anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

portare - poti sa te muti de cate ori vrei?

adi1392
Junior

salutare

daca m-am portat de la vodafone la orange,dupa perioada contractuala pot sa ma portez iar la vodafone pastrand numarul ?

cu alte cuvinte poti sa te muti de cate ori vrei sau doar o data la fiecare?

 

multumesc

1 Soluţie acceptată‚

BlackWolf
Senior certificat

Salut!

Bineinteles ca da, te portezi unde vrei tu, cand vrei tu, de cate ori vrei tu si la cine vrei tu, chiar si in timpul perioadei minime contractuale daca e doar abonament de telefon luat, fara oferte, reduceri, telefoane si diferite dispozitive, deoarece conform legii in cazul asta nu au voie sa iti ceara penalitati...

De curiozitate, de ce vrei sa renunti la Orange?

Vizualizare soluţie în postul original

16 Răspunsuri 16

BlackWolf
Senior certificat

Salut!

Bineinteles ca da, te portezi unde vrei tu, cand vrei tu, de cate ori vrei tu si la cine vrei tu, chiar si in timpul perioadei minime contractuale daca e doar abonament de telefon luat, fara oferte, reduceri, telefoane si diferite dispozitive, deoarece conform legii in cazul asta nu au voie sa iti ceara penalitati...

De curiozitate, de ce vrei sa renunti la Orange?

contraoferta foarte buna de la Vodafone,dar am intrat in cele 24 de ore de anulare a portarii pt ca am fost anuntat tarziu

BlackWolf
Senior certificat

În cazul asta ar trebui sa ai 14 zile la dispoziție sa renunți la abonament. Ia legatura cu Orange și spune-le ca renunti la abonament și fa portare înapoi la Vodafone...

s-a facut portarea intre timp dar la cei d ela vodafone mi-au spus ca pot sa fac portare inapoi

 

acum nu stiu ce sa fac in legatura cu clauza aceea de indexare,imi e sa nu imi tot creasca pretul pe parcurs

 

 

 

desi vad si la oeange aceeasi clauza

 

 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

De-aia iti ziceam de prepay... 🙂 Nu garanteaza nimeni ca nu se va schimba nimic pe partea asta....dar, in caz ca se schimba, portarea se face muuuuult, infinit mai usor, mai rapid, si fara batai de cap decat la un abonament. Indiferent ca ai avut sau nu reduceri, ca ai luat telefon si tot asa.

Doar o parere, evident.

Client Orange

tocmai ca nu ma intereseaza telefoanele,dar vreau sa imi pastrez numarul neaparat

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Numarul nu e o problema. Ti-am zis, atata timp cat operatorul la care te portezi, suporta servicii prepay, nu ai nicio problema sa te portezi, fie de la abonament la prepay, fie de la prepay la prepay, sau orice alta combinatie. Se poate face, totul e sa existe suport la operatorul receptor.

Singura situatie in care ai putea sa pierzi (din neatentie) numarul este daca inchizi abonamentul, fara sa portezi numarul si fara sa-l treci pe prepay. Atunci da, se pierde. Exista si acolo solutii, dar tin foarte mult de timp. Deci...ar fi bine sa iei in calcul ce faci cu numarul inainte sa inchizi abonamentul.

Asta ca regula generala. Evident, in cazul tau, ai portare, deci e clar ca numarul se pastreaza.

Client Orange

BlackWolf
Senior certificat

Pai atunci fa portare înapoi la Vodafone. Clauza de indexare nu ți se aplica și ție anul asta, ci abia la anul dacă este cazul. Și clauza aia stupida este si la Orange și se va aplica curând și la ei...

Si încă o chestie, când și dacă se va aplica acea clauza, suni și renegociezi contractul, ca se poate...

Vio73
#StarMember

Salutare!

Normal că se poate, la cine dorești și de câte ori dorești, doar că trebuie să știi când și cum s-o faci , pentru a nu avea obligații financiare.

Baftă!

daca astazi la 14:00 se face portarea,am 30 de zile in care pot sa ma retrag din contract?

am luat fun 11 la 5,5 euro pe 24 luni

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Din cate stiu eu, ai 14 zile sa refuzi oferta...asta daca nu ai semnat nimic. Si e posibil sa platesti despagubiri pentru reziliere anticipata. Daca ai fost abonat doar o luna, probabil ca vei avea de aplicat doar reducerile aplicatie in prima luna.

Sugestia mea generala, pentru a evita situatiile astea, este sa treci pe prepay. Daca nu ai nevoie neaparat de chestiile specifice abonamentelor (eu sunt client prepay de foarte mult timp si nu simt lipsa niciuneia dintre chestiie "exclusive" de la abonament), uhm...eu zic ca cea mai buna varianta ramane prepay-ul. Valabil indiferent de operator (cu conditia, evident, sa suporte serviciul).

Client Orange

BlackWolf
Senior certificat

În cazul asta ar trebui sa ai 14 zile la dispoziție sa renunți la abonament. Ia legatura cu Orange și spune-le ca renunti la abonament și fa portare înapoi la Vodafone...

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Dupa cum au zis si colegii mai devreme, de putut, se poate, unde si de care ori vrei tu. Conditia este ca operatorul la care te portezi sa ofere serviciile de care ai nevoie.


De exemplu, daca ai vrea sa te portezi pe prepay la OROC, nu se poate, pentru ca OROC (Orange Romania Communications, aka Telekom Fix) nu suporta servicii prepay. Deci nu te poate prelua. Nu stiu de ce te-ai porta la OROC oricum, dar asta e alta discutie. 🙂

Cu toate astea, trebuie sa te gandesti de ce ai plecat de la Vodafone si daca vrei intr-adevar sa te intorci. Pentru ca banuiesc ca n-ai plecat de bine ce era, asa cum nici eu n-am plecat de la ei de bine ce era.

Deci, recomandarea mea ar fi sa faci pasul asta doar daca esti sigur ca nu poti rezolva in niciun fel problema cu Orange (daca n-ai incercat, iti recomand sa incerci intai asta) si esti dispus sa reiei potentialele probleme cu Vodafone. 

Client Orange

nu am avut probleme cu Vodafone,doar pretul prea mare

si acum au venit cu o contraoferta foarte buna,dar m-au anuntat tatziu si nu mai pot anula portarea