anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Afisare numar apelant dupa portare de la Vodafone

Bujie02ro
Junior entuziast

Salutare! De o saptamana sunt client Orange prin portare de la Vodafone. Am o “problema” in sensul ca daca sunt sunat de un numar pe care nu il am salvat imi apare de doua ori scris unul sub altul. 
Daca sunt in roaming imi apare doar o data pe un singur rand cum e si normal. 
Acelasi lucru il pateste si sotia. Ambii avem Iphone, ea 13 eu 14 si intampinam asta la Vdf. 
Mai mult, am un ceas Garmin care preia si el cele doua randuri. 
Daca intru in lista de apeluri pe nr resp si vreau sa il salvez sa zicem imi apare numarul sus unde ar trebui sa trec numele…..
Am facut o proba, m-a sters sotia din contacte si instant toate apelurile din lista cu mine au aparut cu nr meu scris de doaua ori. 
Ce se intampla? Ptr unii poate nu conteaza dar ptr mine e frustrant. 

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Si eu am avut rezultate diferite, cu exact aceleasi setari. E posibil sa fie un bug in iOS, e posibil sa fie ceva si de la operator (nu de la Vodafone, de la Orange). In sensul ca e posibil sa nu trimita mereu niste parametri de care telefonul are nevoie pentru afisarea numarului intr-un fel sau altul.

Ieri de exemplu mi-a aparut ok (format national pe primul rand, Romania pe al doilea). Azi dimineata, imediat dupa ce am deschis telefonul, am primit un apel. A aparut in format international pe ambele randuri. Probabil ca daca m-ar suna din nou dupa un timp, ar aparea corect.

E greu de determinat unde anume e problema, pentru ca sunt foarte multe variabile in ecuatia asta.

Ca si setup, ceea ce pare sa mearga de cele mai multe ori la mine este:

  1. Settings > Date and Time > Set Automatically > Yes, Time Zone > Bucharest
  2. Settings > Privacy & Security > Location Services > On > System Services > Setting Time zone > On.
  3. Settings > Privacy & Security > Location Services > On > System Services > Networking & Wireless > On.

Continui sa testez si eu diverse scenarii, dar dupa cum ziceam, sunt mai multe chestii care fac sa se faca acea detectie de tara. Am vorbit inclusiv cu cei de la Apple si nu au stiut sa-mi dea un raspuns exact. Doar ca depinde si de operator, si ca as putea sa incerc un Reset Network Settings. Ceea ce am facut deja. Din pacate, dupa cum ziceam si mai sus, nu pare sa aiba vreun efect. Deci, daca nu ai nimic de pierdut (atentie ca se sterg parolele de WiFi salvate, si paring-ul BT), poti incerca si tu. Eu am incercat si, cel putin in cazul meu, nu pare sa fi schimbat efectiv nimic.

Deci, parerea mea e ca fie e un bug in iOS, fie ceea ce se trimite de la operator, nu e mereu corect/complet pentru ca telefonul sa poata face ce trebuie pe partea lui. Nu stiu daca Android-ul are un feature de genul asta. Sincer nu am observat. Dar o sa testez un pic si invers (din iOS in Android) sa vedem daca gasim ceva puncte comune.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

46 Răspunsuri 46

RafaHelper
#StarMember

Salut @Bujie02ro

Poti sa contactezi Apple pentru problema de aici: https://support.apple.com/ro-ro/contact

sau apelând: 0800 400138 din Romania

Pentru alte numere de contact vizitează aceasta pagina: https://support.apple.com/ro-ro/HT201232

delfinas
#StarMember

Bujie, bun venit in Comunitate!!!

Cand am inceput sa citesc, puteam sa jur ca e vorba de un iPhone, pt ca mi-am adus aminte de un alt topic oarecum pe aceeasi tema, doar ca se afisa numarul intr-un format neagreat de cel care se plangea de situatie. Vezi daca se aplica si la tine solutia de acolo. Il gasesti aici: https://comunitate.orange.ro/t5/altele-orange-voce/cand-scriu-un-numar-apare-asa-0-722-698-32-5/m-p/...

S-ar putea ca in cazul tau sa fie (si) o problema legata de portare, cumva contul tau a ramas "agatat" la Vodafone. Observ ca dublarea e pe rosu, ca si cum ar fi apel pierdut, ca si cum ai fi sunat simultan (de) pe 2 retele. La un apel raspunzi, la celalalt nu. Ai dat un restart la telefon? Ar fi bine daca ai suna si la Vodafone sa intrebi daca a fost inchis contul tau.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

Hai sa facem un test.

Salveaza sau modifica numarul care te suna, in lista ta de contacte din agenda, in format international (+407......) dupa care incearca sa apelezi din nou de pe acel numar, pe numarul tau. Spune-mi cum ti se afiseaza apelantul. Ca numar sau ca nume? Si daca se afiseaza o singura data sau tot dublat.

La o prima vedere, as zice ca problema este de regiune. Dar pentru inceput, poti face testul de mai sus.

Client Orange

Bujie02ro
Junior entuziast

Am citit pana acum raspunsurile voastre. Setarile telefoanelor nu au fost modificate nici la al meu nici la al sotiei. Nu e vorba de regiune, nu am de ce sa salvez numerele. 
Tocmai asta e problema. Numerele care nu sunt salvate jos pe randul 2 trebuie sa afiseze Romania sau Mobil parca……nu inca o data numarul de telefon. Daca contactul este sters ex Bujy din lista contacte in lista de apeluri apar probleme. Nu va mai scrie Bujy si jos mobile…..ci numarul de 2 ori. 
Eu cred ca acolo trebuia sa scrie Romania.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

De ce crezi ca ar trebui sa scrie Romania sau Mobil? Numerele care nu sunt salvate, nu vor afisa nimic, pentru ca acel "Mobil" iti apare din cauza ca tu ai salvat acel numar in sectiunea Mobil din contacte. 

