anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

ATENTIE! Scam + Phishing in numele Orange

FaraUnID
Campion certificat

Navigand pe www tocmai am fost redirectionat, la un moment dat pe pagina hxxx://zijaipse.com/view/8/view/92848.html care face redirect catre hxxx://zijaipse.com/1/1407888/?var=1293848 care la randul ei face redirect catre pagina hxxx://worldvictory.vip/ro/1/ora/?key=xxxxxxxxxx care este o tentviva de clona a unei pagini Orange si unde esti intampinat cu urmatorul mesaj:

"Program de recompensare a clienţilor

Felicitări! 29 September 2019

 

În fiecare zi selectăm în mod aleatoriu mai mulţi utilizatori pentru un sondaj. În schimb, le oferim posibilitatea de a primi un cadou valoros de la noi sau de la sponsorii noştri. Acest sondaj ne permite să îi înţelegem mai bine pe utilizatori, să ne evaluăm punctele slabe şi punctele forte şi să îmbunătăţim experienţa utilizatorilor legată de serviciile noastre. Sondajul nu durează mai mult de 30 de secunde.

 

Puteţi câştiga un nou Samsung Galaxy S10, Apple Iphone XS sau Samsung Galaxy S9. Tot ce trebuie să faceţi ca să primiţi un cadou este să răspundeţi la câteva întrebări.

 

Nu uitaţi: 100 de utilizatori selectaţi la întâmplare au primit această invitaţie. Numărul cadourilor este limitat!"

 

Urmeaza sa completati un chestionar fictiv referitor la calitatea produsele si serviciile Orange si daca recomandati Orange prietenilor si cunoscutilor.

 

Dupa parcurgerea acelui chestionar si "verificarea" respunsurilor sunteti informat de faptul ca sunteti castigatorul unui telefon mobil varf de gama (in cazul meu un Samsung Galaxy S10 - a se intelege si gluma proasta) si ca tot ce trebuie sa fac este sa achit 5 euro taxa de transport prin curierat DHL.

 

Pentru asta esti invitat sa achiti suma online pe pagina hxxx://go.lltrsknoob.click/click care te trimite catre hxxx://get-the-better-deal.com/page?cam=11189&country=ro&pub=2996&clickid=5d907e7c88b6d70001e848c6&sub1=168&FB_pixel_id= si unde evident ca se cer datele cardului bancar.

 

NU DATI CURS ACESTOR CONCURSURI SI SONDAJE DE OPINIE FICTIVE! NU EFECTUATI CLICK PE LINK-URI, BUTOANE, IMAGINI, BANNERE DIN ASEMENEA PAGINI!

 

Eu am intrat in jocul lor pentru ca stiam ce fac si m-am oprit fix unde a trebuit.

Nu intru in detalii tehnice despre WHOIS, Name Servere, nume proprietar domeniu web, nume registrator web, data inregistrare domeniu, data expirare domeniu, firma gazduire, etc.

37 Răspunsuri 37

FLo1
#StarMember
@RandomUser: Astfel de "surprize" vei gasi cel putin saptamanal, sunt la tot pasul. Trebuie doar sa constientizezi ca premiile nu se dau chiar atat de usor si in nici un caz daca trebuie sa platesti pentru ele.

Mitzuri
Junior
Exact!..chestia asta am primit-o numai ca suma era in lei ,pentru transport, ( 9 sau 25 în funcție de cadoul ales) și m-am oprit cînd cereau plata cu cardul !..de aici au apărut " ???"

Abonat
Explorator entuziast
Foarte bune informații. Mulțumim! (nu sunt clonă Vio73 :) - Amuzant: eram zilele trecute în Orange Shop și mi-am adus aminte de o problemă mai veche cu Orange TV GO. - Intru în Chrome pe mobil să-i arăt consultantului, dau click pe meniul din site și ZBANG îmi apare promoția de mai sus. Oare puteam să ridic direct premiul din magazin? Merg mâine din nou! :) - Poate fi un atac mai sofisticat asupra site tvgo.orange.ro? (voi ați întâlnit pe alte site-uri?)

FaraUnID
Campion certificat
Mai degraba un plugin, sau addon, sau un malware dropper, sau o aplicatie malitioasa din browser sau din telefon face redirect catre paginile de phishing. Spre exemplu site-ul worldvictory.vip prezentat de mine in primul mesaj, acum face redirect catre iyfnzgb.com. Doar ca, in cazul meu, uBlock Origin + WindscribeEasyList au invatat lectia si nu ma lasa sa intru.

Marinel_1
Începător
Am primit și eu aceasta ofertă și m-am oprit la plata cu cardul. Întrebare: ar putea să-mi spargă adresa de Gmail sau sa se folosească de nr. de telefon?

FaraUnID
Campion certificat
@Marinel27 La nivel teoretic exista aceasta posibilitate. Pentru un plus de siguranta seteaza autentificarea in 2 pasi pentru contul tau de e-mail si schimba-ti si actuala parola. Cat priveste numarul de telefon..... sunt cateva topicuri in care a fost semnalat faptul ca un numar de telefon prepay a fost instratinat si trecut pe abonament fara acordul titularului sau posesori de abonament care s-au trezit cu achizitie telefon pe contul de abonat.

adantic75
Începător
19.04.2021 - Am patin la fel: in momentul in care am deschis aplicatia pe andorid Orange TV, mi-a aparut un spam care imita perfect un chestionar Orange, prin care ti se oferea un premiu substantial (la alegere: telefoane sau tableta) in schimbul unor raspunsuri la intrebari simple, si sa platesc 9 lei transportul. Stiind despre ce e vorba, am reunntat la acea fereastra, apoi mi s-a deschis Orange TV, ca si cum nu s-ar fi intampalt nimic.

Adina_Udma
Începător

IMG_6247.png

IMG_6248.png

 buna dimineata,

aparent acest scam inca se poarta