anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Problema conectare la Rockstar Games

Buna ziua, am o problema in legatura cu site ul Rockstar Games si Launcher, si anume ca nu imi incarca sub nicio forma. Am cautat metode, am apelat la cei de la Rockstar si mi-au spus ca ar fi problema ISP-ului, este ciudat deoarece chiar si daca folosesc telefonul via WI-Fi tot nu imi incarca, dar daca folosesc datele mobile mi-l incarca. As aprecia daca cineva ar putea cunoaste rezolvarea la problema respectiva.
P.S : Daca folosesc VPN sa spunem spre Bucuresti functioneaza, dar nu vreau sa folosesc VPN in instanta mea. Este clar ceva cu DNS-urile alocate mie.
11 Răspunsuri 11

Vio73
#StarMember
Salutare! Cred că e ceva tehnic, iar la aici te pot ajuta cei de la departamentul abilitat. Poți lăsa o notificare pe cont, și vezi ce zic. Poți lăsa notificarea aici: https://www.orange.ro/contact/ Baftă!

Trixen
#StarMember
Super din avion, problema nu pare de DNS, ci de conexiune. Iti recomand urmatorii pasi (functioneaza pe Windows, insa exista echivalent si pe Mac/Linux - spune-mi daca ai nevoie de ajutor): - Start -> PowerShell - ruleaza : Test-NetConnection -ComputerName socialclub.rockstargames.com -Port 443 E importanta adresa destinatie (104.255.105.71). Domeniul nu pare a rezolva la mai multe adrese si nici nu pare a fi distribuit geografic. - daca iti rezolva la o alta adresa IP, incearca sa ii dai nslookup socialclub.rockstargames.com si sa vezi ce server iti face name resolution. Eventual poti incerca sa folosesti un name server public (8.8.8.8, 1.1.1.1, 1.1.1.2) si sa reincerci apoi. - daca apare TcpTestSucceeded, problema nu este de conexiune ci din browser sau din ceva unealta/add-on care iti blocheaza conexiunea. Nu explica scenariul cu telefonul, insa. Sunt in Timisoara pe Orange (fibra, infrastructura Orange, nu Telekom) si merge fara probleme. - daca iti da False la TcpTestSucceeded, dar adresa IP e rezolvata corect s-ar putea sa fie mai dificil de diagnosticat. Ori e un firewall (la tine sau pe fir), ori cei de la Take-Two Interactive au blocat cumva IPul pe care apari a fi tu. Iar daca ai fibra Orange (infrastructura Orange, nu fostul Telekom) fara IP static inchiriat... partajezi IPul cu potential mii de alti clienti. In aceasta situatie nu o sa ai nicio varianta de a rezolva tu fara sa ai un IP "curat", static, cat timp ceva pe fir blocheaza IPul partajat.

cheers! Am rulat testul TCP si a esuat, a recunoscut IP ul totusi. Ai mare dreptate doar ca tind sa mentionez ca am vorbit cu cei de la Rockstar si mi-au confirmat ca IP-ul meu *sau contul* nu sunt "banned", si m-au redirectionat catre ISP ul meu. Nu stiu cum sa setez un IP static totusi, cred ca pana la urma va trebui sa recurg la optiunea mea cu VPN..

