De unde pot proveni costurile suplimentare pe factură?

MihaelaC
Community Manager

Am observat în ultima perioadă câteva situații postate în Comunitate referitoare la facturi “încărcate” datorită costurilor suplimentare; așa că ne-am gandit să sumarizăm aici cele mai frecvente situații în care pot aparea astfel de costuri justificate pe factură:

1. Costuri suplimentare din date mobile

  • dacă aveți un abonament care nu include resurse de date și ați folosit Internetul
  • dacă aveți un abonament care include resurse de date, dar ați consumat aceste resurse și ati folosit in continuare serviciul de Internet

2. Costuri suplimentare din MMS/ SMS, dacă nu sunt incluse în abonament sau dacă ați depășit resursele incluse

3. Costuri suplimentare din roaming

  • dacă ați depăsit limita de consum date in roaming SEE (https://comunitate.orange.ro/questions/2314589-functionare-roaming-see
  • dacă v-ați depăsit resursele disponibile în roaming incluse în abonament
  • dacă ați fost într-o zonă pentru care nu aveați resurse de roaming incluse
  • dacă ați efectuat apeluri/ trafic de internet în roaming la graniță

4. Costuri suplimentare din apeluri internaționale

  • dacă v-ați depăsit resursele disponibile  incluse în abonament
  • dacă ați sunat în afara ariei în care se pot utiliza minutele internationale (puteți verifica aici lista de prefixe pentru care apelurile nu sunt incluse în abonament: https://www.orange.ro/prefixe/)

5. Costuri suplimentare din apeluri la numere premium (0900xxxx, 0800xxxx) sau la numere scurte parteneri (inclusiv donații, concursuri, jocuri, televot, taxă pod, parcări etc.)

6. Costuri suplimentare din reincarcari prepay

7. Costuri suplimentare din apelurile redirecționate/ conferință către alte rețele

8. Costuri suplimentare din donații, parcări, taxă de pod, rovinietă etc.

Pentru a evita astfel de situații vă recomandăm să folosiți aplicația My Orange din Google Play sau App Store. Acolo aveți acces la toate informațiile despre factură, consum și detaliile convorbirilor efectuate pe întregul cont.

În plus, puteți verifica costul suplimentar și de pe fiecare număr al contului, dacă apelați 415 sau *115# de pe numărul respectiv.

Dacă v-ați mai confruntat și cu alte situații, va rugăm să le postați aici. În acest fel vom ajuta și alti membri ai Comunității să știe de unde pot proveni și, de ce nu, să evite costurile suplimentare.

22 Răspunsuri 22

teacher_
#StarMember
Este într-adevăr o perioadă în care multă lume se plânge de costurile suplimentare și de viteza scăzută de internet. Mulțumim pentru informații!

Ascary
Campion certificat
1/.Cost suplimentar din reîncărcare cartelă Focussat. 2/.Cost suplimentar din abonament Netflix pe factura Orange 3/.Cost suplimentar din plata unor aplicatii,theme, watchfaces in magazinul Samsung 4/.Cost suplimentar din plata aplicatiilor si jocurilor achizitionate din Google Play pe numarul Orange 5/.Cost suplimentar datorat ratelor facute pentru telefoane sau accesoriile achizitionate de la Orange 6/.Cost suplimentar facut prin activarea unor optiuni de internet

DanielaH
Moderator
@Ascary, mulțumim pentru completări!

rrradux
Junior entuziast
Am descoperit un cost suplimentar pentru apeluri in Italia chiar daca abonamentul orange me start 8 are 250min internationale UE. Este primul apel din aceasta luna cu durata de 5 min. Any ideas?

imch
Cunoscător certificat
Eu am avut costuri suplimentare pentru plata biletelor de calatorie la STB (bine, nu in perioada asta, pentru ca... #stayhome) si am mai avut costuri pentru plata trecerii podului de la Cernavoda.

Vio73
#StarMember
Am avut cost suplimentar pentru plata parcării!

Vrajitoarea
Cunoscător
Legat de costuri suplimentare, ar mai fi activarea unui sau mai multor servicii prin apelarea Info 1311/ accesarea din meniul telefonului a unui astfel de serviciu @rrradux Verifica daca prefixul se afla in lista, in functie de tipul de abonament pe care il ai si data activarii https://www.orange.ro/prefixe/ (e trecut si in lista de sus, la punctul 4)

Chris_t
Explorator
Cost suplimentar când folosești un telefon dual SIM cu redirecționări între numere activate. Pentru că Orange considera cumva că noi stam să ne jucăm cu apeluri în dual SIM că să plătească ei taxe de interconectare. Bine, e vorba de 2-3€ pe luna, dar totuși, noaptea minții.

DanielaH
Moderator
@rrradux, din păcate, prefixul 39351 este inclus în lista de prefixe pentru care apelurile nu sunt incluse în abonament.

Elpo
Începător
Am primit in factura din decembrie 2021 o suma de 19 EUR descrisa ca servicii terti, pentru care nu am reusit sa obtin detalii de la Orange. Am intervenit in multiple variante, mi s-au oferit 2 numere de telefon unde sa sun pentru detalii, unul apare ca nealocat, celalalt face 3 apeluri si se inchide. Aveti vreo sugestie?

delfinas
#StarMember
Elpo, te-ai abonat la ceva jocuri, donatii? Ce e cu acele numere de telefon?

Androx_chi
Începător
Imi tot apar si mie costuri servicii marketing... Nu înțeleg de unde si pana unde, ultimele câteva luni le-am avut lunar pe factura... Nu am serviciu redirecționare activ, donatiile se fac separat... Nu înțeleg de unde apar 0,2-0,3 euro pe factura in plus.. Aveti idee? Mulțumesc!

DanielaH
Moderator
@Androx_chi, poți atașa, te rog, o poză cu factura (acoperind datele personale) în care apare acel cost suplimentar?

Androx_chi
Începător
Sigur, aceasta e de pe factura emisa chiar azi..