anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Care sunt pasii de urmat in caz ca pierd sau mi se fura telefonul?

Ascary
Campion certificat
Salut prieteni. Nu mi s-a întâmplat un astfel de necaz însă as vrea să știu ce trebuie sa fac daca mă confrunt cu o astfel de situație. Multumesc.(telefon Samsung și hTC)
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember

Salut!

În primul rând se suspendă numărul de telefon. Poți face acest lucru prin mai multe metode:

  • din contul online My Orange (Servicii/ Restricționare apeluri)
  • Chat Djingo
  • apel la *100# (Abonamentul meu, opțiuni și blocare număr, Blocare abonament în caz de pierdere/ furt)
  • apel la 300

 

Dacă ai activată locația dispozitivului, eventual asigurare, e și mai bine. Furtul poate fi anunțat și la poliție, mai ales când e vorba de dispozitive performante.

 

Detalii aici:

https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-suspend-un-numr-de-t...
sau aici:

https://www.nwradu.ro/2013/02/cum-pregatesti-fie-furat-te...

Vizualizare soluţie în postul original

15 Răspunsuri 15

Vio73
#StarMember

Salut!

În primul rând se suspendă numărul de telefon. Poți face acest lucru prin mai multe metode:

  • din contul online My Orange (Servicii/ Restricționare apeluri)
  • Chat Djingo
  • apel la *100# (Abonamentul meu, opțiuni și blocare număr, Blocare abonament în caz de pierdere/ furt)
  • apel la 300

 

Dacă ai activată locația dispozitivului, eventual asigurare, e și mai bine. Furtul poate fi anunțat și la poliție, mai ales când e vorba de dispozitive performante.

 

Detalii aici:

https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-suspend-un-numr-de-t...
sau aici:

https://www.nwradu.ro/2013/02/cum-pregatesti-fie-furat-te...

teacher_
#StarMember
Salut. Dacă pierzi sau ți se fura telefonul, poți să suspenzi numărul de pe orice număr de telefon Orange, prin apel la 300. Apoi trebuie blocat telefonul (in caz in care se cunoaște IMEI) și , daca este furt anunțate autoritățile, apel la 112, sau la cea mai apropiata unitate de politie.

FaraUnID
Campion certificat
Cumperi altul. Scurt, clar si la obiect. Ca in cazul unui laptopul care se misca ceva mai mai greu si esti in cautarea unor sfaturi de resuscitare pentru acesta, solutia nr 1 este inlocuirea lui cu unul mai peformant. Sursa - https://comunitate.orange.ro/questions/2076415-putea-imbunatatesc-performanta-laptopului-hp

Ascary
Campion certificat
Multumesc prieteni!

teacher_
#StarMember
Sunt curios daca i-a fost vreodată cuiva din comunitate furat sau și-a uitat telefonul, și ce a făcut? Cred că as fi foarte panicat daca mi s-ar întâmpla...

Razvan
#StarMember
Da, mi s-au furat 2 telefoane, unul în tren în apropiere de Predeal, Nokia 6070 și altul în 105, în apropiere de Gara de Nord, Sony Ericsson W600i, doar ce îl reparasem. A doua zi m-am dus și mi-am cumpărat alt telefon și am mai recuperat nr de telefon din desfășurător, fiind pe abonament sau din back-up Sony.

FaraUnID
Campion certificat
@teacher_ Te impaci cu ideea ca si cumperi altul. Sansele ca un telefon furat sa fie recuperat sunt ifirme. Politia a avut nevoie de 19 ore sa descinda la o adresa in Caracal si asta in conditiile in care au avut localizare STS prin intermediul operatorului de telefonie. Daca ai pe el cloud backup poti recupera datele din acel backup, iar daca telefonul este asociat unui serviciu de securitate care are si functia de remote control poti avea control la distanta asupra dispozitivului.

Florin_D
Cunoscător certificat
Pentru numărul de telefon, din câte știu ar trebui sa suni la relații clienții pentru a bloca cartela sim. In schimb pentru telefon, dacă sti sigur ca a fost furat, ar trebui sa mergi la poliție împreuna cu factura telefonului unde ar trebui sa apăra și seria aparatului sau Imei-ul telefonului. Este posibil sa-ți găsească telefonul. Eu personal am trecut prin furtul telefonului acum ceva ani in urma, dar din pacate nu am avut și factura întrucât telefonul fusese cumpărat la mâna a doua. De atunci am renunțat la a mai cumpara ceva fără factura indiferent dacă produsul este nou sau second-hand.

Razvan
#StarMember
Se mai recuperează telefoane, în special iPhone, știu cazuri care au fost recuperate, ideea este sa anunți repede, ca poate ai noroc să-l recupereze. La unii le-au găsit la vânzare, probabil știau pe unde le vând.

Neaplicabil
Ma speriasem un pic cand am citit titlul. Am crezut ca ti s-a furat (doamne fereste) telefonul. :)) @Vio, mersi frumos de informatii. Chiar e bine de stiut.

FaraUnID
Campion certificat
Legislația din România nu impune operatorilor sa dezactiveze pe baza IMEI-ului telefoane / tablete / modem-uri achiziționate cu factura și pierdute sau furate, asa cum se întâmplă în lumea civilizata. Cred ca atât ANCOM cât și ANPC ar trebui sa facă ceva în privința asta. Pe BlackBerry am serviciul BlackBerry protect, serviciu furnizat chiar de producător și prin intermediul căruia am control deplin la distanta asupra telefonului. Partea frumoasa la acest BlackBerry protect este ca nu poți da hard reset telefonului fără sa te de conectezi din serviciu.

Vio73
#StarMember
Sincer, cred că e cam greu de recuperat telefonul, dar merită încercat după imei și alte caracteristici! @asradu, Cu plăcere!

Razvan
#StarMember
@faraunid, la un moment dat BlackBerry protect se dezactivează automat din telefon, trebuie verificat din când în când. Se poate identifica telefonul pe baza de IMEI, dar necesita multe proceduri și investigare din partea autorităților, mai bine își declină competența și scapă de griji.

Jay
Campion certificat
In primul rand îl ții bine ascuns, mai ales la înghesuială.. Ca, in ziua de azi, problema nu mai este ca iti face cost suplimentar, ci ca esti conectat la diverse conturi si aplicatii.. Si mie mi-a stat inima de câteva ori cand nu găseam un telefon :D.. Primul lucru pe care l-am făcut acum mulți ani, cand i-a fost furat mamei telefonul, a fost sa sun cu intenția de a-i oferi niste bani "gasitorului", dar, nu mi-a răspuns si, atat l-am stresat încât a inchis telefonul de tot :D... Apoi am sunat si l-am blocat, acum as face la fel, intai as incerca sa-l recuperez, apoi l-aș bloca, dar, direct din contul My Orange.