anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Probleme ZTE F6600R - In atentia Orange si a noilor abonati !

Minolta
Junior entuziast

Probleme la modelul ZTE ZXHN F6600R, recent instalat pentru pachetul Fibra 2000 + TV Premium:

- Porturi LAN izolate

Doar la WLAN exista optiune SSID Izolation ON/OFF, porturile LAN 1-4 raman intotdeauna izolate intre ele. Cu alte cuvinte, un device conectat prin LAN1 nu poate comunica cu alt device conectat prin LAN2, LAN3 sau LAN4, indiferent de combinatie. Singura posibilitate de a comunica in reteaua locala este din WLAN (cu optiunea de izolare debifata la respectivul SSID) catre un device din LAN.

- Lipsa port 2.5Gbps (platesti Fibra 2000 si primesti ONT cu porturi gigabit)

- Incompatibil cu Link Agregation LACP-IEEE 802.3ad

- Lipsa client DDNS

- Lipsa optiune de management extern

- Lipsa semnal la unele canale HD

Posibil sa fie rezolvate printr-un update rapid de firmware, deocamdata am depus o sesizare la departamentul tehnic. In caz contrar, renunt la contract si depun plangere la autoritatile competente. Toate aceste disfunctionalitati sunt o bataie de joc la adresa clientilor care trateaza ofertele Orange cu incredere si primesc cu totul altceva !

56 Răspunsuri 56

Radutuby
Junior

Vad ca si la WIFI au aparut ceva setari noi care nu imi amintesc sa fi fost inainte.

Band steering si pot selecta frecventa de 5Ghz sa fie cu latimea de 160Mhz fixa nu auto

Minolta
Junior entuziast

Aceste optiuni exista si in versiunea implicita (ZTE GF660004RT). Probabil nu le-ai dat importanta inainte de upgrade.

Am inteles, ce este cert ca nu mai am nici un fel de probleme cu el dupa upgrade-ul de firmware.

Minolta
Junior entuziast

Exact, asta conteaza. Tocmai ce mi-au inlocuit ONT-ul nefunctional cu unul nou si am trimis o sesizare noua in care i-am rugat sa-mi faca upgrade direct la versiunea ZTE GF660007RO confirmata de tine.

Ai rezolvat problema? Anunta-ne daca ai rezolvat situatia favorabil. Bafta!

Minolta
Junior entuziast

Inca nu, dar sigur am sa revin cu detalii cand apare vreo modificare. Multumesc !

Minolta
Junior entuziast

Salut, din pacate nu exista un upgrade de firmware stabil pentru abonatii preluati de la Telekom. In continuare am porturile lan izolate. Multumesc pentru implicarea ta in acest subiect !

Eu am varianta 4RO si nu am optiunile alea. 
Sun si eu pentru update de firmware maine.

vladm0rar_0-1674930257860.png

 

Minolta
Junior entuziast

In aceasta pagina trebuie sa ai patru TAB-uri in partea de sus. Din screenshot se poate deduce ca esti in fereastra WLAN Basic, primul TAB din stanga.

Asa trebuie sa arate in wlan basic. in advanced nu poti seta latimea de banda.

@Radutuby Asa ma asteptam sa fie, ca la tine in primul screenshot.

@Minolta Din capitolul diferențe intre softuri: cele 4 taburi sunt doar 3 :))

vladm0rar_0-1674975012874.png

 

Colegul de forum @Minolta afirma ca erau si inainte aceste taburi dar probabil nu le-am vazut eu, deci se pare ca bine am afirmat ca nu le aveam cu firmware-ul initial . 🙂

Minolta
Junior entuziast

Am presupus acest lucru facand comparatie cu ce am eu disponibil in versiunea 4RT. Observ ca sunt diferente majore intre RO si RT, deci e clar ca nu se pot compara!

Minolta
Junior entuziast

Da, solicita upgrade, mie nu vor sa-mi faca pentru ca sunt la Orange Communication. Tu ai firmware cu RO, deci esti la Orange Romania. Sa ne anunti cand rezolvi, succes!

Greu tare, dar s-a rezolvat prin update-ul minune.
Doresc pe aceasta cale sa va multumesc mult pt ajutor!