anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

#Concurs - Review Honor Magic 4 Pro

delfinas
#StarMember
Anunţ
 
Honor Magic 4 Pro m-a atras pentru că sunt fană Huawei, iar Honor este un Huawei cu servicii Google. Pe lângă rolul principal de telefon, m-a atras faptul că are o cameră foto cu un zoom generos, un SAR mic si un procesor revoluționar. 

Eu asteptam, de luni bune, să apară și la noi modelul Magic 4 Ultimate, despre care aveți detalii aici, dar, din pacate, acesta nu e disponibil decât în China.

Am luat acest telefon la o prelungire de abonament, având si un număr generos de puncte Orange Thank You. L-am achiziționat în perioada de precomandă, așa că am mai primit o reducere de 100 de euro și un ceas Smart Honor GS 3, în același preț.
Spre deosebire de alți producători, Honor livrează, în pachet, un încărcător, chiar unul foarte rapid, de 100W.
Pachetul conține: cablu USB, încărcător, manual, husă de protectie siliconată si cheie SIM. Pe telefon e deja pusă o folie de silicon de calitate. Husa e necesară, pentru că este un telefon lucios și alunecos.
 
CARACTERISTICI TEHNICE:
 
Performanță 
  • Model Procesor: Snapdragon 8 Gen 1 (4nm)
  • Numar nuclee: 8
  • Frecventa maxima: 2.995 GHz
  • Sistem de operare: Magic UI 6.0 (bazat pe Android 12)
  • Memorie RAM: 8 GB
  • Spatiu de stocare: 256 GB
Conectivitate
  • 5G: da
  • 4G+ eSIM: da
  • 5G eSIM: da
Retea si conectivitate
  • Conectivitate/viteza: 5G
  • Wi-Fi: da
  • Bluetooth: da
  • NFC: da
  • Modul GPS: da
  • Conectivitate eSIM: nu
  • Apel 4G: da
  • HD Voice Plus: da
  • Apel Wi-Fi: da
  • Chat Mess: da
Display
  • Display-diagonala: 6.81 inchi
  • Display-rezolutie: 1312 x 2848 pixeli
  • Display-tehnologie: OLED Display, 19.54:9 Ratio
  • Display-curbat: da
Camera
  • Camera principala: 50MP+50MP+64MP
  • Camera frontala: 12MP+ToF 3D
  • Inregistrare video: da, 4K at 30fps
  • Flash: da, LED Flash
Baterie
  • Baterie detasabila: nu
  • Tip mufa incarcare: USB Type-C
  • Wireless charging: da, Wireless charging 100W
  • Capacitate baterie: Li-Io 4500 mAh
Caracteristici speciale
  • 1: Recunoastere faciala 3D
  • 2: incarcator super charge inclus in pachet
  • 3: rezistent la apa si praf IP68
  • 4: Dual speakers, sunet DTS:X
  • 5: RO-Alert: actualizare la ultima versiune de software
Altele
  • Dimensiuni: 163.6 x 74.70 x 9.15 mm
  • Greutate: 215 g
  • Tip mufa casti: USB Type-C
  • Tip SIM utilizat: nano SIM, eSIM
  • Dual SIM: da
  • Blocat in reteaua Orange: nu
  • SAR: 0.74 W/Kg
  • Eco Rating: 81/100
 
Telefonul se mișcă destul de fluid, nu se blochează, dar uneori, când treci dintr-o aplicație în alta, se produce o micuță sacadare.
Procesorul este unul de generație nouă, un Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. E un CPU de 4 nm produs de Samsung, cu GPU Adreno 730 şi vine însoţit de 8 GB RAM LPDDR5 şi cu 256 GB stocare UFS 3.1.
 
Displayul este un minunat AMOLED LTPO 10-bit, adică are un miliard de culori și nuanțe, diagonală de 6.81 inch, este curbat și are o rezoluție de 2848 x 1312 pixeli.
 
Sunetul este stereo, se aude bine, clar, destul de tare. Castile cu fir acceptate sunt cele cu mufă type C.
 
Conectivitatea 5G lasă de dorit, eu nu am reușit să dau de semnal 5G, ca să pot testa viteza, așa că am și dezactivat această opțiune. Are si NFC, spre bucuria celor care folosesc telefonul pentru plăți, pe post de card.
 
Bateria are 4.600mAh și încărcare rapidă la 100W. Se încarcă 50% într-un sfert de oră, iar la 100% ajunge in cel mult  o oră. Are și wireless charging și reverse charging la 5W, adică se pot  încarca de la el alte dispozitive.  Bateria rezistă 24-48 de ore, în functie de stabilitatea semnalului și de intensitatea utilizării.
 
Cat despre  partea de soft, interfața se numeste Magic UI 6 bazată pe Android 12 si  seamănă mult cu EMUI-ul de la Huawei, doar că are pe ea toate funcțiile și serviciile Google. Așa ca mi-a fost foarte usor să transfer, prin Phone Clone, tot ce aveam pe Huawei P30 Pro.
 
Telefonul are infraroșu, ceea ce reprezintă un mare avantaj, pentru că se poate folosi și ca telecomandă pentru diverse dispozitive, prin aplicația dedicată.
 
