anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Se poate activa Yoxo fara buletin si rezidenta in Romania?

Bilbo_Baggins
Junior entuziast

Buna ziua.

Ce variante are un cetatean strain din SUA sa foloseasca un numar Orange in Romania (pentru o scurta vacanta de 1 luna) pe un iPhone exclusiv cu eSIM?

Stiu ca la prepay inca nu exista eSIM, dar la Yoxo da. Poate face un abonament Yoxo pentru o luna?

1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Salut!

Cetățenii străini pot activa un abonament Yoxo prin scanarea pașaportului, însă este necesar să dețină permis de ședere în România deoarece acesta trebuie încarcat în aplicație după scanarea pasșaportului.

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

Pololică
#StarMember

Nu cred ca poate. Se cere buletin, ceea ce pentru american ar fi o problema. Nu respecta standardele buletinului romanesc (plus ca ar trebui sa se legitimeze cu pasaportul). Ar fi o solutie sa-l faci tu si sa-l inchizi cand nu mai are nevoie.

Bilbo_Baggins
Junior entuziast

Multumesc mult pentru raspuns. Deci nu se poate face abonament cu pasaportul, nu?

Pololică
#StarMember

Poate incerca, dar nu stiu ce sanse de izbanda are. Daca aplicatia accepta datele din pasaport (serie si numar pasaport in loc de serie si numar buletin, si SSN in loc de CNP), ar rezolva problema. Oficial, nu stiu daca va functiona, dar ma gandesc aplicatia este construita pentru standardul nostru si daca SSN-ul lui nu este la fel (13 cifre, si sa coincida cifrele pentru necesitatile tehnice).

Tin minte ca la un moment dat am folosit intr-un program de resurse umane si data nasterii, respectiv adresa de domiciliu erau preluate din CNP (dupa prima cifra (s e x) si data nasterii urmeaza codul judetului (de exemplu, 41 este Bucuresti, Sector 1)), domiciuliul fiind completat manual (motive evidente).

DanielaH
Moderator

Salut!

Cetățenii străini pot activa un abonament Yoxo prin scanarea pașaportului, însă este necesar să dețină permis de ședere în România deoarece acesta trebuie încarcat în aplicație după scanarea pasșaportului.