anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Propunere îmbunătățire magazin online

Razvan
#StarMember

Bună tuturor! Poate că v-ați mai lovit de curând, la achiziția unui telefon în magazinul online, să nu puteți beneficia de toate reducerile posibile, la care, teoretic, ați avea dreptul și aici mă refer la voucher buy back, voucher Pinata, voucher prelungire/achiziție pachetul love sau cele de pe site, deoarece în magazinul online nu poți introduce decât seria unui singur voucher. Propunerea mea este, dacă Orange oferă multe reduceri la telefoane sub forma de vouchere/coduri, să implementeze ca la Emag, posibilitatea de introduce mai multe vouchere pentru același produs/produse, cu alte cuvinte să se mai genereze câte un câmp suplimentar, după ce acesta a fost completat.

Voi ce părere aveți? 

16 Răspunsuri 16

Miha_Z
#StarMember

E o propunere foarte buna. Și eu mă gândeam să deschid un topic pe acest subiect, dar mi-ai luat-o înainte. Înțeleg faza că se dorește folosirea unui singur voucher, dar ar trebui cate unul din fiecare( unu pt accesorii, unu pt but back, sau alte reduceri oferite de Orange). Nu e ok sa mă pui sa aleg ce voucher vreau sa folosesc, atât timp cât sunt câștigate la un concurs și expira. 

Chiar urmează să fac prelungirea abonamentului și mi-ar placea sa pot folosi mai multe vouchere.

FLo1
#StarMember

Da @Razvan, de acord și am susținut și eu ideea până la momentul în care am văzut că nu aceasta e dorința și nici nu se va opera ceva în acest sens. De ce? Pentru că singurul scop prin acordarea acelor vouchere este pentru a iniția cât mai multe comenzi, nicidecum să iei din magazinul online ceva aproape... gratis. Ca analiză, gândește-te doar ”de ce valoarea voucherului este de DOAR 10euro”? 

Și o altă analiză de efectuat în acest caz: pentru voucherele de ”10% pentru accesorii”.... la 5 vouchere ai avea produsul la jumătate de preț (adică (5X10)%=50%) sau o reducere de 5X10% care e de fapt doar 39% reducere. 😉

@FLo1 noi nu am propus cumularea lor. Ci posibilitatea de a adăuga cate un voucher din fiecare categorie. Vreau sa prelungesc un abonament și-mi achiziționez un telefon și iau și accesorii. De ce sa fac 2 comenzi pt a putea pune cele 2 vouchere, când pot face o singura comanda și adauga și voucherul pt accesorii, buy back și un alt voucher de reducere de ex de 40Euro. Toate in aceeași comanda. 

@Miha_Z : Precum ai observat în propunerea inițiată de @Razvan, se sugera ”mai multe vouchere pentru același produs/produse”. Deci nu știu care sunt acei ”noi am propus”, dar dacă voucherele nu se cumulează (ca la eMag) atunci restul e teatru. 

Probabil ca nu m-am făcut înțeleasă. Și cred că nici Răzvan.

Mă refeream că am un voucher oferit de Orange de 40 de Euro, un voucher câștigat la Piata de 10% pt accesorii și un voucher buy back de la un Smartphone. Daca pun cele 2 vouchere (reducerea de 40E și cea de la buy back sa zicem 100 E) ele practic se vor cumula și suma va fi scăzută din pretul noului telefon. Pe mine nu mă interesează să vin cu 5 vouchere de 10% reducere la accesorii, sau 5 vouchere buy back, fiindcă e de înțeles că astfel nu ar mai fi profitabil pt Orange. Vreau ca într-o comanda sa am posibilitatea de a folosi o gamă variată de vouchere pt achiziția unui telefon și accesorii pt el. 

@Miha_Z: Despre voucherele valorice, așa cum ele sunt oferite de către Orange pentru efortul/contribuția respectivului client, la fel de ”ușor” trebuie suportate (nu pe alese) în utilizarea acestora. Altfel, ce folos să ai o găleată de lozuri câștigătoare dar să nu poți revendica decât unul dintre ele? Totul sau nimic.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, ar fi o treaba buna. Dar cred ca va trebui sa existe si o limita undeva. Pentru ca altfel ar insemna sa scada foarte mult (pentru noi, ca si cumparatori, e bine, pentru Orange…nu prea) pretul de achizitie al produsului/produselor din cos. 

Solutii exista. Una, si probabil cea mai simpla, ar fi sa iti dea voie sa adaugi mai multe vouchere si sa cumuleze reducerile. Cat de multe…asta trebuie vazut. Pentru ca, daca suma reducerilor depaseste un anumit procent din valoarea totala a cumparaturilor…nu prea mai e rentabil pentru Orange.