Partea de cameră e mai mult decât satisfăcătoare.  Are o cameră principală de 50MP cu o lentilă f/1.8 de 23mm cu focalizare pe laser, un ultrawide tot de 50mm și un telefoto periscopic de 64MP, cu o focală de 90mm, stabilizat optic.  Zoomul e ok, dar nu e chiar la nivelul celui de la Huawei P30  Pro, chiar dacă cel digital e dublu, de 100x. Pe lumină bună, pozele ies realist si clare. Pe "blue hour" ies usor pixelate, dacă folosim zoomul mai mare. Camera frontală de 12MP  are un senzor de adâncime care ajută ca DOF-ul și fundalul să iasă bine in pozele selfie.
Pe partea de filmare, găsim funcția multi-video, cu care putem filma, simultan, atât cu camera frontală, cât și cu cea principală. 
Mai avem modul Film (Movie), unde găsim opțiunea LUT, care are mai multe variante de captare a imaginii: clasic, raze de soare, concentrare, bravură, uimire. pur, nostalgie, sumbru.
Mai avem opțiunea de a face Story-uri in mod aproape profi, în mai multe moduri:  vizualizare duală, petrecere, vizitat, ritm, clasic.
 
PRO: - Camera foto, mai ales pe partea de video
          - Procesorul
           - Ecranul
           - Fluiditatea softului
 
CONTRA - usor dezamagitor zoomul
                 - 5G, pentru cine dorește așa ceva
                - prețul cam piperat
IMG_20230105_170809.jpg

IMG_20221230_183205.jpg

IMG_20221226_172302.jpg

IMG_20221226_172257-01-01-01.jpeg

 
11 Răspunsuri 11

DanielaH
Moderator

Mulțumim mult! Am mutat threadul in subcategoria Reviews!

Cred că poți pune și în titlu "Review" 🙂

Gata, am modificat. Mulțumesc pentru sfat și ajutor, Daniela!!!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Cred ca datele tehnice sunt un pic contradictorii. Deci, nu are conectivitate eSIM, dar de fapt are conectivitate eSIM, dar numai pe 5G, nu si pe 4G+… Saaay whaat? :)) Ceva sigur nu e in regula acolo. Stiu ca asa scrie si pe site-ul Orange. Tind sa cred ca informatiile sunt gresite. 

In rest, pare un telefon super ok. Multumim frumos de review! 🙂

Client Orange

Mulțumesc și eu pentru feedback, Radu!!!

Datele tehnice așa apar pe pagina dedicata telefonului de pe Orange.ro

Pe site-ul oficial al producătorului spune:

"Doar modelul Dual SIM este compatibil cu funcția eSIM. Cardul SIM 2 poate fi setat ca eSIM sau ca nanocard.

*eSIM necesită un abonament wireless care permite utilizarea datelor mobile fără accesarea unui Nano SIM. Disponibilitatea eSIM poate diferi în funcție de țară și operator. Rețelele compatibile sunt: Cehia (Vodafone/T-Mobile/O2)"

DETALII: https://www.hihonor.com/ro/phones/honor-magic4-pro/spec/

Deci ne-a lămurit buștean... :))

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Mersi frumos! Din cate inteleg eu, daca modelul e dual SIM, are si eSIM. Si mai mult ca sigur are si pe 4G si pe 3G si pe 5G si pe toate G-urile. Restul sunt destul de sigur ca e irelevant. Deci da, ar trebui sa mearga fara probleme. 

Nu are cum sa aiba doar pe 5G. Si daca esti in timpul unui apel si nu ai 5G, ce se intampla? Se inchide apelul? Nu! Binenteles ca nu. Deci, acolo ar trebui sa fie pur si simplu: "suport eSIM: da/nu." Nimic mai mult.

Client Orange

Mda, nu știu ce să spun, nu m-a interesat subiectul, nu înțeleg de ce sa am eSIM in loc de SIM fizic, pt că oricum nu folosesc dual SIM, prefer câte un telefon pentru fiecare SIM, in caz că nu pot folosi un telefon, îl am pe celălalt, de backup.

Poate cineva de la Orange sa ne lămurească cu eSIM ul...

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Perfect de acord. Si eu personal prefer SIM-ul fizic in locul eSIM-ului.

Client Orange

Se intampla si la alte case:

https://www.gsmarena.com/huawei_nova_8i-11002.php

https://www.orange.ro/magazin-online/huawei-nova-8i-dual-sim-starry-black-pd-55029

Pe GSM Arena zice ca nu are NFC, dar pe site-ul Orange zice ca da. Eu (utilizatorul) confirm ca are NFC.

Totusi, poate ar fi bine sa mai fie aruncat un ochi pentru corectarea micilor greseli (un telefon care stie 5G, automat stie si 4G, si 3G si 2G..., chiar daca frecventele in tara de utilizare nu mai sunt utilizate). Si ma indoiesc ca eSIM foloseste alte antene fata de SIM-ul fizic.

DanielaH
Moderator

Salut!

Colegii au corectat informațiile de pe site. Mulțumim mult pentru observații!

DanielaH_0-1673857849627.png

@delfinas, poți edita în text :).

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Mai e un loc. Trebuie modificat si acolo. 🙂

arsradu_0-1673858358631.png

Client Orange

Mulțumesc, Daniela, pentru lămuri!!!