anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Interceptare telefon

Elena_38
Junior
Bună.
Știu că dacă ai telefonul interceptat de o persoană rău intenționată, operatorul de rețea poate să vadă: "Un operator de telefonie mobila poate afla în orice moment care aparat funcţional în reteaua sa este urmărit, pentru ca datele obţinute sunt trimise prin SMS la „supraveghetor”. "
Am citat dintr-un articol de pe un site - PARADA CREATIVĂ.
Deține Orange vreun serviciu la care am putea apela în cazul în care avem probleme de genul? Dacă nu, ar avea succes să înființeze unul, chiar dacă ar impune costuri suplimentare...
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
Într-adevăr, parada creativă are multe vedete. Dar prea puține inteligențe utilizeză semnal GSM sau localizarea în funcție de "celula GSM" la care este conectat telefonul. Majoritatea au la bază utilizarea informațiilor pe care google prin funcțiile de localizare GPS și a permisiunilor acceptate cu acordul utilizatorului pentru contul propriu pot fi citite de către orice aplicație de profil care poate importa datele de "traseu" și nu numai. Pe ceva similar se bazează chiar și o brățară fitness cu aplicația aferentă. SFAT: fă "curățenie" între aplicațiile suspecte de pe mobil (dacă e smartphone), dar și între permisiunile agreate din contul de gmail. Ulterior chiar o schimbare de parolă ar fi binevenită. La un non-smart nu ai de ce să-ți faci probleme.

Vizualizare soluţie în postul original

14 Răspunsuri 14

teacher_
#StarMember
Salut! Singura instituție care te poate ajuta, este Poliția, printr-o plângere, daca consideri că au telefonul urmărit sau interceptat. Orange, din câte știu eu nu se ocupa cu oprirea interceptărilor, care oricum sunt de domeniul penal.

Elena_38
Junior
Fraudele informatice sunt uneori greu de descoperit și poliția nu are soluții chiar întotdeauna. Dar este un răspuns optimist, apreciez.

delfinas
#StarMember
Elena, ar fi bine sa nu crezi tot ce gasesti pe net. Exista site-uri si site-uri, nu toate sunt de incredere. Doar politia, impreuna cu procuratura si cu mandat judecatoresc pot ajuta la descoperirea unor hackeri. In cazuri mai grave, cu implicatii internationale sau cand sunt puse in pericol institutii ale statului, intervin si serviciile. Da, companiile telefonice, la solicitarea organelor statului, sunt obligate sa ofere informatii despre anumite convorbiri, dar nu cred ca pot afla daca o terta parte intercepteaza apelurile. De fapt, ce te intereseaza, de ce ai deschis acest topic? Te simti urmarita?

Elena_38
Junior
Mi s-a întâmplat ceva. Din topicul întrebării. Și m-am trezit într-o zi că în istoricul Google am un nou dispozitiv care n-avea de unde să apară acolo. Am contul doar pe telefon. Asta-i partea a doua...

delfinas
#StarMember
Inseamna ca nu ti s-a interceptat telefonul, ci contul de Google. Nu ai primit nici mail ca se incearca accesarea contului tau de pe un alt dispozitiv? Pune-ti o parola mai complexa si schimb-o mai des. Oricum, Google are acum un sistem de verificare in 2 pasi. "Introduceți parola și un cod unic de verificare trimis pe telefonul dvs." DETALII: https://myaccount.google.com/signinoptions/two-step-verification/enroll-welcome https://www.google.com/landing/2step/?hl=ro

Gratiela95
Junior
Nu cred ca te pot ajuta cei de la Orange. Poti apela la politie daca consideri ca esti in pericol!

Elena_38
Junior
De acord, contul Google, asta-i partea a doua.... Cineva a avut odată acces la telefonul meu nu contează detaliile. De atunci am probleme. Știu pașii de securitate și am și bitdefender-ul. Telefonul poate fi accesat și cu ajutorul contului, așa știam. Nu trebuie să fii o persoană importantă ca să ți se întâmple, trebuie doar să te pui rău cu cine nu trebuie. Sau să găsești vreun amețit.

FLo1
#StarMember
Într-adevăr, parada creativă are multe vedete. Dar prea puține inteligențe utilizeză semnal GSM sau localizarea în funcție de "celula GSM" la care este conectat telefonul. Majoritatea au la bază utilizarea informațiilor pe care google prin funcțiile de localizare GPS și a permisiunilor acceptate cu acordul utilizatorului pentru contul propriu pot fi citite de către orice aplicație de profil care poate importa datele de "traseu" și nu numai. Pe ceva similar se bazează chiar și o brățară fitness cu aplicația aferentă. SFAT: fă "curățenie" între aplicațiile suspecte de pe mobil (dacă e smartphone), dar și între permisiunile agreate din contul de gmail. Ulterior chiar o schimbare de parolă ar fi binevenită. La un non-smart nu ai de ce să-ți faci probleme.

Jay
Campion certificat
@Elena, intr-o situație de genul asta, eu as face niște schimbări mai radicale.. mi-as lua toate informațiile din mail si telefon și mi-as schimba numărul, adresa de mail și dispozitivul..

FLo1
#StarMember
@Elena: numărul nu are probleme atât timp cât SIM-ul este unic, iar abuzurile (via SMS/apel) nu există. Pe de altă parte, "curățenia" unui device este nulă dacă printr-o restaurare utilizezi un backup "compromis" (a se înțelege.... cu gâlme 🙂 ). O schimbare de parolă la contul de gmail, o asigurare că nu are și altcineva acces la gestionarea contului (email sau nr telefon alternativ), dar și o curățenie a aplicațiilor suspecte..... ar fi suficient într-o primă etapă. Numai bine.

Viocat
Senior certificat
Esti sigura ca nu ai accesat contul pe vreun calculator sa vreun televizor sa vizualizezi ceva pe youtube? Oricum chiar sa stie un operator de telefonie ca esti interceptata nu ar comunica acest lucru. Restul utilizatorilor operatorului si-ar pierde increderea in asa ceva. Daca tu consideri ca a fost interceptat telefonul tau. Copiazati datele pe un hdd extern schimba dispozitivul fara a copia vreo informatie pe noul telefon si ar trebui sa fii ok. Asta numai daca esti sigură ca nu ai accesat email youtube sau whatsapp pe vreun pc si de acolo sa apara in istoric.

Elena_38
Junior
Am avut odată niște probleme... Nu-i asta. Uneori nu-i la îndemână să schimbi contul.

Viocat
Senior certificat
Pai, mesajul din pagina respectiva,presupun amazon, spune ca ar fi o bresa de securitate la ei si ar fi indicat sa iti schimbi parola. De unde ai inteles ca dispozitivul tau este de vina?

FLo1
#StarMember
@Elena: Ultimul screenshot nu are a face cu numărul de telefon sau Orange, ci strict legat de funcția lui Google de memorare a conturilor tale și parolelor aferente. Acum, întrucât le-ai accesat de pe mai multe dispozitive (calculator, telefon, tabletă etc) Google îți mai trimite câte un mesaj de avertizare ca și cum anumite conturi (nu pentru toate) din acea listă ar fi compromise. SFAT: urmărește STRICT activitatea pe acele conturi și dacă vei considera necesar să schimbi parola (conform recomandării Google) e ok, altfel poți ignora mesajul respectiv. Știi... și Google se mai încurcă dacă are prea multe conturi de memorat. Dar aceasta nu înseamnă că ar fi compromis contul tău de google (Gmail), nu trebuie schimbat nici contul de Gmail și cu atât mai puțin numărul de telefon sau că ar fi vreo problemă cu Orange. Numai bine.