anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Consum total lunar net la abonament mobil

c3p0
Junior entuziast

Am abonament Smart 15 cu internet nelimitat si as dori sa aflu cam cat consum lunar sa ma orientez la un nou abonament.

In aplicatia myOrange nu am gasit, pe factura nu am gasit si nu stau sa adun totalul zilnic sa aflu totalul lunar.

Exista vreun nr scurt la care sa sun sau sa trimit sms, sau vreo alta solutie unde sa imi arate totalul lunar consumat de net de la o factura la alta?

Multumesc.

1 Soluţie acceptată‚

c3p0
Junior entuziast

Mda, atat de simplu se putea seta afisarea totalului consumat la abonamente nelimitate, dar trebuie sa faci cascadorii sa aflii ce doresti. Ce simplu e la Vodafone, ce misto e la Orange. Poate implementeaza cineva de la Orange chestia asta in factura, desi nu cred. Am setat limita la date mobile la 1TB incepand cu data de 11 a fiecarei luni, contorizarea se termina pe data de 10 a fiecarei luni, o sa pun reminder lunar pe 10 in fiecare luna sa aflu un amarat de total consumat. Sa inteleg ca simplul cuvant "n e n o r o c i t" e bagat pe lista neagra? Mi-a fost modificat in beep.

Multumesc Orange ca ma pui la munca voluntara suplimentara, Vodafone a rezolvat problema asta foarte simplu.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Pololică
#StarMember

Ar fi doua variante:

  • Atat iPhone, cât și telefoanele cu Android au un loc în setări unde poți vedea consumul (detaliez dacă e nevoie) 
  • Varianta babească: aduni consumul din detalierea facturii. 

c3p0
Junior entuziast

Mai am un abonament la Vodafone si primesc detaliile astea pe factura, speram sa primesc la fel informatia asta tot pe factura si la abonamentul Orange, sau macar sa gasesc detaliile dorite in alta parte.

Nu stau sa calculez cat consum zilnic si nici sa umblu prin setarile telefonului sa resetez anumite contoare, era vorba de o simpla curiozitate pentru ca am vazut ca la Vodafone se poate destul de simplu iar la Orange nu am gasit.

Pololică
#StarMember

Cu scuzele de rigoare... Având o limita, am uitat ca am un total. Nu știu dacă la nelimitat arata asa. 

c3p0
Junior entuziast

In poza nr. 3 asa arata la mine in factura.

In poza nr. 4 asa arata detaliile din factura, la final.

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă nu îți scrie nicăieri, există soluții. Cauți în telefon și vezi consumul, atât pe date mobile, cât și pe wifi, pentru anumite perioade.

Detalii aici:

https://www.digitalcitizen.ro/cum-setezi-limita-pentru-datele-mobile-pe-android/

sau:

https://www.etuo.ro/blog/cum-poti-monitoriza-si-afla-cat-trafic-de-internet-mai-ai-disponibil/2637

De asemenea, poți vedea și la cronos acest lucru, atât în telefon, cât și în My Orange.

Baftă!

Baftă!

Jay
Campion certificat

Salut!

Din ce am observat eu, pe factura apar doar consumurile limitate.. de exemplu, pe abonamentele cu limita de minute naționale apare și consumul lor pe factura, pe abonamentelele cu minute naționale nelimitate, consumul minutelor nu apare pe factura.. presupun ca e valabil și în cazul netului nelimitat.. 

Eu folosesc Android și pot vedea consumul de internet în setări - conexiuni - utilizare date, ca în captură atasata..

 

c3p0
Junior entuziast

Mda, atat de simplu se putea seta afisarea totalului consumat la abonamente nelimitate, dar trebuie sa faci cascadorii sa aflii ce doresti. Ce simplu e la Vodafone, ce misto e la Orange. Poate implementeaza cineva de la Orange chestia asta in factura, desi nu cred. Am setat limita la date mobile la 1TB incepand cu data de 11 a fiecarei luni, contorizarea se termina pe data de 10 a fiecarei luni, o sa pun reminder lunar pe 10 in fiecare luna sa aflu un amarat de total consumat. Sa inteleg ca simplul cuvant "n e n o r o c i t" e bagat pe lista neagra? Mi-a fost modificat in beep.

Multumesc Orange ca ma pui la munca voluntara suplimentara, Vodafone a rezolvat problema asta foarte simplu.