anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Serviciul roaming pentru cartela prepay cu optiunea de 12 euro functioneaza in Elvetia?

Elena77
Junior

Salutare.

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Nu, pentru ca Elvetia nu e in SEE. Iar optiunea respectiva nu acopera si alte tari.

Ai aici statele care sunt membre SEE.

Si aici variantele de roaming pentru Elvetia.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

15 Răspunsuri 15

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Nu, pentru ca Elvetia nu e in SEE. Iar optiunea respectiva nu acopera si alte tari.

Ai aici statele care sunt membre SEE.

Si aici variantele de roaming pentru Elvetia.

Client Orange

Multumesc pentru raspuns! Am cheltuit degeaba cei 12 euro! 😬 exista vreo solutie in situatia asta? Am gasit asta:

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Dintre optiunile din mesajul meu anterior nu e niciuna care ti se potriveste?

Go World Plus 1 la 13 Euro sau optiunea de 16 Euro cu roaming?

Pentru optiunea curenta, suna la 300 si intreaba daca pot cumva sa-ti dea creditul inapoi. Macar sa nu fie o cheltuiala atat de mare. 

Screenshot_20221002-215429.png

Screenshot_20221002-215433.png

Client Orange

Era bine daca ne'am fi informat inainte! O sa merg maine la orange sa vad daca modifica in arcarea din optiune in credit sau daca achitând diferenta activeaza opțiunea functionala in Elvetia.

Iti multumesc mult pentru informații! 👍

 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Cu placere! Recomandarea mea ar fi sa incerci eventual si un apel la 300. Nu ai nimic de pierdut. Dar ai putea avea de castigat, daca dai de cineva binevoitor.  Deci…eu zic ca merita incercat. 🙂

Client Orange

GOLDzila
Explorator

Dacă  nu ai  consumat  nimic din resursele opțiunii respective , încearcă  un SMS  cu textul  CREDIT  la numărul  321 și opțiunea  se  transforma în  credit .

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, cu o singura mentiune. Asta se aplica doar daca optiunea a fost activata din credit. Nu si daca s-a cumparat direct optiunea. Dar da, merita incercat. 

Client Orange

Salutare. Am fost azi la care center la orange. Nu se poate converti optiunea in credit. Solutia e doar o alta incarcare cu optiune care acopera Elvetia. Rigid si costisitor ( pentru mine).

In ultima instanta ii voi spune persoanei sa incerce si sfatul tau si sa trimita mesaj...dar probabil nu va functiona. 

Va multumesc pt info.

@Elena77 : Degeaba la "Shop”. Acolo nu ai servicii decât vânzări în favoarea lor. Soluția este apel la 300 (cum ți-a scris și @arsradu ) sau încearca pe chatul Djingo. E mai rapid și nu aștepți în telefon.

Ai avut dreptate! Operatorul de pe djingo ne-a pus 6 euro credit ( macar am redus oarecum paguba) asa ca da, in magazine nu ofera nici o solutie.

Iti multumesc de sfat!

@Elena77 : Cu drag! Mă bucur că ți-a fost util. Și cum ziceai, tot e ceva decât nimic.😉

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Apoi oare degeaba te-am indrumat sa suni? 😛

Ma bucur ca ai reusit (macar partial) sa rezolvi problema. 🙂

Te asteptam cu drag si cu ganduri bune in Comunitate. 

Client Orange

N am reusit sa sun la 300 pentru ca e taxabil ( câh) si nu am credit nici eu pe prepay. ( Urasc abonamentele! )

Dar pe dgingo pe chat s'a rezolvat! 

Urât tare ca serviciu clienti e contracost. Nu stiu altii cum sunt..da' la o companie de nivelul asta..e urat. Ca badea Gheo nu cred ca stie folosi chatul in caz de nevoie...

Zic si io si raman cu zisu'!

Multumesc inca o data! Apreciez bunavointa celor care mi'au raspuns si m'au sfatuit! 🙂

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Cu mare drag! 🙂 Si eu tot pe prepaid sunt. Si nici mie nu-mi plac abonamentele.

La prepaid ai 2 apeluri gratuite pe luna. Dar da, de la al treilea te taxeaza. Si mai nou, te taxeaza la minut, in loc de apel. Platesti mai putin daca stai mai putin in apel. Daca ai de asteptat sau ceva...contorul merge, creditul scade. Asta daca il ai. Daca nu, nu-ti poti rezolva problema.

Si da, si eu prefer chat-ul Djingo, din acelasi motiv. 🙂

Inca o data, mi-a facut placere. Si ma bucur ca te-am putut ajuta. 🙂

Client Orange