anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce înseamnă (suspendat) lângă numărul de telefon în aplicația my Orange

Manu11
Junior
 
1 Soluţie acceptată‚

La prepay, suspendat inseamna ca esti in perioada de gratie si poti doar primi apeluri, mesaje etc. Trebuie sa reincarci ca sa poti refolosi serviciile. Asta daca numarul nu a expirat de tot (adica nu a iesit din perioada de gratie). Daca a iesit, nu prea mai ai ce face decat o eventuala trecere pe abonament pentru recuperarea numarului. Nu recomand daca nu-ti trebuie neaparat numarul ala, sau daca numarul nu este iesit din perioada de gratie (300 de zile dupa ce expira perioada activa). 

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

arsradu
#StarMember

Prepay sau abonament?

Client Orange

Prepay 

La prepay, suspendat inseamna ca esti in perioada de gratie si poti doar primi apeluri, mesaje etc. Trebuie sa reincarci ca sa poti refolosi serviciile. Asta daca numarul nu a expirat de tot (adica nu a iesit din perioada de gratie). Daca a iesit, nu prea mai ai ce face decat o eventuala trecere pe abonament pentru recuperarea numarului. Nu recomand daca nu-ti trebuie neaparat numarul ala, sau daca numarul nu este iesit din perioada de gratie (300 de zile dupa ce expira perioada activa). 

Client Orange

Vio73
#StarMember & September Problem Solver

Salutare!

Adică au trecut zilele în care poți să apelezi ( cele 28-30, în funcție de opțiune), dar ești în perioada de gratie, adică poți primi apeluri, doar că va trebui să reîncarci, pentru a nu avea pe viitor probleme.

Ai un topic asemănător aici:

https://comunitate.orange.ro/t5/prepay/numar-prepay-suspendat/m-p/65680

Sigur, dacă te referi la prepay.

Dacă te referi la abonament, poate fi suspendat pentru întârzierea la plată sau alte motive.

Baftă! 

Trixen
#StarMember

Salut,
In principiu, înseamnă că numărul nu mai poate fi folosit, fiind suspendat. La prepay mi-a apărut așa după ce mi-a expirat perioada de gratie. Tot la prepay mi-a apărut așa după ce am trecut la yoxo, deși numărul nu era tehnic suspendat.

La abonament nu am pățit, dar presupun că se întâmplă dacă se reziliază contractul de către Orange pe fondul neplății.

Ne poți spune mai multe despre numărul respectiv, te rugam? Abonament sau cartelă? 

FLo1
#StarMember

Dacă apare în MyOrange "Suspendat" atunci este doar un număr prepay. Cum se ajunge la această situație? Prin expirarea perioadei active de utilizare a creditului/opțiunii activate și trecerea numărului în perioada de grație. În perioada de grație, deși numărul apare suspendat, vei putea primi apeluri/SMS  însă fără a iniția apeluri/SMS sau utiliza date mobile.

Un număr nu va mai fi "suspendat" doar prin reîncărcarea cu credit sau activarea unei opțiuni cu resurse. Pentru alte detalii te așteptăm cu alte întrebări. 

Solina7
Explorator

Saluti,

Număr suspendat înseamnă că cartela nu mai este activa (perioada de gratie a expirat).

Pentru recuperare număr poți incerca într-un Orange shop unde sa faci un abonamenti pe 6 luni.

Bafta!