit si eu, dar nu am avut o activitate atat de puternica incat sa primesc ban, nici macar nu cred ca am scris un mesaj prin intermediul site-ului lor in ultimele 30 de zile, e posibil sa fim mai multi utilizatori care folosim acelasi IP de iesire in internet si unul dintre ei sa fi facut ceva care sa ne afecteze si pe ceilalti utilizatori, am incercat si reboot echipamentului in speranta ca isi va schimba ip-ul la reconectare ca si in cazul conexiunilor pppoe, dar fara rezultat. Am trimis un mail si la asistenta, sunt curios de raspuns. Va multumesc mult pentru interesul acordat

FLo1
#StarMember
@Maleta: Dacă nu e cazul unei pagini anume de pe olx.ro (adică să nu fie restricționată între timp) și nu e nici o problemă temporară, atunci încearcă de pe alt device decât cele uzuale, iar pe cele folosite și care returnau acea eroare fă o "curățenie" în browser la Cookies și Cache.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Sa nu fie vreo problema de DNS-uri. Am mai patit si eu (in special pe Big Sur si Monterey, pentru ca au un bug pe care aparent nu vor sa-l repare). Si exact la fel se manifesta. In terminal, ping-ul raspunde corect, in browser...eroare. E adevarat, nu cu olx.ro. Dar mai stii... E unul dintre motivele pentru care eu am facut downgrade la Catalina. :)) Daca e de DNS, poti incerca si comanda asta in Terminal: sudo killall -HUP mDNSResponder Nu e un fix permanent, e doar temporar. Daca merge dupa asta, inseamna ca asta e problema. De asemenea, in caz ca nu ai incercat deja asta, poti incerca sa intri in fereastra privata (si pe Mac, si pe telefon). Si eventual cu un VPN, ca sa confirmi daca problema e de IP sau nu (asta daca nu s-a schimbat deja IP-ul dupa restart-ul echipamentului). Personal nu cred ca e de IP (cu toate ca nu m-ar mira), dar posibil sa fie de DNS.
Client Orange

DanielaH
Moderator
@Maleta, ai reușit să accesezi site-ul?

Maleta
Junior
Din pacate nu am mai avut timp sa ma ocup, o sa incerc in weekend si revin cu noutati