anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Doresc sa plec de la Orange Communications la Orange Romania si nu mi se permite.

IonCt
Junior

Povestea pe scurt, am avut Internet și Tv de la Telekom, preluat de către Orange Communications. 

Doua abonamente de mobil le aveam la Vodafone.

Acum 2 ani am portat numerele de mobil la Orange ( asa credeam, portarea in realitate s-a facut la Orange Communications și nu la Orange Romania, detaliu care mi-a scapat in acel moment).

In vara acestui an, pe 11 iunie 2024, ma apeleaza cineva din forta lor de vânzari ca sa-mi propuna prelungirea contractului si pe telefonie mobila, si pentru Internet si Tv. Eram la volan, l-am pasat amabil, i-am spus ca ma decid dupa ce vad o oferta scrisa.

Prelungirea lor de contract, primita pe e-mail continea clauze cu mult mai proaste decît cele oferite in magazinele Orange. In cele trei oferte, cite una pentru fiecare numar de mobil si una pentru Internet si Tv trebuia accesat un link pentru a fi acceptate. Evident nu am accesat linkul, motiv pentru care au revenit cu ofertele si contractele atasate in datele de 13, 15 si 21 iunie. Evident nu le-am acceptat.

La următoarea factura, in 9 iulie descopar ca IN MOD UNILATERAL, FARA  A  AVEA  ACORDUL MEU DE VOINTA, ORANGE COMMUNICATIONS PRELUNGISE CONTRACTELE IN MOD FRAUDULOS..

Telefoane, multe si aproape inutile, mers personal la magazin Orange Commnucations, a durat inca o luna ca sa anuleze prelungirile.

In data de 20 luna viitoare imi expira contractele, asa cel putin credeam. Merg la magazinul Orange Romania ca sa le prelungesc cu ei, caci doar au fuzionat zice-se și mi se comunica verbal canu se poate  face portarea de la Comunicationssi nici prelungirea abonamentului cu ei (!) si surpriza contractul de Internet si Tv a ramas prelungit cu cei de la Communications.

Acum incerc sa vad cum pot rezolva contractul ramas prelungit in mod ilegal de catre cei de la Orange Communications, iar daca pe cele 2 numere nu pot face contractul cu Orange Romania, voi pleca la alt furnizor.

Sper, ma mir si eu de ce mai sper, ca se va putea rezolva amiabil abuzul celor de la Orange Communications si voi putea trece la Orange Romania.

Daca a mai trecut cineva prin experienta asta, orice sfat sau sugestie este binevenita.

 

 

1 Soluţie acceptată‚

IonCt
Junior

Gata, s-a rezolvat, nesperat in urma unei conversatii la telefon, reactie la ce am postat, altcineva decit persoana gasita r prin prieteni si amici si un lant al slabiciunilor.

Miraculos am putut face prelungirea firesc și natural conform ofertei de pe site si nu in cele din urma, conform optiunilor mele..

Soluția a venit de aici, in urma postarilor si a interventiei adminului.

In spiritul acestei aventuri....

https://www.youtube.com/watch?v=Fy35w_qg28Y 

 

Vizualizare soluţie în postul original

18 Răspunsuri 18

Salut,

Poți încerca și în Orange shopul din citypark mall.

Personalul este de treabă și nu am avut probleme.

Mulțumesc, însa în deplină concordanță cu etosul balcanic, printr-un lanț de cunoștințe și amici am obținut datele de contact ale unei persoane din Orange Romania care sper să mă ajute ( după cutuma balcanică) și să rezolv cu prelungirea de contract.

Am discutat la telefon în " în privat " și voi avea un răspuns săptămâna viitoare.

Indiferent de rezultat, fie de reușesc să fac prelungirile de contract, fie de plec la Digi, revin fiindcă ca și studiu de caz , dincolo de  discomfortul de care am avut parte, de deplina scufundare în caragialesc coorporatist este bine ca să fie consemnată calea de urmat pentru alții aflați într-o situație similară.

Deja se conturează un portolan al clientului intrat în bestiariul numit generic Orange, iar  alocuțiunea hic sunt leones trebuie să marcheze zonele necartografiate.

IonCt
Junior

Gata, s-a rezolvat, nesperat in urma unei conversatii la telefon, reactie la ce am postat, altcineva decit persoana gasita r prin prieteni si amici si un lant al slabiciunilor.

Miraculos am putut face prelungirea firesc și natural conform ofertei de pe site si nu in cele din urma, conform optiunilor mele..

Soluția a venit de aici, in urma postarilor si a interventiei adminului.

In spiritul acestei aventuri....

https://www.youtube.com/watch?v=Fy35w_qg28Y 

 

Mă bucur că ai rezolvat.

Intervenția "adminului" este binevenita și le mulțumim pentru implicare.