anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pot cumpara telefoane in rate?

Miha_Z
#StarMember
Pot cumpara telefoane și în rate? Care sunt condițiile contractuale și daca exista și varianta unei extragaranții?
1 Soluţie acceptată‚

imch
Cunoscător certificat

La Orange exista doua sisteme de plata in rate.

  • Primul sistem presupune ca tu sa detii un card de credit sau un card pentru astfel de plati la un numar de institutii acceptate de Orange. Astfel, cand platesti echipamentul pe care il doresti, selectezi drept modalitate de plata cardul respectiv si ulterior platesti conform conditiilor cardului (la datele si in cuantumul stabilit prin contractul dintre tine si banca) - https://www.orange.ro/servicii/plata-in-rate/#detalii
  • Al doilea sistem este cu plata in rate direct pe factura. Acest sistem nu este insa utilizabil pentru orice echipament. Astfel, este necesar sa te interesezi intai daca echipamentul se preteaza la plata in rate pe factura si, daca da, in cate rate. Contractul se semneaza direct cu Orange, iar plata se face in acelasi timp cu plata abonamentului de telefonie sau de date mobile - https://comunitate.orange.ro/questions/2322933-achizitionarea-produselor-rate-factura

 

Eu am folosit ambele variante si mi s-au parut la fel de simple amandoua.

In ceea ce priveste garantia, aceasta este de 24 de luni.

Vizualizare soluţie în postul original

134 Răspunsuri 134

Ascary
Campion certificat
Și tentant dacă tot ești in magazin și sunt atâtea gadgeturi frumoase. O rata cu 30-40 de lei pe lună chiar nu se cunoaște.

Ascary
Campion certificat
Singura problema este că atunci când termini ratele,după doi ani de exemplu,gadgetul sa fie un pic depășit și deja trebuie sa te orientezi către altul...tot în rate 🙂

Vio73
#StarMember
Păi e depășit și dacă-l iei cu banii jos. Măcar în rate nu prea simți că te ustură buzunarul.

Ascary
Campion certificat
Așa este și e și o modalitate discreta de a cumpăra produse.

Cathy
Explorator entuziast
Am achizitionat acum cativa ani un telefon in rate pentru ca cel pe care il foloseam s-a stricat pur si simplu fara sa-l scap sau sa-i fac ceva ce nu trebuia.L-am scos de la incarcat, s-a auzit un sunet un pic dubios dupa care mort.Am reusit sa-mi recuperez agenda si ce mai aveam la vremea aia in el dar am fost cumva nevoita de situatie sa apelez la o achizitie rapida neavand nici bani disponibili in acele momente.Dar ce vad acum telefoane de 7400 de lei in rate pentru un copil de liceu mi se pare deja mult peste puterea mea de intelegere.In primul rand ca pui inca o responsabilitate pe umerii copilului iar bucuria de la inceput se transforma usor intr-o grija in plus de a nu-i fi furat, spart etc.si totodata il incurajezi sa stea si mai mult pe telefon.

Ascary
Campion certificat
Telefoanele trebuie achiziționate în funcție de buget și nevoi. Un telefon cu o putere mare de calcul în aplicații,spatiu de stocare generos și performanțe deosebite nu este pentru un copil. Un telefon mai modest și mai ieftin este recomandat copilului.

Vio73
#StarMember
Telefoanele în rate sunt o opțiune interesantă pentru cei cu pretenții, dar fără sume prea mari în buzunar. Sincer, o adopt și eu destul de des metoda asta, pentru că mi se pare mai ok să iau un telefon în rate decât să dau mulți bani odată pe el.

Romeo_
Senior certificat
La Orange se pot cumpara telefoane in rate doar daca inchei un abonament?

Miha_Z
#StarMember
Poți opta pentru achizitia de produse din Orange shop și din magazinul online si fara a face un abonament. Ai varianta in 6 sau 12 rate lunare, cu cardurile de credit de la 4 banci partenere. La cardurile BRD Finance MasterCard, cardul de Cumpărături de la Banca Românească si Cardul Avantaje ai 0% dobândă la cumpărăturile în 6 sau 12 rate din Orange shop. La cardul Star de la Banca Transilvania beneficiezi de plata în 6 rate fără dobândă a produselor sau puncte de loialitate, prin programul StarCARD.

Vio73
#StarMember
Există și această posibilitate, dar asta e de luat în calcul doar dacă prețurile sunt mai mici decât la celelalte magazine. Dacă ai card cu rate fără dobândă, ai posibilități multiple.

eda2k
Cunoscător
Din câte știu, se pot achiziționa diferite echipamente/ smartphone-uri/ telefoane în rate. Din păcate, prețurile utilizate de Orange nu suferă modificări cu trecerea timpului. Dacă la un magazin online, prețul unui dispozitiv poate fi redus substanțial după 3-6-9 luni, în cazul Orange, acesta rămâne constant (cel puțin în magazinul online).

Jay
Campion certificat
Eu, la fiecare achizitie de telefon, mi-am facut diverse calcule si, in urma socotelilor am ales varianta care mi s-a parut cea mai ok pt mine.. cred ca fiecare avem prioritati diferite, in sensul ca nu cautam acelasi lucru cand ne cumparam un telefon, sau orice alt dispozitiv.. pentru unii conteaza daca il pot lua ACUM, pentru altii care e valoarea finala cea mai mica, etc.. Consider ca este avantajos pentru ambii, client si furnizor, ca furnizorul ofera aceasta posibilitate.. de rate, mai ales fara dobanda... cu atat mai mult daca nu ai un card care sa-ti ofere sistemul de rate.. Cred ca cel mai indicat pentru varianta in rate este ca persoana interesata sa vorbeasca direct in Orange Shop.. daca nu cumva are un card dintre cele 3 prin care se pot achizitiona telefoane in 6/12 rate..

Vio73
#StarMember
Așa fac și eu, adică de fiecare dată îmi fac propriile calcule și după aia decid.

Miha_Z
#StarMember
Bine zici Florin D. Si eu vad persoane cu mobile de ultima generatie, de mii de euro pentru a impresiona si apoi fac "foamea". Unii pentru a-si crea o imagine buna fac si lucruri extreme.

Miha_Z
#StarMember
Intr-adevar Cathy nu se merita sa cumperi unui copil mobile la preturi exagerate. Cum ai zis si tu vor avea o grija in plus, de a nu strica un telefon scump si eu consider ca asa ei se vor considera intr-un fel superiori celorlalti.