anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Am abonament cu minute internationale incluse, dar am fost taxat!

roedi
Începător
apel intl. 0044333xxxxxxx 17:39 10/03/2020 14:08 euro 3.3539999
Cu toate ca dispun de 100 de min internationale, am fost taxat pentru nr. de mai sus cu suma de mai sus mentionata(e) !
Cum este posibil, de ce si la ce mai este scris 100 minute internationale daca sunt taxat !
Apropo din 100 min internationale acum imi arata decat 99 min !
Mentionez ca nu imi place sa pierd timpul cu asa ceva !
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember
Înainte de a efectua un apel internațional, verifică lista cu prefixe exceptate de la consum minute internaționale incluse. https://www.orange.ro/prefixe/ Conform listei de mai sus, apelul către destinația ta este taxabil.

Vizualizare soluţie în postul original

24 Răspunsuri 24

Ascary
Campion certificat
Pai Regatul Unit nu mai face parte din Uniunea Europeana si de aceea ai fost taxat.

Gianni
Cunoscător certificat
Pentru convorbirile telefonice către țarile din afara Uniuni Europene este de 1,20€ min. Cum Regatul Unit nu mai face parte din Uniunea Europeană, ai fost taxat pentru țarile din afara Uniuni, imediat după primul minut.

Vio73
#StarMember
Este totuși în SEE. Știu că nu toate numerele internaționale sunt incluse, iar unele sunt tarifate. https://www.orange.ro/servicii/apeluri-internationale/

Jay
Campion certificat
@roedi, pentru a evita astfel de costuri, deoarece minutele internaționale sunt puține si valabile doar într-un spațiu delimitat, dacă ai posibilitatea, foloseste-te de aplicațiile care necesita doar internet pentru a putea apela.. de exemplu whatsapp... se aude un pic mai ciudat, dar, dacă este gratis..

Razvan
#StarMember
Înainte de a efectua un apel internațional, verifică lista cu prefixe exceptate de la consum minute internaționale incluse. https://www.orange.ro/prefixe/ Conform listei de mai sus, apelul către destinația ta este taxabil.

roedi
Începător
Bataie de joc, oameni buni! Cum se trateaza clienti asa se va trata si furnizorul de servicii, in acest caz orange. Pentru reclama mincinoasa si abuz se va merge mai departe pana la despagubiri serioasa si eventual retragerea licentei ! Va urez o zi buna si stati departe de hotii !

Jay
Campion certificat
Din ce am observat, la fiecare abonament este specificat unde sunt valabile minutele internationale, inclusiv exceptiile.. Nu sunt avocat, dar, mie imi par acoperiti, din punctul asta de vedere.. daca in fiecare contract au scrise aceleasi informatii... respectiv, ca exceptiile sunt in link-ul pe care l-a dat @Razvan..

Razvan
#StarMember
La orice contract scrie, că minutele internaționale sunt valabile în spațiul SEE, exceptând prefixele. În UK, sunt mulți operatori MNVO și minutele nu sunt incluse și către aceștia.

Neaplicabil
Acel prefix este taxabil si il ai in lista din contract. Înainte de a acuza si a abera pe aici citiți contractele.

Ascary
Campion certificat
Cred ca suntem un pic nervosi probabil si din cauza situatiei internationale si nationale. Haideti sa fim totusi intelegatori cu colegii nostri care chiar nu au de unde sa stie anumite aspecte.

Jay
Campion certificat
Pai suntem intelegatori Ascary :), Razvan i-a aratat informatia prezenta pe site, si anume, ca sunt exceptii, eu i-am spus de informatiile prezentate la fiecare abonament in parte... mi se pare exagerata reactia.. Din cauza unei neatentii personale, mi se pare cam mult sa ajungi la retragerea licentei unei companii.. Minutele internationale sunt valabile si in UK, doar ca nu pentru toate companiile de telefonie.. si aceste informatii se regasesc pe site si, inteleg ca si in contract.. recunosc, eu nu am mai citit de mult timp un contract cu Orange.. nu in intregime.. ma uit strict la ce ma intereseaza.. si, informatiile despre minutele internationale nu au fost de interes pentru mine..

Razvan
#StarMember
Am fost înțelegător, mai mult i-am arătat de unde provine, în mod legal, costul suplimentar.

Ascary
Campion certificat
Colegul Noah mi s-a parut un pic mai incisiv 🙂

Gianni
Cunoscător certificat
Atunci cînd primim apeluri telefonice internaționale, trebuie să fim puțin mai atenți și să verificăm inainte de a suna ïnapoi. Sunt multe persoane care sună involuntar ,iar dacă apelăm acel număr suntem suprataxați suplimentar.Degeaba învinuim operatorul ,deoarece el ne pune la dispoziție lista cu numerele supra taxate, noi trebuie doar să verificăm ,înainte de a apela acel număr.