anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Aflare cod PUK YOXO

IonutAP
Începător

Salut, doresc sa aflu codul PUK, dar eu am cont pe aplicația YOXO si nu pot accesa My Orange, iar nu am îndeajuns credit sa apeleze servicii clienți. Ce pot sa fac? 
Vă menționez faptul ca, nu am acces in aplicația YOXO pentru a afla codul PUK pentru ca nu o pot accesa, telefonul fiind blocat cu mesajul “introduce codul PUK” . Cum trebuie sa procedez in acest caz ?

 

1 Soluţie acceptată‚

Pololică
#StarMember

Salutare!

Yoxo si MyOrange sunt aplicatii diferite (chiar daca reteaua este aceeasi, aplicatiile sunt diferite).

Daca ai acces la aplicatie (Yoxo), intra in "Setari Retea".

Poate te ajuta topicul:

https://comunitate.orange.ro/t5/yoxo/cod-puk-yoxo/m-p/121355

EDITARE: scoate SIM-ul din telefon si foloseste WiFi daca nu poti trece de mesaj.

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

MCostel
Cunoscător

AM BLOCAT CODUL PIN. CUM AFLU CODUL PUK?

Poți afla codul PUK al SIM-ului (indiferent dacă folosești cartelă SIM sau eSIM):

  • Din aplicația YOXO, secțiunea Mai mult- Servicii și setări – Servicii cartelă SIM
  1. Din Homepage (“Acasă”) click pe iconița din colțul din stânga sus, de lângă nume
  2. Apoi apasă butonul Detalii aferent numărului pe care se dorește activarea serviciilor

În această pagină, sub Detalii și Conturi asociate abonamentului vei găsi butonul de secțiunea Servicii și setări, apoi Afișare PUK.

Atenție, dacă introduci greşit codul PUK de 10 ori, cartela ta SIM se va bloca definitiv şi va fi necesar să o înlocuieşti.

Pololică
#StarMember

Salutare!

Yoxo si MyOrange sunt aplicatii diferite (chiar daca reteaua este aceeasi, aplicatiile sunt diferite).

Daca ai acces la aplicatie (Yoxo), intra in "Setari Retea".

Poate te ajuta topicul:

https://comunitate.orange.ro/t5/yoxo/cod-puk-yoxo/m-p/121355

EDITARE: scoate SIM-ul din telefon si foloseste WiFi daca nu poti trece de mesaj.

FLo1
#StarMember

@IonutAP: Fără acces la aplicație sau alte mijloace electronice de comunicare, rămân două variante: 1. Dacă ai mai păstrat pachetul cu care ai primit SIM-ul, atunci pe acel plastic al SIM-ului este trecut inclusiv codul PUK. De altfel, de cele mai multe ori, acesta se recomandă a se păstra tocmai din acest motiv; 2. Dacă nu mai ai pachetul SIM-ului, atunci poți încerca într-un magazin Orange, pe baza SIM-ului și/sau CI. Succes. 

Mulțumesc ! Am rezolvat !

Excelent. Unde/Cum ai aflat în final codul PUK? 🙂

Am scos cartela SIM din telefon, pentru ca telefonul sa nu-mi mai solicite codul PUK, m-am conectat la o retea wi-fi pentru a putea accesa aplicata YOXO, apoi a fost simplu, in contul aplicatiei YOXO > Mai multe > Servicii si setari > Afisare PUK . ( am fost indrumat de catre Pololică, membru al comunicatii ). Multumesc !

@IonutAP, ne bucurăm că s-a rezolvat. Mulțumim pentru marcarea soluției și pentru feedback!

Te mai așteptăm în Comunitate.

Deci accesarea aplicației YOXO fără SIM în telefon. Mulțumim de feedback și te mai așteptăm în Comunitate și cu alte întrebări, idei sau soluții. Toate cele bune.

Pololică este numele celui care m-a ajutat ! 😁