Verifica contactele, vezi sa nu fie salvat acelasi numar de doua ori. Si eventual verifica si regiunea. In Settings > General > Language & Region. Asigura-te ca regiunea este Romania.

Update: am incercat si eu acum, si e cat se poate de normal ca un numar care nu e salvat in agenda sa apara de doua ori.

De ce? Pentru ca o data numarul e afisat pe post de nume (in absenta unui nume dedicat), si inca o data ca numar.

arsradu_1-1684480446912.jpeg

 

arsradu_0-1684480144067.jpeg

"Romania" apare din cauza prefixului. "Mobil" iti apare doar daca e salvat in agenda, la sectiunea Mobil.

Client Orange

Bujie02ro
Junior entuziast

Incearca te rog sa te suni de pe un nr care nu e salvat. Sa vezi ce apare. Plus ca daca il sun pe cineva care are android si nu are nr meu ma vede ca spamer.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Cele doua lucruri nu au legatura unul cu celalalt. Aici vorbim de o problema de iOS, pentru apelurile de primire. Si, dupa cum poti vedea in screenshot-urile de mai sus, e normal sa apara asa. Am testat mai devreme. Nu conteaza ce telefon te apeleaza. Conteaza daca numarul respectiv se regaseste sau nu in agenda ta.

Daca da, si ai un nume asociat acelui numar, va afisa doar numele si eventual "Mobil" daca numarul a fost salvat ca "Mobil". Daca nu e in agenda, va asocia by default numarul de telefon la nume, si il va afisa atat in ecranul de apelare, cat si in lista de apeluri recente. O data ca nume, o data ca numar. E perfect normal sa fie asa.

Client Orange

Bujie02ro
Junior entuziast

M-au sunat cei de la Orange. Iphone-ul sotiei nu face asa. I-am pus sa sune si pe al ei. Apoi am bagat cartela mea in iphone-ul ei si invers. La fel cartela mea face la fel. Am schimbat cartela….nimic. Deci clar este o problema de portare. Nu are legatura cu nicio setare. Asa ca cei care aveti aceiasi problema daca va deranjeaza sunati la ei. Nu este normal….ptr mine este chiar frustrant. Atasez o poza sa vedeti ca si ceasul preia  eroarea. Nr este de Orange centrala. 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Poti sa pui un screenshot si de pe iphone-ul sotiei, te rog? Evident, fara date personale. Pentru ca si la mine e la fel, si sunt destul de sigur ca nu are legatura cu operatorul. 

Daar...se poate sa gresesc.

Deci, fie nu am inteles eu care e problema, fie...nu e o problema. Ca idee, ceasul nu face altceva decat sa redirectioneze ceea ce primeste telefonul. Dar cred ca ideal ar fi sa scadem numarul de variabile din ecuatia asta.

Edit: nu mai e nevoie de screenshot. Am testat pe alt iPhone si intr-adevar apare o singura data, doar numarul de telefon si locatia (dupa prefix), nu si numarul de telefon afisat ca nume.

Revin cu update imediat ce aflu ce anume genereaza discrepanta asta. 🙂

Client Orange

Bujie02ro
Junior entuziast

Exact. Normal ar trebui sa apara nr de tel si sub el Romania (ex). Zilele trecute eram plecat din tara si culmea in roaming m-a sunat un curier si imi aprarea ok. App de ce ai spus tu “afisat ca nume” daca vrea sa salvez acel numar de telefon care m-a sunat este numarul este “deja” prezent la nume cat si jos unde e rubrica de numar. Diferenta este ca unul are paranteza si unul nu. Asa cum apare si pe ceas de altfel. Practic trebuie sa sterg numarul si sa scriu….Fane.  

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, da. Am inteles. Si la mine e la fel. Daca vreau sa salvez numarul respectiv, imi pune si la nume si la numar...numarul de telefon. 

Acuma m-ai facut curios cu treaba asta. :)) Adica, pare sa aiba legatura cu regiunea/zona, ceva in genul asta. De ce zic asta? Pentru ca ziceai ca aparea ok cat ai fost in roaming. Deci, numarul era in continuare necunoscut, tot cu prefix (sa zicem de Romania, dar nu cred ca are vreo importanta) doar ca aparea doar numarul si tara in functie de prefix. Nu si numarul afisat ca nume.

Foarte interesanta chestia asta. Hai ca mai caut si eu si cand aflu ceva, te anunt. Momentan am doua numere portate, in doua iphone-uri diferite, cu setari diferite. Pe unul se reproduce problema, pe celalalt nu.

Deci, am cu ce sa compar. :)) Cum ziceam, mai incerc si eu pe partea mea si revin cand am mai multe informatii, sau o concluzie finala. 

Client Orange

Si ai sunat la Vodafone sa vezi daca ti s-a inchis contul, cu adevarat, acolo?

Nr la Vdf au fost toate pe un cont. banuiesc ca s-au inchis. Ciudat este ca pe iponeul sotiei nu se manifesta. 

Urmand aceeasi logica, coroborand cu faptul ca ai admis ca e ceva legat de portare (asa cum am sugerat de la inceput), ar fi trebuit ca si la sotia ta sa fie aceeasi problema sau tu sa nu ai situatia care te nemultumeste. Asa ca, nu ar fi rau sa apelezi si la Vodafone. Cei de la Orange ce solutie ti-au dat?