anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Apel nepreluat de la mine fara ca eu sa fi apelat

cudyta21
Junior
Cineva s a trezit cu apel nepreluat de la mine fara ca eu sa fi apelat. Apare in istoric la el dar la mine nu. Cum demonstrez ca nu am apelat acel numar. Si de ce apar astel de erori.
Persoana respectiva este in afara tarii si are roaming.
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Daca nu apare pe desfasurator, nu prea ar avea de ce sa fie de la Orange. Poate sa sune, nu-i nicio problema. Dar ma indoiesc ca o sa-i ofere o solutie. Cu atat mai mult cu cat nu se intampla intotdeauna. De-aia ziceam eventual daca puteti sa incercati SIM-urile in alte telefoane. Macar sa vedem daca e de acolo. Si eventual o selectie manuala de operator pentru roaming. Nu vad ce ar avea acel operator, nu vad de ce ar creea problema asta, dar...in momentul asta, nu am nicio alta idee. Asa ca...nu putem decat sa incercam.
Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

29 Răspunsuri 29

cudyta21
Junior
Da. Nu apare nimic.

Vio73
#StarMember
Cred că tot la resetarea telefonului vei ajunge până la urmă.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Ok...deci cred ca putem sa excludem Orange din ecuatie. Daca apelul nu trece pe la ei, nici nu prea au ce sa faca. Acuma, cateva chestii: 1. problema asta se manifesta doar intre voi doi? Exista si alte persoane (si de o parte, si de alta) cu care se intampla acelasi lucru? Adica, tu cu alte persoane. Cealalta persoana cu alte persoane. 2. trebuie sa fie inainte un apel de le persoana respectiva pentru ca ulterior sa primeasca acel apel "virtual" de la tine? Daca nu se intampla un apel, exista in continuare acel apel virtual din partea ta? 3. apelul "virtual" de la tine e continuu? Telefonul persoanei respective suna in cazul asta? Sau cum isi da seama ca a avut apel de la tine? De asemenea, daca suna, ce se intampla daca incearca sa raspunda la apel? 4. probabil irelevant, dar data si ora sunt setate corect pe ambele telefoane? Ma gandesc sa nu fie doar o problema de afisare. 5. ai un alt telefon la indemana pe care sa testezi treaba asta temporar? Eventual, sa faca si cealalata persoana acelasi lucru cu un alt telefon. Orice alt telefon. 6. nu vad de ce ar avea vreo relevanta perioada zilei... N-are trebui sa aiba nicio legatura.
Client Orange

cudyta21
Junior
Se intampla doar intr noj doi atat. De fiecare data a fost un apel de la persoana respectiva apoi la 10 minute apelul virtual. S a intamplat de 2 ori dupa ora 22 .cand vorbim in cursul zilei nu se intampla nimic. Asta e dubios. Ideea e ca vorbim de 3 ori pe zi si am patit o de 2 ori pana acum. Ceasul e ok setat la ambele telefoane, acolo fiind cu o ora n urma deoarece persoana se afla in straintate si are roaming. A zis ca suna bine dar cand raspunde se inchide si apare nepreluat.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Foarte interesant... Si ciudat in acelasi timp. N-am nicio idee ce ar putea sa cauzeze chestia asta. N-am mai intalnit pana acum situatia asta. Singura sugestie, cum ziceam si mai sus, daca aveti posibilitatea sa incercati amandoi SIM-ul in alte telefoane. Cu cat mai simplu telefonul, cu atat mai bine. Eventual pe rand, ca sa vedem care dintre cele doua telefoane ar putea sa fie cel cu problema. Acuma, mai e o chestie specifica voua: roaming-ul. Si cu toate ca n-am mai auzit de probleme de genul asta in roaming...aici mai apare o variabila in plus: operatorul de roaming de acolo. Si apropos de operatorul de roaming, am mai putea incerca o selectie manuala de operator, si...un alt operator (daca exista).
Client Orange

cudyta21
Junior
Mda...stiu ca e ciudat dar se intampla...din 3 in 3 luni de cand primesc apeluri din italia nu ni s a mai intamplat niciodata asta. Eu am zis sa sune la orange ca e titular a ambelor abonamente dar daca spui ca nu are treaba pot doar sa sper ca nu se va mai intampla....