Trixen
#StarMember
Eh, optiunea de IP static se cere la Orange si se plateste. E 2 sau 3 euro lunar. Eu am fugit de ea din principiu. In plus, nu e o garantie ca iti rezolva problema, ci doar iti scad sansele ca adresa sa fie blocata, avand o reputatie mai buna si mult mai putini utilizatori potential malitiosi. Daca ai vreun vecin de pe scara care are Orange, poti testa si de acolo (macar de pe telefon). Poti incerca sa dai din linia de comanda/PowerShell: tracert socialclub.rockstargames.com Si incearca sa vezi pana unde "ajungi" si care e ruta pe care merg pachetele tale. Nu e 100% precisa validarea asta, dar iti faci o idee daca "buba" e la tine sau la Orange/pe traseu. Daca traficul ajunge in Orange si de acolo e blocat, atunci nu mai ai ce sa faci. Iar motivele blocarii pot fi multe, orice "hop" de pe traseu poate alege sa blocheze traficul. Spre exemplu, uite cum arata la mine. imi pot da seama ca ajung in Bucuresti, apoi Level3 si intru in la Take Two Interactive prin Level3. Dar tot nu ma ajuta. Daca treceam de acele 192.168.x.x si traficul se bloca oriunde incepand cu numarul 3, nu era ceva ce puteam face. Ma gandesc acum ca nu te-ai pus sa mofici rutele in reteaua interna, asa ca scot din calcul scenariile in care vreuna din modificarile pe care le-ai facut iti afecteaza rutarea traficului acum. Dar acum, ca am scris asta, vezi daca ai vreun device prin care rutezi si scanezi traficul in reteaua interna (gen Bitdefender Box sau solutii software, vreun Raspberry cu snort sau similar). Daca cumva ai, verifica logurile de acolo si vezi sa nu te blocheze cumva din cine stie ce motiv.

Am dat un run de curiozitate, este exact ca la tine, m-am dus la un vecin care are aceleasi servicii ca mine si lui ii functioneaza din prima sa acceseze site ul lor, chiar si pe Wi-Fi ul de la telefon, este un bottleneck de la mine, caci daca folosesc VPN si sa spunem ca pun spre Bucuresti (am spre Cluj-Napoca) va functiona, cred ca la cat de complicata este situatia mea, cel mai intelept ar fi sa recurg la VPN. Apreciez foarte mult faptul ca ai incercat sa ma ajuti monsieur Trixen doar ca aparent, cand e vorba de Internet, apar zeci de mii de factori..

Trixen
#StarMember
Oho, stai ca ai venit cu vesti bune! Daca la un vecin cu servicii similare iti merge pe WiFi cu telefonul tau (dar la tine acasa nu merge pe WiFi), presupunand ca vecinul nu are IP Static cumparat de la Orange, atunci problema e la tine in retea. Daca era de la Take Two sau de pe drum, nu ajungeai cu pachetele la ei, ci erau ignorate pe parcurs :) Ori routerul tau, ori vreun dispozitiv din reteaua ta filtreaza traficul. Judecand dupa poza anexata, esti conectat direct la routerul de la Orange. Vezi sa nu ai ceva pe la URL filter, de exemplu, sau prin Parental Control template. Daca pe WiFi-ul vecinului ii mergea vecinului dar nu si tie, atunci problema era din configuratia device-ului tau (firewall, aplicatii instalate, vreun add-on de securitate) - desigur, presupunand ca vecinul nu are configuratii speciale la retea, ci merge cu cea implicita, simpla. Acum sunt chiar curios 🙂

Vecinul meu are efectiv aceleasi optiuni ca mine, router, settings, etc. Astea sunt setarile default presupun

BlackWolf
Senior certificat
Este o problema clasica. De multe ori o aveam și eu. Nu ma puteam conecta la Social Club, nu îmi încarca pagina lor de internet...etc. Își revenea singur după cateva ore. Aveam un wifi fix 4G de la Orange. Când aveam problema asta făceam hotspot de pe Vodafone si mergea foarte bine. Este o problema de la Orange care apare frecvent și nu ai ce sa ii faci, din pacate. Nici cei de la suportul Orange nu m-au putut ajuta...

Anonim
Neaplicabil

Buna Marciano!
De regula errorile de tip ERR_CONNECTION_TIMED_OUT provin de la fondator-ul site-ului , poate la acea perioada exista posibilitatea ca site-ul sa fie picat .
Raspunsul colegilor de la Rockstar Games , este unul fara analiza .

Cheater
Junior entuziast

Salutare, am dat un ochi, si stiu problema e de la faptul ca ai CGN (Carrier-grade NAT), adica IPv4, nu este public, ci este printr-un NAT de la ei. 

