anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Rog reteaua numarul 1 sa-mi respecte preferintele GDPR

FaraUnID
Campion certificat
De cateva zile sunt sunat zilnic de pe numarul de telefon 0374.490.111. Nu am raspuns si nu voi raspunde la numere de telefon necunoscute, din motive cat se poate de corecte.
Nu sunt interesat de ofertele voastre de 2 lei vechi. Pentru asta exista tipul de consumator "marca inregistrara". Omuleti ca sunt gata oricand sa zgarie hartia pentru inca 24 de luni: un abonament nou, un credit nou, o prelungire de abonament, etc.
Dat fiind faptul ca am fost destul de clar cand vine vorba de datele cu caracter personal si modul in care acestea sunt utilizate de reteaua numarul 1 (aka GDPR), rog reteaua numarul 1 sa resppecte acele decizii si sa-mi respecte dreptul la viata privata.
Am inregistrarea unei convorbiri in care mi-am exprimat destul de clar aceste preferinte, inregistrare in care am solicitat ca pe contul de abonat sa fie lasata o nota in acest sens. Am primit asigurari ca acele preferinte au fost implementate pe contul de abonat, iar nota respectiva a fost adaugata nota.
Daca voi continua sa primesc apleuri de la numarul respectiv de telefon, imi rezerv dreptul de a depuna o plangere catre Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal, pentru incalcarea dreptului la viata privata si nerespectarea GDPR.
Multumesc!
7 Răspunsuri 7

Neaplicabil
E de la Orange Money... te caută pentru a oferi feedback în legătură cu serviciul.

Iulian_16
Junior entuziast
Daca ai cont de google aia stiu si ce ai mancat acum 3 zile. Poate nu orange e de vina ca primeste cate un nr ca sa l sune pt o oferta. Eu am patit alta. Cont, si telefon lasat acasa si imi aparea ca am fost la magazin. Ghici ce? Cont bancar, card. Deci stie mai mult google decat Orange.

FaraUnID
Campion certificat
Numarul 0374.490.111 apartine unui call center din reteaua numarul 1.

DanielaH
Moderator
@FaraUnID, îmi pare rău pentru neplăcerile create de apelurile din ultimele zile. Am transmis colegilor noștri situația semnalată de tine.

Anonim
Neaplicabil
Mi-am adus aminte de zecile de apeluri primite acum câțiva ani de la o anumită firmă care mă suna din două în două zile să investesc în "Forex" (o chestie de genul broker unde investeai și câștigai dublu, cel puțin... O vrăjeală). Atunci nu exista GDPR, aș fi vrut să existe. Până când nu i-am zis omului care mă suna "ceva de dulce" nu am scăpat de acele apeluri. Acum e mai simplu. Nici până în ziua de azi nu știu de unde aveau numărul meu de telefon dar bănuiesc că eram într-o bază de date, ceva. Sunt stresante aceste apeluri ciudate, recunosc. Însă acum avem GDPR, nu? ;))) Glumesc, evident!

FaraUnID
Campion certificat
In trecut au sunat pe numarul mamei pentru a-i oferi gratuit - a se intelege gluma proasta - o tableta 3G ca urmare a faptului ca este client fidel. O mizerie de Allview, Vonino sau Alcatel cu 1GB RAM si 8GB ROM. Ce nu stia facuta respectiva este ca abonamentul pe care il foloseste mama este pe numele meu. Prin urmare nu putea sa faca absolut nimic pe cont fara acordul meu, iar mama a avut inspiratia sa-mi paseze mie telefonul. A sunat o copila care nu cred ca avea mai mult de 18 ani si care habar nu avea sa vorbeasca la telefon: Citea mecanic de pe o foaie. Da' ce spun eu citea, fatuca aia silabisea! Fara intonatie, fara pauza intre cuvinte, pur si simplu robotic. Evident ca eram in tema cu aceste practici - aka "va oferin gratuit un telefon" sau "va oferim gratuit o tableta" - si cunoasteam faptul ca acea tableta oferita gratuit inseamna fie prelungire abonament, fie contractatrea unui abonament nou de date pentru 24 de luni. Chiar daca fatuca respectiva nu mentionase nimic despre asta. Dupa ca a terminat de silabisit oferta cu tableta 3G si cel mai rapid internet din Romania (pe semne ca fatuca aia nu auzise de 4G / 4G+), ca sa ma distrez am inceput si eu sa fac pe naivul. - Eu, entuziasmat: Sa inteleg ca primesc o tableta gratuit ? - Ea: Da, pentru ca sunteti client fidel ! - Adica nu trebuie sa paltesc nimic ? - Nu, este un cadou din partea noastra ! - Si trebuia sa merg in magazin pentru ea sau cum procedam ? - Nu, o trimitem noi acasa prin curier, fara sa platiti nimic! Trebuie sa ne confirmati cateva date de idenficare si adresa de corespondenta pentru ca inregistram convorbirea. - Ok, sa recapitulam: Primesc in mod gratuit o tableta, pentru care nu trebuie sa platesc nimic, ca urmare a faptului ca sunt client fidel ?!?!?! - Exact ! - Va rog frumos sa-mi confirmati ca asa va fi deoarece convorbirea este intergistrata, iar in cazul in care ma trezesc cu surprize neplacute, ma voi adresa ANCOM / ANPC, iar aceasta convorbire va deveni proba. - Aaaa, pai stati asa ca aceasta tableta este oferita gratuit impreuna cu un abonament nou de date, de 9 euro lunar, pentru 24 de luni. - Pai beep, sa-mi beep si beep! Toata apa de pe Bistrita nu a reusit sa o spele pe aia! A inchis fata apelul. Pastrez si astazi inregistrarea acelei convorbiri, pentru momentele in care am zile mai proaste si simt nevoie sa ma amuz copios. La momentul respectiv am facut o plangere din contul de abonat impotriva acelei fatuci. Am fost sunat de un Problem Solving Manager care, dupa ce a ascultat inregistrarea convorbirii, si-a cerut scuze si ca masura compensatorie mi-a alocat niste puncte OTY pe cont si mi-a repozitionat toate abonamentele de voce de pe cont fara sa fiu obligat sa prelungesc pentru 24 de luni. Privita din exterior pare amuzanta toata experienta dar, cam cate persoane fara un bagaj minim de cunostinte credeti ca sunt prostite la modul acesta? Daca unul din parinti sau bunici erau sunati cu o asemena oferta, cam cati dintre ei ar fi avut prezenta de spirit sa solicite detalii supliementare sau sa spuna NU?

Iulian_16
Junior entuziast
Te deconectezi de la google, cu contul tau si nu o sa mai ai neplaceri, google e problema, si contul tau. Cand ai zis tu de conseva si de cutie, tigaie, etc despre tv box nu am ascultat, am luat si eu, apoi a venit momentul cu.. Google tv, chromecast,etc. Acum stam ca boii sa ne miluiasca astia de pe comunitate ca noi suntem boi.