anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Care este mai bun: Huawei P40 lite vs Samsung galaxy A34 5g?

ramscher
Explorator

Idei, rog, care este mai bun: Huawei P40 lite vs Samsung galaxy A34 5g?

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Daca ai nevoie sau ai acces la serviciile 5G (fie cu un abonament, sau prepay de minim 6 Euro), si esti in aria de acoperire, din start ramane doar o singura optiune: Samsung. Pentru ca acel Huawei nu are 5G.

De asemenea, ecranul este AMOLED la Samsung, IPS la Huawei. Nu e neaparat o problema, dar AMOLED-ul are avantajele lui. Deci…as inclina spre el.

Versiunea de Android este mult superioara pe Samsung fata de Huawei (Android 13 la Samsung, upgradabil la 14, vs Android 10 la Huawei).

Huawei-ul mai are un dezavantaj, si anume lipsa serviciilor Google. Deci si aici Samsung-ul este deasupra.

Procesorul este mai bun pe Samsung, si ai o baterie mai mare (5000 mAh vs 4200 mAh).

Dezavantaje la Samsung:
Incarcatorul cu care vine in cutie este de 25W, fata de 40W la Huawei. Si Samsung-ul nu are Radio FM.

Per total, intre cele doua, recomand Samsung-ul.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

14 Răspunsuri 14

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Daca ai nevoie sau ai acces la serviciile 5G (fie cu un abonament, sau prepay de minim 6 Euro), si esti in aria de acoperire, din start ramane doar o singura optiune: Samsung. Pentru ca acel Huawei nu are 5G.

De asemenea, ecranul este AMOLED la Samsung, IPS la Huawei. Nu e neaparat o problema, dar AMOLED-ul are avantajele lui. Deci…as inclina spre el.

Versiunea de Android este mult superioara pe Samsung fata de Huawei (Android 13 la Samsung, upgradabil la 14, vs Android 10 la Huawei).

Huawei-ul mai are un dezavantaj, si anume lipsa serviciilor Google. Deci si aici Samsung-ul este deasupra.

Procesorul este mai bun pe Samsung, si ai o baterie mai mare (5000 mAh vs 4200 mAh).

Dezavantaje la Samsung:
Incarcatorul cu care vine in cutie este de 25W, fata de 40W la Huawei. Si Samsung-ul nu are Radio FM.

Per total, intre cele doua, recomand Samsung-ul.

Client Orange

Pololică
#StarMember

Salut!

Diferentele mari intre cele 2 telefoane sunt doar doua: 5G si GMS. In rest, telefonul de 2020 este (aproape) identic cu telefonul de 2023. Nu iau in calcul versiunea de Android intrucat Huawei asigura actualizari de securitate.

Sunt utilizator de Huawei Nova 8i (cred ca este succesorul lui P40 Lite) si pot detalia experienta "lipsei" GMS. Doar sa intrebi ce anume te intereseaza intre ele. Pot scrie destul de mult si nu stiu daca voi atinge toate punctele de interes.

FLo1
#StarMember

@ramscher: Aș rezuma comparația la atât: Pentru că nu interesează 5G, NumberShare și alte extravaganțe, dar ai dori o baterie mai bună, un ”Android” nu foarte încărcat că tot felul de aplicații nedorite. Astfel că rămâne de clarificat: Cât de dependent ești de sergiciile Google (adică GMS)

Pe scurt ai de ales între un device mai ok pentru ceea ce ai nevoie (dar lipsă GMS, în cazul P40) sau unnul cu GMS, dar baterie mai slabă din cauza consumului (deși de 5000mAh la A34 față de 4200mAh la P40). Memoria e aceiași ROM/RAM = 128/8GB. În rest mici diferențe de ecran nu justifică un preț dublu. Iar un Android10 (P40) vs Android 14 (A34).... la ce ai nevoie posibil să nu te afecteze. Însă decizia îți aparține. Succes.    

Mulțumesc, dle Flo1! Foloseam P40 (cadou de la fiul meu) și am cumparat A34 la reducere tare, "black friday". Nu stiam cum să mă decid, care "first" și care "2nd". 

Cele bune! 

