anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Setare router ZTE Speedport Entry 2i - nu pot accesa routerul pt configurare!

Cosmin1981
Junior entuziast

Buna seara la toti!

Azi, mi s-a adus de catre un om de la Orange, noul router (cel vechi a murit subit...).

Problema e ca noul router este un ZTE Speedport Entry 2i Home ...si nu pot sub nici un chip, sa mai accesez routerul cu 192.168.1.1 !

Am incercat cu 6 browsere, de pe Linux și Windows, inclusiv cu Explorerul vechi! Am setat TLS pe zero etc...nimic!

Asta prezinta o primă problema uriașă - eu nu pot avea incredere că cineva de la Orange nu cunoaste credentialele default ale routerului....

O a doua problemă uriașă - se pare că pentru a imi seta un SSID (nume de rețea WiFi) și o parolă personalizate, trebuie obligatoriu să sun la Relații cu Clienții ...și o face cineva de la Orange 🙄

WHAT...THE...ACTUAL...F/K/UC !!!!! 😡 😡 😡
Adică un Xulescu/ o Xulească îmi cunoaște credentialele private de logare ?!?!?

Și care mai e rostul credentialelor...cum mai mentin acestea securitatea datelor, dacă sunt cunoscute de terți în care am ZERO încredere ?!!? Nu tocmai acesta era rostul acestor credențiale ?!?!

Mâine, un angajat de la Tehnic se scoală cu capsa pusă că are salariul mic/ sau că are conflict cu șefii/ sau că nevastă-sa îș înșeală etc etc etc.... și scurge baza de date cu toate credențialele, pe net...și atât a fost!

Acum, sunt la mila oricărui angajat nemultumit și oricărui hackărel pune mâna pe acele credentiale!

Evident, doamna de la Call Center, mi-a scris prost numele SSID-ului....

Vreau să știu ce mama dr//acu este în capul celor de la Orange...

Dar mai ales, cum fac să îmi setez EU parola și SSID, fix așa cum se făcea la vechile routere !!!!

0 Răspunsuri 0