anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Fibra 2000 - a reușit cineva sa treacă de 1Gbps ?

Doru62
Junior
Am subscris de curând un contract fibra 2000. Pana acum avea fibra 1000 care mergea foarte bine, după cum scria în oferta adică aproape 1000 în download și 500 în upload. După ca a fost înlocuit modemul cu unul Wifi6, a crescut uploadul la aproape 1000 dar în download nu trec de nici o culoare de 1000 - parca ar fi bariera de sunet la un avion ...
A reușit cineva sa sa obțină un download mai mare de 1000 ?
39 Răspunsuri 39

Anonim
Neaplicabil
Ca sa treci de 1 Gbps download trebuie fie sa faci agregare pe doua porturi de retea cu echipamente care sa stie asta (standardul LACP-IEEE 802.3ad) sau sa folosesti in paralel mai multe dispozitive care sunt capabile sa se apropie de viteza maxima de 1 Gbps pe fir de exemplu. Solutia aleasa de Orange nu e cea mai buna intrucat ONT-ul are porturi gigabit, nici macar unul din ele nu e de 2.5 sau 10 Gbps.

Doru62
Junior
asta știu, eu vorbeam de wifi 6

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Doru, pe ce dispozitiv incerci sa spargi viteza sunetului? :)) Tare am impresia ca bariera de care te-ai lovit, este una de hardware, pe device-ul de pe care incerci sa te conectezi. Dar da-ne mai multe detalii. Poate e ceva ce ne-a scapat.
Client Orange

Anonim
Neaplicabil
Pe wireless treaba e si mai complicata... depinde de dispozitive, semnal, zgomot... cu ce aparate ai testat? La ce viteza fac link-ul? Ai pus latimea de canal pe 160MHz? Banuiesc ca stii si tu ca sunt telefoane (de exemplu) care au standardul wifi6, dar nu suporta de exemplu link de 2.4 Gbps ci mai jos...

FLo1
#StarMember
Radule, știai că până și căruța poate concura la Formula1? Ideea este că deși nu va câștiga premii, cel puțin a încercat.... să viseze.

Doru62
Junior
pentru informație : modem montat azi de Orange care este menționat în oferta Fibra 2000 - conect pe WIFI 6 (al modemului) cu WIFI 6 al laptopului Mac book pro 14 M1 Pro Dar dacă citiți mai bine întrebarea mea era : Dacă cineva ai reușit sa aibă aceasta viteza propusă mai nou de Orange și nu cum și ce fac sau nu fac eu ... DECI EXISTA printre voi un client / utilizator care de pe 28 martie când a fost lansată oferta și pana acum 7 aprilie a avut o viteza mai mare de 1000? sper sa fi fost destul de clar

Anonim
Neaplicabil
Pe forumul Softpedia un client a reușit sa sara puțin peste 1 Gbps cu wifi din ONT, s-a apropiat de maximul teoretic însă cu un alt router potent. Și bineînțeles agregare. Ție ce link speed îți arată mac-ul?

Doru62
Junior
am un ruter - assus -care știe sa facă agregare de porturi și aș putea măsura în spatele lui ce pot obține , dar atunci înseamnă ca oferta Orange este o "publicitate mincinoasa" ( publicitate mincinoasa este un termen juridic ) deoarece cu echipamentele furnizate de ei nu poți obține ceea ce pretind ca oferă și anume 1800 în download și 940 în upload

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Viteza de 1800/940 este cel mai probabil pe LAN. Pe Wifi, MacBook Pro-urile 2021 au un maxim teoretic de 1200Mb/s down. Deci da, “2000” este doar un termen de marketing. Si nu, din pacate, cu toate ca am un MBP 2021 16” cu M1 Pro, nu am routerul respectiv, si nici net de la Orange. Deci nu pot sa confirm daca se pot atinge viteze peste 1Gb/s cu acel router. Dar sper sa poti gasi raspuns la intrebarea ta de la cineva care a incercat acelasi lucru in conditii similare de test. 🙂
Client Orange

muntes
Junior
Este pur si simplu un scam. Noi la un abonament fiber 2000 am primit un router HG8247W5, clar depasit. ONT(modemul de la Orange) oferit de ei nu suporta standardul LACP-IEEE 802.3ad deci nu poti incerca agregare cu 2 fire, nu suporta nici viteza pe fir mai mare de 1 Gbps. Practic iti dau fiber 2000, dar iti livreaza tot 1000, ca ONT oferit de ei nu suporta sa poti trage din el mai mult. PC-ul pe care testez are un 10GbE SFP dual, ca viteze de transfer ar trebui sa pot trece de 2gbps lejer. Testat cu alt ISP aveam 6-8gbps. Am un router AX89X, deci pentru gigeii cu ai tu "caruta" pls skip.

Am exact acel router si mie orange la telefon a zis sa imi cumpar 2 cabluri sa le leg, sa fac agregare. Ai idee CARE sunt porturile active pe cutia lor alba? Eu am legat WAN + portul de 10 GB si am activat din interfata asus agregarea

Paul80
Junior entuziast
Da, este un scam ca la Telekom. Iti dau 1 Gbps dar routerul merge cu max 500 Mbps. Asa si acum. Trebuie raportat asta la ANPC.

mihai_13
Maestru
pentru 1000mbs in speed test poti "vedea" chiar si 999mbs in download dar real cand cobori de pe net direct sau de pe torrente sau etc nu ai sa scoti mai mult de 125mbs iar in cazul 2000mbs real in download (nu pe speed test) nu obtii mai mult de 250mbs

tazy
Junior
Nu cred ca a atins sau va atinge cineva prea curand. Inainte de toate, ce teste am facut: Agregarea porturilor (802.3ad) = Rezultat 920Mb/s download cu 820Mb/s upload Testarea simultan a doua laptopuri pe 2 porturi diferite ale ONT-ului = Viteza de mai sus (920Mb/s download cu 820Mb/s upload) s-a impartit in 2, adica nu s-a modificat nimic :) Am deschis o reclamatie la orange, de o saptamana ma tot suna sa facem teste de viteza, toate cu acelasi rezultat. Incep sa cred ca echipamentul nu suporta mai mult. ONT-ul furnizat este un Huawei HG8147X6. (ONT-ul are 4 porturi de 1000Mb/s) Mi se pare un abonament scam, incepand cu aceasta descriere: "Ai viteze de până la 1800 Mbps prin cablu și până la 940 Mbps prin Wi-Fi, plus putere mare de acoperire oriunde în casă.".