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Daca nu apare pe desfasurator, nu prea ar avea de ce sa fie de la Orange. Poate sa sune, nu-i nicio problema. Dar ma indoiesc ca o sa-i ofere o solutie. Cu atat mai mult cu cat nu se intampla intotdeauna. De-aia ziceam eventual daca puteti sa incercati SIM-urile in alte telefoane. Macar sa vedem daca e de acolo. Si eventual o selectie manuala de operator pentru roaming. Nu vad ce ar avea acel operator, nu vad de ce ar creea problema asta, dar...in momentul asta, nu am nicio alta idee. Asa ca...nu putem decat sa incercam.
Client Orange

cudyta21
Junior
O sa incercam si varianta asta cand o sa avem acces la alte telefoane..ideea e ca ma trezesc brusc cu asta..nu stiu cand se poate intampla si cat sa stau cu cartela in alt telefon..dar mersic mult de ajutor

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Pai hai sa vedem. Cat de des se intampla in ultima vreme? Se intampla zilnic? In cursul zilei, ziceai ca se intampla mai mult seara. Ok, pai in cazul asta, as zice macar jumatate de zi (seara de exemplu, daca atunci se intampla mai des) sa stai cu SIM-ul in alt telefon. Pana atunci...ca imi inchipui ca nu prea ai de unde sa scoti alte telefoane, daca ala e singurul pe care il ai, macar se poate testa chestia cu operatorul de roaming. Daca nu se mai reproduce dupa aia, inseamna ca a fost problema la operatorul de roaming, si nici nu mai are rost sa incerci alt telefon. Daca se intampla in continuare, trebuie vazut eventual si cu alt telefon. Apropos, ai idee pe ce operator de roaming e acum? O sa incerc sa dau si eu o cautare sa vad daca mai sunt si altii care au aceeasi problema (putin probabil, dar cine stie). Oricum, foarte, foarte ciudata treaba asta...
Client Orange

cudyta21
Junior
Prima data s a intamplat pe 19 iulie si apoi pe 25 iulie. Atat. Dar pt mine e suficient...intre orele 22.00-22.40 ora noastra. Operatorul e TIM.

FLo1
#StarMember
În spate poate fi....utilizatorul. @Radu: Eu pot apela fără să apară în desfășurătorul Orange. Ciudat? Deloc!!!! E chiar foarte normal. La mine, trăiască VoIP. Deci atât timp cât nu mă folosesc de resursele operatorului (Orange în speță) nu au ce apeluri sau alte acțiuni să apară pe un eventual desfășurător. Simplu. Că nu e la nivel de 4G sau 5G.... asta e altă poveste.

Gruia
Începător

Salut! Ai găsit vreo rezolvare situației? Cu aceeași situație mă lovesc și eu. Primesc telefoane de la diverși cum ca au apel ratat de la mine, în condițiile în care telefonul a fost la încărcat, oricum departe de mine. Aștept cu interes răspunsul tău. Mulțumesc! 

Salut! S-ar putea sa fie urmatoarea speta (situatie): daca ai cont de Viber sau Windows (care este acelasi cu cel de Skype) si cineva are acces la ele, se poate apela fara ca la tine in telefon. Cele doua servicii au serviciul de ...Out (Skype Out si Viber Out) prin care poti suna numere de telefon din afara "retelei" (Skype, respectiv Viber).

Ca sa intelegi mai exact cum se intampla, o sa dau un exemplu: sa zicem ca eu, tu si un prieten de-al tau suntem undeva impreuna (la o bere, sa zicem). Prietenul tau imi ofera acces la contul lui de Viber si eu te sun pe tine prin Viber (dar pe telefon, nu pe aplicatie). Telefonul prietenului tau va sta pe masa fara sa faca nimic, dar la tine in telefon va aparea numarul lui. La el nu apare, la tine da.

Asa am vorbit cu un prieten in urma cu niste ani (el avand Viber prin Japonia si ma suna "pe normal") si ma intrebam cum de plateste asa putin.

Paladi
Începător

Salut , am aceeași problemă am fost apelat de două  persoane ca au apel pierdut de la mine și eu nu am sunat , nimeni nu are acces la telefonul meu , nu se pune problema ca eu am sunat din greșeală , nu am acea persoană în contactele mele  și eu nu am sunat la el cu siguranță , omul era de bună credință și i s-a părut și lui foarte ciudat ca a găsit apelul de la mine mai ales ca eu nu am sunat ???? Nu știu ce să înțeleg , 

Salutare!

Persoana care a fost sunata "de tine" iti poate trimite un screenshot cu numarul tau?

Cum ziceam mai sus, cunosc cel putin doua aplicatii care, desi sunt VoIP (Skype si Viber), pot suna ca telefon normal in afara aplicatiei.

Sau, mai exista si varianta a doua: "buna credinta" la incercarea unei tentative de tip "accidentul". Nu as lua in calcul ca prima varianta, dar, daca alte variante se epuizeaza, m-as gandi la ea.