anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Roaming abonamente yoxo

Razvan_12
Junior
Salut! In cazul unui abonament yoxo pot avea acces roaming la retele din afara SEE fara sa adaug acea optiune cu minute/net in roaming? Practic sa am semnal si sa achit eventualele costuri in cazul unui apel/conectare la net similar cu experienta unui abonament clasic. Scenariul pe care il urmaresc: esti intr-un aeroport de la capatul lumii iar pt a activa wifi e nevoie de o validare prin sms. Singurul numar pe care il ai fiind doar in tranzit e cel de romania si vrei sa il folosesti strict pt a primi un sms. Multumesc!
1 Soluţie acceptată‚

Salut! Pentru a avea acces la roaming din afara SEE este necesar sa reincarci cu optiunea Roaming restul lumii. Aceasta se poate activa dupa 14 zile de la activarea optiunii de baza si are valabilitate 15 zile din momentul activarii. Se poate activa doar peste pachetele cu roaming SEE.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
Salut Razvan, bine ai venit în comunitate! Am transmis colegilor noștri întrebarea ta și vom reveni cu un răspuns cât mai curând posibil.

teacher_
#StarMember
Salut! Situația expusa de tine este posibilă, dar deocamdată, după cum este configurația, nu cred că se poate. Dar probabil se va lua o decizie in urma sesizării tale.

Razvan_12
Junior
Inteleg ca e gandid ca un abonament prepay prin prisma contractului online/perioadei contractuale reduse si un cost suplimentar in roaming poate fi o problema daca utilizatorul isi suspenda serviciile. In cazul asta ar putea fi o optiune folosirea acelui credit pt servicii extra. Sunt ok sa adaug acolo 10-20 euro iar roamingul sa functioneze corespunzator doar daca exista acest “fond de rezerva”. In cazul asta riscul la care se expune operatorul e minim si oricum o sa fie intotdeauna un excedent pt ca nu toti utilizatorii care depun acele fonduri o sa le si foloseasca. Imi place foarte mult produsul insa acest edge case nu imi permite sa fac tranzitia. Un alt scenariu e o deplasare in Moldova de o zi cand practic nu as putea sa primesc apeluri/sa fac un apel fara a achita 100+ ron.

Vio73
#StarMember
Este un abonament care va necesita unele ajustări pe parcurs. Acum însă, nu cred că se poate!

Salut! Pentru a avea acces la roaming din afara SEE este necesar sa reincarci cu optiunea Roaming restul lumii. Aceasta se poate activa dupa 14 zile de la activarea optiunii de baza si are valabilitate 15 zile din momentul activarii. Se poate activa doar peste pachetele cu roaming SEE.

Vio73
#StarMember
Mulțumim pentru lămuriri, Orange Assistant!

Razvan
#StarMember
Ar fi bună revenirea la taxarea extra în roaming, să nu mai fi nevoit să cumperi resurse, pe care nu le utilizezi, dacă ieși din țară 1-2 zile.