anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Portare de la alt operator la Orange Yoxo

Ionut03
Începător
Vreau sa trec de la vodafone la orange dar sa imi pastrez nr si sa fie abonament yoxo, dar eu nu am mai platit facturile de 3 luni pentru ca sunt niste escroci fara scrupule.
Nu am nimic cu vodafon dar este foarte scump din toate punctele de vedere, daca ar putea ar lua si pielea dupa client. Cine a fost sau este client voda-escroci inteleg ce spun.
1 Soluţie acceptată‚

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
Salut, Ionut! Bine ai venit în comunitate! Abonamentul Yoxo este momentan disponibil doar pentru clienții Orange, cu abonament sau cartelă PrePay. Pentru a trece rapid din altă rețea la Yoxo cel mai bine portezi numărul pe PrePay și apoi faci trecerea de la cartelă la Yoxo. Dacă alegi să portezi numărul la abonament trebuie să aștepți până când abonamentul nu se mai află sub perioadă contractuală pentru a trece la Yoxo.

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
Salut, Ionut! Bine ai venit în comunitate! Abonamentul Yoxo este momentan disponibil doar pentru clienții Orange, cu abonament sau cartelă PrePay. Pentru a trece rapid din altă rețea la Yoxo cel mai bine portezi numărul pe PrePay și apoi faci trecerea de la cartelă la Yoxo. Dacă alegi să portezi numărul la abonament trebuie să aștepți până când abonamentul nu se mai află sub perioadă contractuală pentru a trece la Yoxo.

FLo1
#StarMember
@Ionut03: Pentru portare tot va trebui sa iti platesti facturile restante.

Vio73
#StarMember
Cred că pe prepay se poate! Dar cel mai bine ar fi să rezolvi întâi problemele cu Vodafone, pentru a putea să stai liniștit ulterior. Eu așa aș face!

Raluca_12
Începător
Buna, cand aveti de gand sa activati totusi portarea? Am o cartela prepay telekom si NU pot schimba numarul fiind folosita in scop business, dar doresc sa trec pe Yoxo avand deja abonament orange pe numarul personal.

Vio73
#StarMember
Te portezi mai întâi pe prepay si după acesa treci pe yoxo. E foarte simplu, dar nu merge direct și nici nu se știe dacă și când se implementează. Ți se spune asta și în soluție. Succes!

FLo1
#StarMember
Si totusi portarea este un proces atat de complex la unii incat ar parea ca acel numar nu va mai fi portat, chiar si prepay. Aceasta pentru ca ceea ce e "atat de simplu", pentru altii trebuie facut sa devina complicat.

Raluca_12
Începător
Se poate portare de la prepay la prepay? Nu am auzit de așa ceva.

Vio73
#StarMember
Așa este, nu se poate. Nu observasem că ești tot la prepay. Atunci treci la un abonament cu perioadă contractuală scurtă și apoi la yoxo.Nu prea ai alte variante. Asta dacă nu poți renunța la număr și îti iei o cartelă nouă de Orange, pe care o treci la yoxo.

FLo1
#StarMember
@Vio73: Gresit, pentru ca se poate, pentru ca eu am putut. Doar daca Orange are alta politica... @Raluca: portarea, mai ales in cazul prepay-ului nu ar trebui sa fie un proces de durata, chiar de cateva zile, iar un SIM cu un numar temporar ar trebui sa primesti... instant. Atat doar ca prepay-ul trebuie sa existe initial incarcat cu o optiune, adica nu se va porta in noua retea cu zero credit. Mai insista daca portarea nu este operata inca.

Vio73
#StarMember
Atunci e foarte bine.

DanielaH
Moderator
@Raluca, s-a rezolvat cu portarea numărului de la Telekom? Ai reușit să treci pe Yoxo? Te așteptăm să revii cu mai multe detalii.

DanielaH
Moderator
Salut tuturor! De ieri este disponibilă varianta beta a procesului de portare la Yoxo, 100% digital, din orice rețea de telefonie mobilă. Găsiți aici mai multe detalii + pașii pentru portare direct din aplicație: https://www.yoxo.ro/portare/ Vă așteptăm cu feedback pe topicul dedicat: https://comunitate.orange.ro/questions/2666339-lansat-fluxul-portare-online-direct-yoxo-aplicatie