anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Mesaje cu tarif tip donatie

Buna ziua 

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmaroarea intrebare: sunt abonat Orange Smart Plus 15 si nu mi se permite sa trimit mesaje de tip donatie. Ex FACEM la 8864. Nu inteleg de ce intrucat la alti operatori mergea ( inainte sa imi portez numarul). Am luat legatura si cu reprezentantii campaniei si acestia au spus ca nu au astfel de restrictii in colaborare.

 

Multumesc,

 

Ioana

1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Salut!

În acest moment, clienții Orange Romania Communications au posibilitatea trimiterii de SMS-uri doar către numerele scurte 7500 (plata rovignetei) și 7577 (plata tarifului de trecere pentru podurile peste Dunare între Fetești și Cernavodă). Serviciile de trimitere de SMS-uri către alte numere scurte vor deveni disponibile în perioada urmatoare, în funcție de cererile venite din partea companiilor partenere care doresc să ofere astfel de servicii.

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

Esti clienta Orange Romania sau Orange Romania Communications (fost Telekom Fix)? In cazul celei de-a doua optiuni, stiu ca exista probleme de genul asta.

Ce pot sa-ti recomand, este o eventuala portare la ORO. Pentru asta, iti recomand mijloacele de contact de aici.

Client Orange

Poate ca intr-adevar e vreo problema pe OROC. Eu am acelasi abonament, dar pe ORO, si eu contribui lunar la FACEM de cand a inceput campania.

Ioana, tie iti apare un mesaj de acceptare de trimitere a unui SMS cu suprataxa?

Vezi ca FACEM e la 8845, pt 2 euro. 8864 e pt UNICEF COPIL, SMS de 4 euro.

Nu se trimite mesajul. Am sunat si la ei in call center si mi-au spus ca active sunt doar mesajele de tip pod Fetesti. Am crezut ca este cumva vreun intern care nu stie 🙂

Multumesc mult!

Orange Romania Communications. Stiiam de  tranzactia de achizitie intre cele doua insa nu credeam ca poate fi vreo diferenta.

 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Cu placere! 🙂

In cazul asta, din pacate, solutia pe termen scurt este o eventuala portare la ORO sau…astepti pana se implementeaza si la OROC. 

Client Orange

RafaHelper
#StarMember

Buna @pericleanuioana

Primești vreo eroare atunci cand trimiți acel SMS? Ce telefon folosești?

Anca07
#StarMember

Buna Ioana,

E posibil sa ai restrictionat accesul la mesajele premium (aceste mesaje cu numar scurt). Pentru a verifica, pt android, poti face urmatorii pasi:

1. Setari

2. Aplicatii

3. Dai pe cele 3 puncte din coltul de sus

4. Acces special

5. Utilizare servicii text premium

6. Si urmatorul pas, recomandarea mea, e sa fie setat pe "intreaba mereu"

Asta bineinteles daca esti abonat Orange (ORO) si nu esti unul din clientii telekom (OROC), unde accesul la astfel de numere este restrictionat.

Iti voi atasa si niste poze pt a te ghida mai usor.

Daca ai iOS, aceasta setare este prestabilita in meniul telefonului. Dezactivarea ei se poate face doar de catre providerul serviciilor de telefonie.

Sper ca te vor ajuta indicatiile mele. 

Zi cu soare!🌞

Și pe android e prestabilit ca la mesajele premium să întrebe mereu, cel puțin așa a fost la mine de la început. Doar daca a bifat vreodată că nu e de acord cu trimiterea unui astfel de sms și a salvat opțiunea asta, atunci nu mai apare nici întrebarea și nici nu se trimite SMS ul.

Super! Nu stiam. La mine, am setat eu sa intrebe mereu, pentru ca era setat sa se trimita automat. Multumesc frumos!

DanielaH
Moderator

Salut!

În acest moment, clienții Orange Romania Communications au posibilitatea trimiterii de SMS-uri doar către numerele scurte 7500 (plata rovignetei) și 7577 (plata tarifului de trecere pentru podurile peste Dunare între Fetești și Cernavodă). Serviciile de trimitere de SMS-uri către alte numere scurte vor deveni disponibile în perioada urmatoare, în funcție de cererile venite din partea companiilor partenere care doresc să ofere astfel de servicii.

Razvan
#StarMember

OROC, fiind companie MNVO nu are accces deplin la toate funcțiile unei rețele clasice de telefonie mobilă. Rețeaua nu are prioritate nici la anumite funcții disponibile în ORO.