anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Noutati schimbare satelit Orange Romania DTH (16.08.2022)

BlackWolf
Senior certificat
Pentru abonatii Orange Romania Satelit, de astazi (16.08.2022) va puteti reorienta antena dinspre Astra 5B catre Hellas Sat 3.
- Cei care au STB Samsung sau CI+ canalele vor intra automat.
- Cei care au STB Kaon trebuie sa faca update de soft.
Operatiunea de mutare a antenelor dureaza pana in mai 2023. In acest timp, clientii vor fi vizitati de catre echipele tehnice pentru reorientare.
Pe noul satelit sunt disponibile canalele National Geographic, TDC, FilmBox Premium.
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
Salut tuturor! Găsiți aici toate detaliile despre această modificare - https://www.orange.ro/tv/abonament-tv-satelit/satelit/

Vizualizare soluţie în postul original

89 Răspunsuri 89

Vio73
#StarMember
Revin cu informații aflate astăzi de la un prieten instalator: trebuie căutate manual unele frecvențe gen (12524 V 30000), după ce antena este reglată pe satelitul Hellassat. Aveți aici lista de frecvențe de pe Astra și Hellassat: https://ro.kingofsat.net/pack-orangeromania.php

Spike
Junior
Salut . Multumesc pentru sugestile si raspunsuri . In meniul receptorului nu exista setarea in care poti introduce manual frecvente

Vio73
#StarMember
Nu să le bagi manual, doar să le cauți.

Spike
Junior
Frecventele de pe satelitul Hellasat pe care orange transmite programele nu sunt in meniul receptorului. De exemplu 12175V sau 12251V plus celelalte nu sunt adaugate in setarile receptorului.

Spike
Junior
Multi zic ca ar trebui sa intre automat programele pe receptorul Samsung mic . Ce cred eu si nu inteleg cum ar putea intra automat , acel receptor mic a fost programat de orange sa functioneze pe satelitul Astra 5B si nu are frecventele pentru noul satelit Hellas , fara un software update nu vad cum ar putea intra programele automat .

Vio73
#StarMember
Eu am vorbit cu instalator astăzi și mi-a spus că trebuie căutată frecvența aia și apoi apare și satelitul. Nu mai am tv satelit de aproape un an, pentru că a venit fibra la mine.

Bună, scuzama care e frecvență  sau cu pot face? Eu Antena am poziționato pe hellsat nu eu dar antenistul dar tot nu imi da satelitul, stii cum se face? Eu sunt în Italia nu România

Sună-mă 

3518181111

Marius71
Începător
Informațiile nu sunt exacte. Am trecut un receptor Samsung pe satelitul Hellas-Sat . Au intrat automat dar anumite canale nu funcționează sau scrie lipsa semnal. Dacă încerc Căutare automata nu prinde nimic. La salvare dispar și canalele inițiale și apoi nu mai pot face nimic pana nu pun receptorul înapoi pe Astra. In meniu nu exista satelitul Hellas-Sat. Iar frecventa scrisă mai sus nici nu exista la setările LNB. Realitatea este ca Orange a făcut o modificare nepregătită cum trebuie. Îmi aduc aminte când au preluat Dolce clienții BoomTv s-a făcut update la receptoare.

Koragg
Junior entuziast
Orange au spus ca pana in 15 septembrie se v-a rezolva aceste probleme si au comfirmat ca sunt probleme la softurile stb-urlor mai ales cele kaon pana la urma cred ca le vor schimba ....mie imi tot da program blocat introduce codul pin pe unele canale vorbesc de kaon nici un stb nu recunoaste satelitul hellas imi arata ca sunt tot pe astra si ma-u mutat de pe 20 august

Vio73
#StarMember
Dacă e cunoscuta problema, probabil caută încă soluții! Mă așteptam să le găsească mai repede!

Gicu_3
Junior entuziast

Salutare la toată lumea!

Săptămâna trecută a venit tehnicianul și a reorientat antena.Am receiver Kaon și au apărut următoarele peobleme:la unele canale îmi cere(de fiecare data când accesez canalul)sa introduc codil pin(0000);după acea merge,dar nu memorează codul(eroare 301).La alte canale îmi spune ca abonamentul a fost suspendat(eroare 818).Înainte de reorientare totul mergea bine.Mai are cineva aceasta problema?

Koragg
Junior entuziast

Da e din softarea stb ele au fost facute pentru astra ei trebuia sa schimbe si antenele care sunt mici si stb urile 

Koragg
Junior entuziast

Salutare !

Revin cu probema mutarii satelitului la orange antenele orange sunt mici pentru hellas calitate semnal 55,60 la suta in acest caz eu am schimbat antena am pus una de 80 cm de la fostul telekom pe stb -ul kaon am calitate semnal acum 98,100 la suta  

Blue12
Senior

Daca televiziunea de la Orange (ORO) a fost instalata in data de 28 august 2022, va fii necesara aceasta repozitionare a antenei? Ma gandesc ca a fost amplasata pe noua pozitie atunci cand a fost instalata....