Alternativ, se poate implementa un tool in care sa poti introduce toate voucherele, sa-ti faca o oferta pe baza lor (sa zicem nu mai mult de 40% reducere), si sa-ti genereze un singur voucher pe care sa-l poti folosi la cumparatura respectiva.

Sincer, nu stiu cum e la Emag. Nu am avut niciodata mai mult de un voucher de reducere. Dar, in general, magazinele ofera posibilitatea adaugarii unui singur voucher de reducere. Altfel spus, nu se pot cumula reducerile. Si motivul pentru asta e unul foarte simplu: profitul. Nu poti sa reduci foarte mult, pentru ca ajungi sa vinzi in pierdere.

Dar, cum ziceam si mai sus…solutii ar exista. Si se poate face un sistem care sa-ti dea voie si tie sa adaugi mai multe vouchere, si sa tina cont si de un procent de profitabilitatea pentru Orange. Sau, sa-ti genereze un voucher cu oferta maxima de reducere pe care o poti primi, si sa-l folosesti pe acela pentru finalizarea achizitiei.

N-ar trebui sa fie foarte greu de implementat. Dar…vom vedea. Nu vreau sa tot aduc in discutie aceeasi chestie, dar daca nu si-au gasit timp sa adauge un text in aplicatie care sa anunte clientii prepay ca nu pot avea reincarcari programate fara un abonament, nu vad de ce si cand o sa isi gaseasca timp sa implementeze un calculator de profitabilitate in magazinul online. Cu toate astea…speranta moare ultima. :))

Client Orange

DanielaH
Moderator

Mulțumim tuturor pentru sugestie/ sugestii. Ca de obicei, le vom transmite colegilor care se ocupă de magazinul online.

Razvan
#StarMember

Să ai posibilitatea să beneficiezi pentru un telefon de voucher Pinata, voucher buy back, voucher wintersale din magazin și altele, până la urmă sunt oferite de Orange, ei nu pierd nimic. 

Corect @Razvan. În fond ce folos să beneficiezi de ele dacă nu le poți folosi? Eventual voucherele care nu se pot folosi să fie convertite în puncte TY. Nu m-ar ”deranja” nici o abordare de acest fel. ”Dar să nu se schimbe nimic”... parcă nu ”primesc”.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, se pare ca nici eu nu am inteles bine propunerea din mesajul initial.  :))

Deci, avem doua situatii:

1. se cumuleaza reducerile (indiferent de categorie, dar daca ai voucher doar pentru accesorii, si nu ai accesorii in cos, nu il va folosi)

Concret: daca ai doua vouchere telefon si unul accesorii, si ai in cos cate cel putin un produs din fiecare categorie, iti va lua in calcul toate voucherele. Adica va cumula reducerile acolo unde se poate. In exemplul asta, reducerile la telefon. Daca lipseste vreunul dintre ele, va lua in calcul doar voucherele care pot fi aplicate pentru cazul respectiv.

2. se ia cate unul din fiecare categorie (de preferinta cel mai mare), ca sa nu trebuiasca sa faci mai multe comenzi pentru telefon si accesoriu.

Concret: daca ai doua vouchere telefon si unul accesorii, si ai in cos cate cel putin un produs din fiecare cateogorie, iti va lua in calcul doar 1 voucher telefon si 1 voucher accesoriu, dar le va aplica pe amandoua la aceeasi comanda. Si evident, daca un produs din categoria pentru care ai voucher-ul lipseste din cos, nu se va aplica voucher-ul pentru cazul respectiv.

Miha, Razvan, am inteles bine? Sunt doua situatii diferite? Sau e una si aceeasi si cumva n-am inteles eu bine?

Client Orange

Reducerile nu se vor cumula indiferent de categorie. Daca ai in cos și telefon și accesorii, voucherul de 10% se aplica doar la accesorii, iar voucherele buy back și wintersale se vor scădea din prețul telefonului. Nu se va aplica 10% reducere și la telefon. 

@Miha_Z: Corect și perfect de acord. Aceasta va știi aplicația magazinului ca un voucher să fie aplicat doar produselor eligibile din coș, nu tuturor. Deci cele care sunt pentru accesorii.... la accesorii, cele valorice pentru telefon.... la telefon, iar în final un eventual bonus din TY.... la rest de plată după aplicarea voucherelor. Simplu. 😉 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, m-am exprimat eu gresit. Deci se cumuleaza la fiecare categorie in parte. Varianta 1. 

Client Orange