anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Huawei sau Samsung? Ce alegeți?

mariussruben89
Explorator entuziast
Ce ati alege intre ultimele modele de la Huawei sau Samsung?
Eu merg pe principiul, am folosit Samsung, raman pe Samsung, dar am avut ocazia să folosesc si sa am (sa detin) si un Huawei, de care am ramas placut surprins de astfel de modele din partea acestui operator de brand de telefoane.
Desi la culori, mici indicii, detalii nu se compara cu Samsung, totusi ca sa zic asa, fan #Inraiit #al noilor gadged-uri, este totusi o schimbare in acest brand de telefonie mobila. In momentul de față folosesc Huawei Mate 20 lite, cat si S8.
166 Răspunsuri 166

Firefly
Cunoscător
Am avut Samsung pana nu de mult, mai exact Mai 2019 cand sotul s-a gandit sa imi faca cadou un P20 PRO , pot spune ca am fost partial multumita de el si acum cand iarasi imi caut telefon as opta pentru un Samsung 😄 . Eu il iau mai mult pentru poze si oricat ar vrea Huawei sa iasa in fata pe partea aceasta cred ca Samsung are totusi claritatea mai mare si culorile mai faine.

Ascary
Campion certificat
De acord cu tine Firefly,ori ce s-ar spune Samsung ramane cel mai bun si cautat telefon.Volkswagen este o masina foarte buna,totusi soferul lui se uita cu admiratie cand trece pe langa el un Mercedes. 🙂

Vio73
#StarMember
Sincer, Samsung sunt prea scumpe față de ce oferă! Nu zic eu că nu îmi plac, dar când văd alte mărci care fac aceleași lucruri, la jumătate de preț, nu prea mă mai încântă. Deci îmi fac treaba și cu Loganul!

Gianni
Cunoscător certificat
Ai dreptate @Vio ne mai uităm și la preț . Calitatea este bună la Samsung dar prețul e destul de mare, nu toți își permit să arunce cu bani numai pentru faima firmei. Sunt produse de calitate și la firme mai puțin renumite.Părerea mea este că concurența a devenit extrem de strînsă și care reușește sa lase din preț cîștigă piața mai repede.

Vio73
#StarMember
Ia uite bateria la al meu Huawei după mai mult de 2 zile și jumătate:

Ascary
Campion certificat
Ai dreptate Vio si am spus si eu de nenumarate ori,ca nu este normal sa iti cumperi un telefon super dotat atata timp cat nu ai nevoie de toate capacitatile lui. Tot acolo ajungi si cu Loganul si cu Mercedesul 🙂

Vali
Junior entuziast
Bine... nici nu ai ce compara! Nu există grad de comparație între S8 și Mate 20 lite!

Vio73
#StarMember
E Huawei P 30.

EduardBanga23
Începător
Salut, sunt detinator de samsung galaxy a7 si huawei p20 lite, ambele sunt cam la egal in componente, p20 lite are 64 gb memorie si 4 gb ram, procesor hisilicon kirin 659, camere de 16 ambele, a7 tot atata memorie, procesor exinos 7885 si camera de 24 ambele. Nu am venit aici sa vorbesc despre camere, am venit aici sa vorbesc despre viteza ambelor telefoane, a7 pe langa p20 se misca mult mult mai bine, mai ales pe partea de procesor desi ambele sunt in 12 nanometri, lanterna la samsung se vede mult mai bine ca la huawei (ma refer la functii care sunt mult mai bune si bine puse la punct fata de huawei) huawei nici meniu nu are, sau daca au trebuie sa il activezi din setari si ala meniu e vai de capul lui, pe partea de aplicatii (jocurile pe samsung se misca mult mai bine decat huawei) samsung se mica mult mai bine pe aplicatii, la viteza, la animatii si restul, pe cand huawei incepea sa se incalzeasca daca stateam pe facebook, la luminozitate nu mai zic, huawei slab pe langa samsung, la audio la fel, huawei slab pe langa samsung, la baterie, samsung are bateria tank pe langa huawei care dupa cateva luni trebuie schimbata, la rezistenta samsung e mult mai bun ca huawei (de asta sunt mai ieftine) dar am observat ca huawei ul sta bine la doua chestii acestea fiind semnalul care e mult mai bun ca la samsung si camera care e ceva mai clara fata de samsung. Toata viata am schimbat telefoane, am avut numai samsung si huawei, si am ramas cu impresia ca huawei sunt chinezarii facute ieftine, slabe si nu prea rezistente, si samsung ramane telefonul tank cu care nu ai probleme nici cu bateria, nici cu aplicatiile, procesoare bune si ecrane foarte bune si rezistente, samsung este mult mai bine optimizat pe langa huawei care lasa de dorit, acum fiecare cu parerea lui, asta este parerea mea. Astept comentarii daca ceva nu e ok.

Anonim
Neaplicabil
@EduardBanga23, procesorul lui A7 e pe 14 nm versus cel al Huawei este pe 16 nm, GPU diferit, Samsung are Mali-G71 (din cauza asta merge mai bine când te joci) iar Huawei are Mali-T830 MP2, display-ul lui Samsung este Super AMOLED (mult mai bun decât cel al Huawei care are IPS LCD). Nu mai spun despre camere... Iar prețul lui A7 este de două ori mai mare :) În concluzie Samsung are specificații mai bune, e logic să spui că îți place mai mult. O comparație corectă ar fi cu Huawei P20 (nu Lite, nu Pro).

Neaplicabil
Eu prefer Samsung!Este un telefon bun,,camera buna,bateria buna etc.

Vio73
#StarMember
De acord, doar că e cam scump față de ce oferă. Doar acest ,,mic impediment" e cam neplăcut.

Andrei
Începător
Depinde,ce îți place să faci,Huawei ocupa locul 1 in domeniul pozelor vezi dxomark,iar Samsung pe varianta de Europa este sub Huawei la toate capitolele de performanta,,nu zic că nu este bun ,dar daca dai la fel de mult sau poate și mai mult că ei au prețul în dolari că cei din America ,dece nu ai beneficia de aceeași performanta,partea rea cu Huawei este problema cu google,dar din câte știu au un mod prin care folosesc sistemul android cu toate caracteristicile aferente

Vio73
#StarMember
Din păcate, acesta este un mare minus pentru Huawei. Sunt totuși și modele de la Huawei ( un pic mai vechi) ce folosesc serviciile google.

Andreea87
Junior
Samsung,am avut si Huawei dar acum am Samsung