anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Mesaj scam

radumacarie1992
Junior entuziast

Fără sa fac nimic, ma uitam pe YouTube, am primit acest sms, telefonul a luat o razna, zici ca era posedat, nu îl puteam controla, dar când am scos sim ul s a oprit. Deja am 3 euro cost. Ce este cu  hack ul asta din senin? Am trimis DA pt dezabonare, sper sa fie ok. Maine fac plângere la politie și Orange, Ancom, etc. 

1000000084.jpg

1 Soluţie acceptată‚

radumacarie1992
Junior entuziast

Am facut sesizare pana la urma, cei de la Orange s-au miscat foarte repede, mi-au anulat serviciul si mi-au oferit o compensare de 4 euro pe urmatoarea factura.  WhatsApp Image 2024-05-21 at 13.14.13.jpeg

Vizualizare soluţie în postul original

14 Răspunsuri 14

FLo1
#StarMember

Cu siguranță un proces /acțiune similară a existat și pentru abonare. Dovadă este mesajul primit inițial. E bine că a acceptat dezabonarea. 

radumacarie1992
Junior entuziast

Salut, urmeaza sa te abonezi, trimite Da..dupa cum vezi nu am confirmat cu DA, s-a confirmat cumva automat. Este o frauda colosala!!!

Posibil să fi considerat pentru abonare o acțiune anterioară din browser /YouTube, iar SMSul este doar o confirmare  a abonării. Cum menționam, important că te-ai dezabonat cu succes. 

Da, dar costul suplimentar il platesc tot eu. :)) 

Din păcate.... da. Experimentând involuntar,  -am trezit și eu în anumite situații similare, dar a fost suficient o astfel de întâmplare pentru a fi vigilent pe viitor la ce să dau accept sau ce mesaje să ignor.

Ce setări ai pentru SMS premium în telefon?

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Salutare!

Din păcate, în ultima vreme au apărut tot felul de probleme din astea, așa din senin.

Iar cei cu jocurile astea sunt din ce în ce mai insistenți și caută prin tot felul de mijloace să te facă să devii cotizantul lor.

Chiar este destul de neplăcut! Bine că te-ai dezabonat!

MCostel
Explorator

Salut,

Trebuie să verifici daca ai activate anumite setări de securitate.

arsradu
#StarMember

Salut,

Ai YouTube gratuit, cu reclame? Daca da, e posibil de acolo sa fie.

Client Orange

mihai_13
Maestru

asa functioneaza "chestia" cu reclamele ! 

tu singur cu manutza ta ai dat "click'  din greseala si nebagare de seama  pe o reclama pop-up (ai accesat)  si a fost de ajuns sa te fi abonat la o aplicatie / joc etc ...

inca ceva  ; NU Orange este vinovat de actiunile tale  pe diferitele aplicatii pe care le folosesti pe telefonul tau ! ( sigur ai sa primesti acest raspuns de la autoritatile  la care vrei sa reclami ) 

Eu sunt singurul din comunitate care nu înțelege cum e posibil sa dai un click și să te abonezi.

Poate trimiți un SMS din gresala.

 

pai vezi ca am scris ""asa functioneaza "chestia"" 😋

multe  asa zise "firme"  software care cumpara  spatiu  de reclama  pe toate aplicatiile care ruleaza pe telefoane   (acele pop-up uri bannere etc publicitare)  acele firme fac reclama ca sa vanda acel "produs"  cat mai usor daca se poate  doar cu un simplu "click" (atingere a ecranului)  si  sa stii ca (,) chiar scrie de obicei in engleza acest lucru cu scris marunt   in asa fel ca tu sa nu bagi de seama prea bine ce faci..  in concluzie niste mizerii de aplicatii de care sigur nu ai nevoie dar care lor le genereaza bani 

asa functioneaza ! (ma repet)  toata lumea vrea sa-ti vanda cate ceva si daca se poate la limita legii sau cu metode inselatoare o sa o faca nu au scrupule...

 

radumacarie1992
Junior entuziast

Am facut sesizare pana la urma, cei de la Orange s-au miscat foarte repede, mi-au anulat serviciul si mi-au oferit o compensare de 4 euro pe urmatoarea factura.  WhatsApp Image 2024-05-21 at 13.14.13.jpeg

Totuși ți sa dat o explicație despre modul în care sa produs abonarea.