Astfel ip public ipv4 nu raspunde la niste requesturi icmp (adica ping), ce sunt folosite pentru a face discovery la path MTU (pmtu discovery). Ca sa functioneze pmtu discovery bine, cel putin unul dintre voi  tu/serverul la care te conectezi - trebuie sa raspundeti la ping, si in situatia de fata, nici tu, datorita cgn nici serverul lor (ca e prost configurat), nu raspunde la ping. Atat conexiunea ta cat si a serverului are un alt base mss (e strict legat de mtu), si practic va trimiteti pachete mai mari decat unul dintre voi poate primi, asa ca nu ajunge intregul pachet de date, discovery nu functioneaza, si nu se poate stabili conexiunea.

Banuiesc ca nici digi24.ro nu iti merge, nici ei nu raspund la ping, la fel ca multe alte siteuri. (Bine nu e vorba de ping efectiv, e un request tot icmp dar de alt tip, dar sunt unii capcauni - majoritatea care fac asta, inclusiv orange/rds in cgn si rockstar pe serverul ala - ce bloheaza toate tipurile de request icmp)

Lucrul asta nu se intampla numai la orange ci si la rds, acolo unde au migrat clientii la mizeria de CGN, si ai 3 variante:

1. Ii convingi sa iti dezactiveze CGN-ul, sa te treca pe ip dinamic, vezi cum e speficicat in contract, daca nu e specificat ca o sa ai cgn sau ipv4 dinamic.

2. Iti cumperi ip public, e 1-2 euro pe luna din pacate.

3. Scazi din router/pc MTU/MSS, pana ajungi la o valoare cu care sa mearga, e suficient ca doar una din valori sa o scazi, ca sunt strict legate una de alta. As incerca cu valori intre 1452 si 1280 la MTU/MSS, pana merge. Da poti sa faci un script care sa descopere valoarea pt tine dar e mai complicat. E un workaround urat, care iti poate afecta putin viteza.

Daca ai deja ip dinamic/public, te asiguri ca daca ai vreun alt router dupa modemul lor, accepta ping din wan, si modemul lor este pus in dmz catre routerul tau, sau in bridge mode. Daca folosesti doar modemul lor atunci el by default accepta ping.

Sper sa-ti fie de folos!

PS: la rds solutia era mult mai simpla, iti activai ddns din contul de client, si te trecea automat de la cgn la ip dinamic, ar fi fain ca si orange sa faca automatizari de genul usor accesibile.

PS2: daca te pasioneaza subiectul, si vrei sa intelegi mai multe despre pmtu discovery recomand articolele astea, si cloudflare s-a lovit de asta, bine ei pe ipv6 desi nu omorasera icmp-ul dar isp au avut grija sa dea cu standardele de pamant si 'e multi': https://blog.cloudflare.com/path-mtu-discovery-in-practice/ si https://blog.cloudflare.com/increasing-ipv6-mtu/

Marco26081998
Începător

Am aceeasi problema de pe wifi nu pot accesa site-ul dar de pe date pot am reusit cumva sa ”pacalesc” site-ul am intrat de pe date pe site am descarcat aplicatia am instalat-o m-am logat si m-am mutat inapoi pe reteaua wifi si n-am putut instala jocurile am inchis aplicatia si am redeschis-o si tot se incarca Connecting Rockstar Games Services tot se incarca tot swe incarca si mai nimic dupa un timp imi dadea eroare cu rosu ceva cu login plus am mai avut o eroare in care imi scria offline mode coul d nu stiu ce cu establisment connection acum cateva zile nu multe a mers foarte bine dar intr-o zi asta find alaltaieri sau rost alaltaieri nu a mai vrut sa mearga am si reinstalat windows-ul de cateva ori si nimic nu stiu daca cei de la orange au blocat site-ul si launcher-ul ca n-ar avea de ce sa o faca si plus n-am datele de conectare la 192.168.0.1 ca nu-i ca la celelalte routere aici iti trebuie cont propriu ca pe orice alt site unde iti faci cont sau te loghezi plus nu a fost nimeni la ine sa intre acolo si sa blochezze e bizara treaba si am pus comanda in powersheell si mi-a dat false la ultimul rand de text cel de jos