anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Retea intre 2 calculatoare prin modem fibra Orange

MonicaO
Junior

Salut, recent am apelat la Orange pentru instalarea de fibra optica pentru internet fix. Toate bune si frumoase, modem functional, internet avem, dar nu merge reteaua interna intre calculatoarele conectate la modem. Internet este pe ambele calculatoare, in modem se vad calculatoarele, dar nu si in Windows. Practic reteaua exista, dar Windowsul nu reactioneaza. Pe cei de la Orange nu ii intereseaza problema, din punctul lor de vedere conexiunea functioneaza. Mentionez faptul ca pana acum am functionat pe retea UTP, iar pe modemul vechi avem si internet, dar merge si reteaua interna. Aveti vreo idee daca in modemul de fibra trebuie facuta pe undeva vreo setare pentru deblocarea/activarea retelei LAN? Multumesc.

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@MonicaO: Deși ar avea aceiași clasă de IPuri, deși nu sunt conflicte de rețea, totuși deviceul performant oferit de Orange se pare că nu știe funcția de switch. Din această cauză, device-urile nu "se văd" între ele. Sfat: un switch ar rezolva problema, iar cu 20-30 de lei poți găsi unul SH care să-ți rezolve problema. Pentru internet,  conectezi routerul la switch   Simplu.

@Pololică: Degeaba "share" dacă stațiile nu "se văd". Share-ul e mai mult pentru acces, dar dacă stațiile nu se văd între ele orice share e inutil, adică accesarea nu e nici atât de posibilă. 

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

Pololică
#StarMember

Partea cu vazutul calculatoarelor in retea nu stiu cat tine de Orange.

Vor trebui din nou share-uite dispozitivele/folderele comune. Incearca acest pas pentru inceput.

Multumesc pentru interesul acordat, dar nu cu share-ul era problema.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Hello,

Bine ai venit in Comunitate.

Vezi daca te ajuta ceva de aici (in caz ca nu ai incercat deja).

Client Orange

Multumesc pentru ajutor, chiar am facut cam jumate din pasii din fisierul respectiv, mare parte din ei oricum ii verificasem in ultimele doua zile. Problema este insa in routerul Orange, nu functioneaza partea de switch.

@MonicaO: Mă bucur dacă te-am putut ajuta. Te mai așteptăm în Comunitate.

FLo1
#StarMember

@MonicaO: Deși ar avea aceiași clasă de IPuri, deși nu sunt conflicte de rețea, totuși deviceul performant oferit de Orange se pare că nu știe funcția de switch. Din această cauză, device-urile nu "se văd" între ele. Sfat: un switch ar rezolva problema, iar cu 20-30 de lei poți găsi unul SH care să-ți rezolve problema. Pentru internet,  conectezi routerul la switch   Simplu.

@Pololică: Degeaba "share" dacă stațiile nu "se văd". Share-ul e mai mult pentru acces, dar dacă stațiile nu se văd între ele orice share e inutil, adică accesarea nu e nici atât de posibilă. 

Va multumesc pentru timpul acordat, chiar aceasta e solutia.

Ma gandisem inca de aseara ca sa pun ca media bridge routerul pe UTP dupa cel de la Orange, dar nu a mai fost timp sa pun in practica; azi a fost iar aglomerat si abia acum am reusit sa rezolv.

Concluzia e ca routerul Orange e cam jenant, ar fi putut sa imi spuna de la inceput ca nu merge reteaua locala. Asta ca sa stie si altii, sigur se vor lovi de aceasta problema cei care au o retea de 2-4 calculatoare.

Routerul Tenda (cel vechi) nu l-am putut seta ca media bridge, e o varianta ieftina si nu are asa ceva, se poate seta doar pentru conexiune PPOE. Am pus doar cablurile si routerul Tenda l-am resetat si l-am lasat asa, fara nici o setare. Acum merge.

 

Mai am insa o problema legata tot de routerul Orange: de pe calculatorul meu nu pot trimite e-mail, dar pot primi. Imi da eroare generala, nu ma ajuta cu nimic, dar am atasat-o, cei cu experienta poate ma pot ajuta.

Pentru e-mail folosesc Thunderbird. De pe al doilea calculator pot trimite e-mail. Ambele calculatoare folosesc Thunderbird, au aceeasi configuratie hardware si software.

 

Desigur pe routerul vechi Tenda cu conexiunea la internet de la alt furnizor (prin UTP, nu fibra optica) pot trimite e-mail linistit. Cand pun routerul Orange nu mai merge.

@MonicaO: Dacă vrei LAN, nu folosi doar routerul de la Orange. Se pare ca pe partea de LAN acesta lasă de dorit. Asigură-te că Orange nu-ți blochează portul de email al serverului de email. "Negocierea" conexiunii poate fi o cauză a încetinirii vitezei de expediere/acces la serverul de email.

Se pare ca am reusit ceva si cu partea de trimitere e-mail.

Am modificat ceva setari in Thunderbird la SMTP Server, acum arata ca in fisierul atasat.

Interesant e ca inainte aveam la setari port 25, connection security - none si authentication method - Password, transmitted insecurely.

M-am uitat insa pe celalalt calculator de pe care puteam trimite e-mail si am copiat setarile lui.

Eu oricum nu am schimbat ieri nici o setare in Thunderbird, poate routerul Orange la instalare le-o fi modificat, ceea ce e si mai enervant.

Ce observ insa e ca mesajele se transmit mult mai lent; inainte dura sub o secunda sa plece mesajul, acum pare sa fie vreo 5 secunde pana se trimite, chiar daca are doar 2-3 randuri.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Monica, ce echipament ai primit? Ne poti da cumva un model?

Client Orange