Sunt plecata din tara de 2 luni si cei de la orange mi-au inchis cartela

ALEXANDRA_28
Începător
va rog ajutati-ma. sunt plecata din tara de 2 luni. abia ce am incarcat iar cartela si cei de la orange mi-au inchis-o
1 Soluţie acceptată‚

And04
Senior
Salutare si bun venit in comunitatea Orange Romania! Aceasta este politica SEE. Daca ati folosit cartela majoritar in strainatate in ultimele 4 luni, atunci veti fi taxata conform celor scrise in mesajul primit. Sugestia mea este fie incarcati cu credit (pentru ca daca ati incarca cu o optiune cu minute si net nu veti putea folosi nimic), dar si creditul acesta se va consuma extrem de repede, fie va achizitionati o cartela locala, daca este posibil. Toate cele bune!

7 Răspunsuri 7

Jay
Campion certificat
Bună! Asta este politica de roaming, valabilă pentru toate rețelele, nu are cine și ce să faca.. Ai primit mesaje că trebuie să folosești cartela majoritar în România, in utimele 4 luni, tu deja ai folosit-o in roaming 2 luni.. Tu ești singura care poate face ceva.. Să nu mai încarci cu opțiune, ci cu credit și vei vorbi la tarifele specificate in mesaje, deci vei consuma foarte repede creditul, sau să-ți iei o cartelă locală, dacă este mai avantajoasă..

FLo1
#StarMember
Alexandra: Bun venit in Comunitatea clientilor Orange. Regret "patania" ta, dar politica in roaming este si trebuie sa fie la fel de clara precum mesajul Orange atasat de tine. Degeaba "abia ti-ai incarcat cartela" daca tu de 2 luni esti in strainatate. Si cu siguranta nu au fost doar 60 de zile de strainatate, adica ai folosit cartela prea putin in tara, si acum este blocata pentru folosire abuziva (excesiva) in roaming. Daca mesajul ORANGE nu este edificator, incearca sa te clarifici dintr-un topic similar: https://comunitate.orange.ro/questions/2314589-functionare-roaming-see Recomandare: utilizeaza un sim cu numar local si va fi mai bine pentru tine pe perioada cat vei sta acolo. Iar la revenirea in Romania, sa folosesti SIMul Orange si in tara. Revino in Comunitate sa ne comunici cum te-ai descurcat si daca ti-a fost util acest raspuns.

Razvan
#StarMember
Este corect mesajul. Încarci cu credit și folosești cât ai chef roamingul apoi. Tarifele sunt foarte mici în SEE, este doar pentru utilizare ocazională, nu pentru zi de zi. Se vor scoate tarifele în SEE, cred ca de la anul, așa țin minte.

Ascary
Campion certificat
Tii minte bine Razvan 🙂

And04
Senior
Salutare si bun venit in comunitatea Orange Romania! Aceasta este politica SEE. Daca ati folosit cartela majoritar in strainatate in ultimele 4 luni, atunci veti fi taxata conform celor scrise in mesajul primit. Sugestia mea este fie incarcati cu credit (pentru ca daca ati incarca cu o optiune cu minute si net nu veti putea folosi nimic), dar si creditul acesta se va consuma extrem de repede, fie va achizitionati o cartela locala, daca este posibil. Toate cele bune!

ALEXANDRA_28
Începător
Am folosit cartela cel putin 5 luni in tara inainte de a pleca. Cartela am folosito mai mult in tara eu stau 2 luni plecata si 5 acasa. sotul nu a avut astfel de probleme cu cartela

Jay
Campion certificat
Asa cum scrie și în sms se tine cont de ultimele 123 de zile (4 luni), nu mai mult, deci nu poti folosi resursele mai mult de 2 luni consecutiv în roaming, pentru ca asta ar însemna că n-ai cum sa le folosești majoritar in tara, din intervalul la care se face referire.. Soțul nu a primit sms-uri? Ma îndoiesc ca el este tratat altfel.. ati facut incarcarea in aceeasi zi? Ați plecat in aceeași zi? Si el are fix același numar de zile consecutiv de roaming?..