anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Numar temporar la portare in YOXO

Sorin_
Junior

O intrebare va rog: am un numar valabil pe cartela SIM Vodafone. Am solicitat portare in Orange in aplicatia YOXO + abonament nou YOXO. Am primit o cartela SIM noua, cu un numar temporar. Am activat noul abonament YOXO prin scanarea codului de bare de pe noua cartela SIM Orange. Acum intrebarea mea este: Dupa solutionarea portarii din Vodafone in Orange, actualul meu nr de telefon (fost Vodafone) va ramane pe cartela SIM veche sau va migra pe noua cartela SIM Orange ? Ca nu inteleg care este rostul unui nr de telefon temporar Orange....

Multumesc

1 Soluţie acceptată‚

Pololică
#StarMember

Salut!

Este prima ta portare? Sa-ti explic cum se intampla (deja am 4 portari la activ pe numarul meu, plus inca 4 numere ajutate sa porteze de 2-3-4 ori pana acum):

  • cand portezi, operatorii romani cam baga pe gat un numar temporar (teoretic se poate si fara acel numar temporar, practic se cam impune)
  • numarul temporar primit de la noul operator te va ajuta sa folosesti resursele (disponibile imediat) pana ajunge numarul tau in noua retea
  • in conditii normale, portarea dureaza 3 zile lucratoare (deci, daca faci portare intr-o joi, si vineri, luni si marti sunt zile libere, portarea se realizeaza vinerea urmatoare)
  • in ziua finalizarii portarii (de fapt, vei primi cu o zi inainte intervalul in care se face schimbul de operatori/portarea), vei avea cateva minute numarul in doua luntrii (nu cred ca depaseste 5 minute). In momentul in care numarul a ajuns la noul operator, cartela de la vechiul operator ramane fara semnal.

Totusi, iti recomand sa ai in vedere faptul ca pentru aproximativ 15-20 minute este posibil (repet: posibil) ca numarul sa se comporte putin ciudat: cand esti sunat, sa sune pe noul operator, dar cand faci tu apelul, sa apara numarul temporar. E o chestie de redirectionare a operatorilor (pana ajunge definitiv numarul la noul operator). Mi s-a intamplat si mie recent, dar si surorii in urma cu 5 ani (cel putin in ziua portarii am avut nevoie sa dam niste telefoane si cam un sfert de ora a fost... putin haos, dar, pana la finalul zilei, nu s-a mai plans nimeni ca nu recunoaste numerele).

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

delfinas
#StarMember

Sorin, bun venit in Comunitate !!!

In mod normal, ar trebui ca, după câteva zile, cand se produce portarea propriu-zisa, să ți se transfere si vechiul numar de telefon.

Multumesc

Pololică
#StarMember

Salut!

Este prima ta portare? Sa-ti explic cum se intampla (deja am 4 portari la activ pe numarul meu, plus inca 4 numere ajutate sa porteze de 2-3-4 ori pana acum):

  • cand portezi, operatorii romani cam baga pe gat un numar temporar (teoretic se poate si fara acel numar temporar, practic se cam impune)
  • numarul temporar primit de la noul operator te va ajuta sa folosesti resursele (disponibile imediat) pana ajunge numarul tau in noua retea
  • in conditii normale, portarea dureaza 3 zile lucratoare (deci, daca faci portare intr-o joi, si vineri, luni si marti sunt zile libere, portarea se realizeaza vinerea urmatoare)
  • in ziua finalizarii portarii (de fapt, vei primi cu o zi inainte intervalul in care se face schimbul de operatori/portarea), vei avea cateva minute numarul in doua luntrii (nu cred ca depaseste 5 minute). In momentul in care numarul a ajuns la noul operator, cartela de la vechiul operator ramane fara semnal.

Totusi, iti recomand sa ai in vedere faptul ca pentru aproximativ 15-20 minute este posibil (repet: posibil) ca numarul sa se comporte putin ciudat: cand esti sunat, sa sune pe noul operator, dar cand faci tu apelul, sa apara numarul temporar. E o chestie de redirectionare a operatorilor (pana ajunge definitiv numarul la noul operator). Mi s-a intamplat si mie recent, dar si surorii in urma cu 5 ani (cel putin in ziua portarii am avut nevoie sa dam niste telefoane si cam un sfert de ora a fost... putin haos, dar, pana la finalul zilei, nu s-a mai plans nimeni ca nu recunoaste numerele).

Multumesc pentru raspuns. Da, este prima portare, fara experienta deloc in cartele si portari. Sa inteleg ca noul SIM primit de YOXO va deveni SIM valabil cu vechiul numar portat ? Iar vechiul SIM se va inactiva? Scuze, dar imi este putin neclar si acum am doua SIM-uri si nu stiu care trebuie sa il folosesc. 

O zi buna

Da, vechiul SIM va deveni inactiv când se va finaliza portarea .

  • Sa inteleg ca noul SIM primit de YOXO va deveni SIM valabil cu vechiul numar portat ?

Da, in ziua portarii numarul temporar va disparea (inchide) si numarul tau ii va lua locul. Dureaza cateva secunde. Pot spune ca am avut "norocul" sa vad schimbul de numere acum 2 luni. Aveam nevoie de telefon si cand l-am ridicat, intr-o secunda am vazut ca dispare numele retelei, ramane fara cateva secunde si apoi sa reapara reteaua, iar cartela veche a ramas fara semnal ("fara serviciu").

  • Iar vechiul SIM se va inactiva?

Da, va fi inactivat de operatorul de la care pleci (cum ziceam mai sus, va ramane fara semnal). Daca ai un telefon dual sim, vei observa asta imediat ce numarul portat schimba operatorii (la un SIM vei avea semnal (noul operator), iar la cel vechi nu).

Așa că trebuie să-ți descarci agenda din SIM ul Vodafone, să nu rămâi fără ea!

Asta in cazul in care mai tine cineva agenda/contactele pe SIM. In principiu, daca a schimbat si aparatul telefonic Android cu Android sau IPhone cu IPhone, agenda se sincronizeaza direct din cont.

Da, asa este. Agenda telefonului pustiului meu, caci despre telefonul lui e vorba este pe telefon. Deci astept linistit portarea. Multumesc pentru raspuns si ma gandeam cum naiba aceste informatii simple nu le pun cei de la Orange pe site, in aplicatia YOXO sau in sectiunea de help. Sau eu cel putin nu am gasit. Numai bine si ganduri bune !