Să îl folosești/ folosiți cu plăcere!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

In comparatia data, clar Samsung-ul e castigator. Si e ok si pe termen mediu/lung. Cu toate ca, personal nu recomand Samsung-urile, avand in vedere ca astea erau singurele doua optiuni, Samsung-ul este cel mai bun intre cele doua, luand in calcul tot ce se putea. Personal prefer un telefon cu soft mai curat. Pentru ca tinde sa reziste mai bine in timp. Dar din nou, avand in vedere variantele lansate in analiza...consider ca ai facut o alegere buna cu Samsung-ul.

Parerea mea e ca n-are rost sa cumperi un telefon cu sistem de operare deja vechi, in 2023. Pentru ca cel mai probabil, il iei sa-l tii macar un an, doi. Iar producatorii de aplicatii n-o sa mai poata (si de obicei nu o fac) sa suporte aplicatii pe versiuni foarte vechi de soft. Deci....te misti odata cu valul (nu zic sa fii inaintea lui, dar nu in contra lui, si macar odata cu el, de obicei e o idee buna), ori...ramai pe loc, dar cu riscurile de rigoare. Fara update-uri de securitate si fara suport la unele aplicatii. Asta lasand la o parte ca, fara GMS....lucrurile devin destul de dificile. Nu e imposibil, si unii s-ar putea sa prefere asta. Dar...consider ca au si acele servicii avantajele lor.

Acuma, cu Android 10 probabil ca n-o sa fie asa o mare problema (nu e ca si cand ar avea Android 6). Dar...cu cat timpul trece, cu atat acel Android vechi devine si mai vechi. Si cresc si mai mult sansele ca aplicatiile pe care le folosesti zilnic sa nu mai fie suportate. De-aia nu e o idee foarte buna sa iei un telefon nou cu soft vechi.

Client Orange

Simplu: Care îți place mai mult ca utilizare și cu semnal mai bun. Restul este.... moft 🙂

Vio73
#StarMember

Salutare! Din punctul meu de vedere, îți recomand altceva și anume Xiaomi Redmi 11 sau chiar 12 Pro sau Pro plus , în funcție de buget. 

De ce? Samsung stă un pic mai prost decât chinezu pe partea de semnal, iar Huawei este cam depăsit și nu are servicii google. 

Am modelele recomandate în casă și se comportă excelent cam la tot, plus încărcarea ultrarapidă ( 67 w) ca și bonus.

Alegerea îți aparține!

Baftă!

FLo1
#StarMember

@ramscher: Uite detaliat aici un review despre A34. Analizează-l și având în vedere ceea ce dorești să utilizezi comparativ cu prețul de achiziție. Altfel, fie alegi alt model de Samsung (dacă vrei neapărat Samsung) fie un model gen Xiaomi, cum ți-a recomandat Vio. Însă a-l compara pe P40 cu A34 e ca și cum ai pune pe linia de START o Dacie și-un Ferrari. 🙂

Mii de mulțumiri! 

Sănătate!

Xiaomi are și încărcător în pachet, lucru ce nu este de neglijat! Am fost utilizator de Samsung, seria S, mulți ani ( până la S20). Acum au ajuns atât de jepcari încât cer și pe încărcător bani. Plus că stai lângă el de te plictisești să se încarce, iar la chinezul / chinezele prezentate ai încărcare totală în maxim 40-45 minute . Fiecare alege ce dorește pe banii săi, iar între cele 2 modele și eu aș alege Samsung, din simplul motiv că P 40 lite este vechi și fără GMS. Iar Huawei nu mai este ce era de când sunt problemele cu americanii. Așa le-au dat o gură de oxigen celorlalte branduri!

Alegerea aparține fiecăruia dintre noi, cum spuneam!

Multă sănătate!

Cu mult drag, stimate @ramscher . Mă bucur că ți-am fost un sprijin în alegerile tale. Și te așteptăm oricând aici în Comunitatea Orange și cu alte contribuții, întrebări, soluții. Numai bine. 🙂

Anonim
Neaplicabil

Samsung este mai bun avand in vedere variantele.

Personal prefer xiaomi au incarcare rapida 120w,infrarosu ofera suport la schimbare rom etc.

Anonim
Neaplicabil

Clar Samsung. Modelul acela de Huawei este învechit și nu cred că va funcționa optim la actualizările de astăzi ale aplicațiilor.