anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pe când și la Orange un serviciu de tipul ,,Please don't call" care sa elimine spamul

zvordan
Junior
 
1 Soluţie acceptată‚

Anca07
#StarMember

 Buna zvordan,

Din ce stiu, practic operatorul italian are o baza de date cu posibile numere de telefon considerate a fi spam, iar cand un client care are activ acest serviciu "please don't call" ii este sugerat faptul ca ar putea fi spam un numar de la care primeste un apel, si poate raspunde sau nu. La noi este optiunea de a bloca apelurile nedorite, dar nu stim daca sunt sau nu spam pana nu raspundem:) cred ca asta e diferenta. Insa nu stiu daca asa ceva are relevanta pentru Orange incat sa investeasca intr-un astfel de serviciu. Pana atunci, le putem bloca noi din meniul telefoanelor:)

Seara faina🌙

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Vio73
#StarMember

Salutare!

Mi se pare interesantă propunerea și poate se va pune în aplicare 

Anca07 are dreptate cu menţiunea  poţi adăuga şi tu numere, iar cele despre care se ştie cu certitudine că sunt spam ( bănuiesc după numărul de raportări) sunt blocate direct cu menţiune că a încercat să te sune numărul respectiv. Precizez ca dupa introducere serviciului, de la 3-4 apeluri pe zi am ajuns la 1-2 pe luna sau niciunul in ultimul timp

RafaHelper
#StarMember

Salut @zvordan

Eu nu știu italiana, poate ne dai mai multe detalii despre acest serviciu. Ce face mai exact?

Eu stiu italiana, dar tot nu am inteles exact  ce face serviciul ala. In captura sunt doar niste optiuni legate de acest serviciu (semnaleaza numere noi, elimina numere gresite si detalii), nu si ce face acesta. Probabil e un fel de blocare apeluri de la numere necunoscute, care nu-s in agenda, ceea ce se poate face din meniul telefoanelor deja, din cate stiu eu.

Anca07 are dreptate cu menţiunea  poţi adăuga şi tu numere, iar cele despre care se ştie cu certitudine că sunt spam ( bănuiesc după numărul de raportări) sunt blocate direct cu menţiune că a încercat să te sune numărul respectiv. Precizez ca dupa introducere serviciului, de la 3-4 apeluri pe zi am ajuns la 1-2 pe luna sau niciunul in ultimul timp

 

Buna zvordan, 

Ma bucur ca ai revenit cu un feedback in Comunitate. Da, si dupa cum au mentionat si colegii, unele telefoane au si ele o astfel de optiune, doar trebuie activata. In Romania se primesc mult mai putine apeluri ce sunt reclame sau spam, vs Italia, si probabil asta e si motivul pt care operatorul italian are un astfel de serviciu. 

Zi cu soare sa ai🌞

FLo1
#StarMember

@zvordan: Bun venit în Comunitate. Așa cum ai aflat deja, aplicația implicită a telefonului are opțiuni de blocare/redirecționare a numerelor necunoscute sau adăugate într-o listă neagră, cu notificarea în lista de apeluri a faptului că ai fost apelat. Sau ce face aplicația prezentată și nu face o alta implicită?

Anca07
#StarMember

 Buna zvordan,

Din ce stiu, practic operatorul italian are o baza de date cu posibile numere de telefon considerate a fi spam, iar cand un client care are activ acest serviciu "please don't call" ii este sugerat faptul ca ar putea fi spam un numar de la care primeste un apel, si poate raspunde sau nu. La noi este optiunea de a bloca apelurile nedorite, dar nu stim daca sunt sau nu spam pana nu raspundem:) cred ca asta e diferenta. Insa nu stiu daca asa ceva are relevanta pentru Orange incat sa investeasca intr-un astfel de serviciu. Pana atunci, le putem bloca noi din meniul telefoanelor:)

Seara faina🌙

mihai_13
Maestru

Samsung are asa ceva nativ (trebuie doar activat din meniu) un fel de baza de date reportata de diferiti utilizatori din toata lumea ...